Večina izmed nas se ponoči nekajkrat zbudi in tega sploh ne zazna, saj smo budni zgolj nekaj trenutkov. Težava je, če se nam to dogaja redno in ne moremo zaspati nazaj.
Razlogi, zakaj se ponoči zbujamo, so zelo različni, od stresa, do plitkega cikla spanja, lahko pa so vzrok tudi zdravstvene težave. Prebujanje v zgodnjih jutranjih urah je sicer ena najbolj pogostih oblik motenj spanca, kar potrjuje študija, ki je pokazala, da se približno tretjina ljudi ponoči zbudi do trikrat na teden.
Zakaj se ljudje zbujamo sredi noči, ne moremo natančno določiti, dejstvo pa je, da se se proti jutru prebujamo pogosteje zaradi ciklov spanja, ko prehajamo od rahlega oz. plitkega spanca, do globokega, najglobljega in faze REM, proti jutri pa več časa spimo v fazi plitkega spanca in se posledično hitreje prebudimo. Več o fazah spanja si lahko preberete TU.
Med vzroki za redno prebujanje so motnje spanja, kot so spalna apneja, motnje cirkadianega ritma, insomnia (nespečnost), nočne more, depresija, stres, anksioznost, menopavza, bolezni srca in ožilja, boleznih dihal, poškodbe, nevrološke (okvara živcev ipd.) in endokrine motnje, povečana prostata, sindrom nemirni nog, gastrointestialna refluksna bolezen in nevropatija, razlog pa je tudi starost, saj se spalni ritem s staranjem spreminja.
Povzeto po Sleep Foundation
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV