Moskisvet.com
Vročina

Prehrana

Hrana, ki hladi ali kako si lahko v vročini pomagate z živili

A.P.
12. 07. 2023 05.00
0

V borbi proti vročini večina sprva pomisli na klimo, morje, globoko senco, hladno pijačo, sladoled in ventilator, pri tem pa spregleda očitno – hrano. Ta ima namreč na telo različen učinek. Določena živila telo namreč grejejo, druga hladijo. Tako si lahko ob visokih temperaturah pomagamo tudi s pravilno izbiro hrane, na drugi strani pa nam je zaradi ''napačne'' lahko še bolj vroče in težje zaspimo.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Marsikdo nima tega luksuza, da bi imel v stanovanju klimatsko napravo in išče načine, kako bi se lahko ohladil in si privoščil kvaliteten spanec in se ne zbudil v mlaki potu. Recept za dober spanec v času tropskih noči ni samo v hladni prhi pred spanjem, hladnih rjuhah, klimi ipd., pač pa tudi pravilni izbiri živil, ki jih uživamo čez dan. Telesna temperatura je namreč poleg zunanje temperature in stopnje aktivnosti odvisna tudi od hrane in pijača. Hrana zaradi procesa prebave vedno povzroči dvig temperature, a nekatera živila imajo večji vpliv na to, kot druga.

Z izbiro hrane lahko pomagate telesu pri hlajenju.
Z izbiro hrane lahko pomagate telesu pri hlajenju. FOTO: Shutterstock

Tista, ki telo oz. prebavni sistem prisilijo v garanje, tudi povzročijo, da telesna temperatura bolj naraste. Med takšne živila sodijo maščobe, beljakovine (z izjemo pustih beljakovin) in kompleksni ogljikovi hidrati. Sem seveda sodi tudi procesirana hrana in večina sladoledov, ki so naprodaj. V poletni pripeki prav tako ni ''primerna'' hrana, ki ima diuretični učinek in torej dehidrira. Prava izbira sta sadje in zelenjava, ki imata veliko vode, saj ta zagotavlja, da telo ohranja telesno temperaturo. Več kot je vsebuje, lažje to telo stori in jo zaradi tega lažje prebavimo.

Koliko sončne kreme moramo nanesti na posamezni del telesa?
Preberi še
Koliko sončne kreme moramo nanesti na posamezni del telesa?

Seznam živil, ki pomagajo ohlajati telo:

Sladka/grenka zelenjava, kot so bučke, papriko, ohrovt, kumare, rukola, blitvo, paradižnik, šparglje, cvetačo ipd. Izogibajte se korenju, pesi, česnu, olivam ipd.

Stročnice, kot sta leča in fižol.

Sladko sadje, kot so lubenice, melone, jabolka, marelice, češnje, grozdje ipd. Izogibajte se kislemu sadju.

Mlečni izdelki, kot so kravje, kozje in kislo mleko, pa kefir, sir in skuta. Izogibajte se feta in trdemu siru, jogurtom in kisli smetani.

Začimbe, kot so kumina, meta, sveža bazilika, koper, koromač in kurkuma.

Izogibajte se oreščkom kot so (indijski) orehi, arašidi, mandlji in sezamova semena.

Ko gre za pijače, priporočamo, da uživate vodo ter sveže sadne in zelenjavne sokove. Čaj pijte na sobni temperaturi (priporočamo kamilico, koprive, zeleni čaj in hibiskus, izogibajte se šipkovemu). S seznama v vročini črtajte gazirane pijače, kisle sadne sokove in kavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648