Če občasno spijete kozarec alkohola, to ne predstavlja večjega problema, precej drugače pa je, če ga pijete vsak dan, in to po več kozarčkov. Če ste pogosto slabe volje, imate napade lakote ter suho, občutljivo in rdečo kožo, če slabo spite in imate slabo koncentracijo, je morda napočil čas, da se odpoveste alkoholu. Zdravje vam bo hvaležno. Žalostno dejstvo je, da naj bi skoraj vsak četrti odrasel pil zaradi lažjega obvladovanja stresa. "Suhi januar", mesec dni brez alkohola, je odlična priložnost, da se mu odrečemo oz. spremenimo svoje pivske navade. Raziskave kažejo, da je kar 70 odstotkov tistih, ki so bili en mesec brez alkohola, sedem mesecev kasneje pilo znatno manj. Že po enem mesecu se vam bo zmanjšala količina maščobe v jetrih, znižala se bo raven holesterola in sladkorja v krvi, koža bo čistejša, alkoholna abstinenca pa bo pomaga tudi pri izgubi telesne teže. Vzpostavil se bo boljši ritem spanja – uravnavanje spalnega ritma je za naše zdravje ključnega pomena, saj vpliva na vse telesne procese – od presnove do spolnega nagona. Več o pozitivnih učinkih opuščanja alkohola pa v nadaljevanju.
To lahko pričakujete, če se odrečete alkoholu:
1. Boljši spanec
Ker pitje alkohola močno vpliva na delovanje alfa valovanja v možganih, se zmanjša kvaliteta našega spanca. Prekinja cirkadiani ritem in preprečuje globok spanec (REM), kar povzroča slabšo regeneracijo. To se odraža v premetavanju in zbujanju sredi noči. Boljši spanec vodi v izboljšanje razpoloženja in koncentracije. Zmanjšali se bodo podočnjaki (temni kolobarji) in otekanje obraza, kar pomeni bolj zdrav in mladosten videz. Sveži se boste začeli zbujati že po slabem tednu abstinence. Ste vedeli, da pomanjkanje spanja vpliva na našo potrebo po ogljikovih hidratih in hrani z višjo kalorično vrednostjo, saj skuša telo pridobiti energijo iz lahko dostopnih virov?
2. Manjši apetit
Ko pijete alkohol, se dviguje raven hormona, zaradi katerega občutite lakoto. Pitje alkohola je zato eden izmed največjih vzrokov za prenajedanje in debelost. Okrepi naše čute in nas pripravi do tega, da si zaželimo več. Ko smo okajeni, sta voh in okus izostrena, zato izgubimo zdravo mero tako pri pitju kot pri hrani. Spremembo v apetitu boste opazili že zelo kmalu in ne boste se več prenajedali.
3. Sla po sladkorju
Lahko se zgodi, da boste zaradi abstinence na začetku čutili nenasitno potrebo po sladkem, zato morate paziti, da ne bi ene zasvojenosti zamenjali za drugo. Seveda ne bo nič narobe, če si občasno dovolite kakšen prekršek. Povečan apetit običajno nastopi prvi teden po prekinitvi. Pojavijo se lahko tudi močnejši glavoboli, kar je posledica padca krvnega sladkorja, posledica pa je lahko manj kakovosten spanec, a že drugi teden bo ta boljši. Manj bo tudi težav z želodcem, možgani pa bodo bolje delovali.
4. Izguba kilogramov
Raziskave so pokazale, da uživanje alkohola vodi v povečan apetit, saj zaviralno vpliva na učinke leptina, hormona sitosti. Pitje alkohola ob obroku zato ne zmanjša apetita, in to kljub temu, da zaužijemo več kalorij, saj poleg kalorije iz hrane vnesemo tudi kalorije iz alkohola (ima jih pribl. 7 kcal/gram, kar je skoraj dvakrat več kot ogljikovi hidrati in beljakovine). Zato se kalorijski vnos poveča. Trije kozarci piva so enaki obilnemu obroku.
V četrtem tednu abstinence oseba povprečno izgubi od šest do osem kilogramov, s čimer se zmanjša tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni. Zaradi svojih intoksikacijskih učinkov nas alkohol spravi v stanje opitosti, kar vpliva na našo presojo in posledično na izbiro prehrane. Kadar pijemo alkohol, ob njem pogosto uživamo prigrizke in procesirano hrano. Ta je visokokalorična in ima večji delež maščob. Zato izguba kilogramov ob abstinenci ni presenetljiva.
5. Boljša koža
Ko prenehate piti alkohol, bo zaživela tudi koža. Ta bo že po zelo kratkem času pridobila vlažnosti, ki jo je prej preprečeval alkohol, saj ta kot diuretično sredstvo dehidrira telo – povečana dehidracija negativno vpliva na organe, prebavo in druge telesne sisteme. Prav tako lahko pričakujete manj težav s prhljajem, mozolji in rdečico na licih ter bistrejše oči. Tovrstne spremembe boste opazili že v četrtem tednu abstinence.
6. Nihanje razpoloženja
Že po treh tednih se bodo izboljšale kognitivne sposobnosti. Prve dni ali tedne abstinence od alkohola lahko sicer občutite utrujenost, nemir in napetost ter motnje v razpoloženju oz. labilnost, saj alkohol vpliva na naša čustva – tovrstni znaki se pojavijo pri vsaki telesni odvisnosti. Postali boste bodisi bolj godrnjavi in zoprni ali pa bolj polni energije. Tako boste tudi bolje videli, kako alkohol vpliva na vas. Tovrstne težave so nekaj povsem običajnega, če alkohola niste uživali v zmernih količinah.
7. Neplodnost
Če boste nehali piti alkohol, ne boste več tvegali neplodnosti. Ta namreč vpliva na plodnost tako pri moških kot pri ženskah, saj negativno deluje na moške spolne žleze in posledično slabša kakovost sperme (zmanjša koncentracijo semenčic v semenskem izlivu). Alkohol zmanjša koncentracijo testosterona in poveča koncentracijo estrogena, s tem ko pospešuje encimsko delovanje, ki prvega pretvori v drugega, kar je tokstično za testise. Kronična izpostavljenost alkoholu zmanjša libido ter povzroča motnje erekcije in atrofijo testisov, pri ženske pa vodi do povečanja dojk.
Življenje z manj alkohola oziroma brez njega nam daje več možnosti za uspešno oploditev in zdravo nosečnost. Pitje alkohola med nosečnostjo je namreč dobro znan dejavnik tveganja za motnje v razvoju otroka tako pred rojstvom kot po njem.
8. Manjše tveganja za raka in druge bolezni
Po raziskavah sodeč, alkohol najpogosteje povzroči raka ustne votline ter na jetrih in prebavilih. Več ko pijete, večje je tveganje za pojav bolezni. Na drugi strani so nekatere študije pokazale, da zmerno pitje pripomore k bolj zdravemu srcu, kar pa so pred časom ovrgli.
Poleg naštetega se ob prenehanju pitja alkohola izboljšata delovanje sečil in zobna sklenina, saj alkohol zavira proizvodnjo sline. Prav tako se izboljšajo receptorji za okus in vonj, ki jih alkohol "ubija". Če se boste odrekli alkoholu, bodo lahko vaša jetra celovito opravljala svojo funkcijo in odstranjevala škodljive snovi iz krvi, saj bodo manj zamaščena. Jetra se bodo začela obnavljati tretji teden. Telo bo lahko absorbiralo hranila, izboljšal se bo krvni obtok, kar pomeni več kisika v telesu in posledično bolj zdravo barvo kože. Izginjati bodo začele tanke gube, izboljšala pa se bo tudi prebava.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV