So tudi na vaši blazini sledi sline, ko se zbudite? V večini primerov je slinjenje nekaj povsem običajnega in ni nič narobe, če je vaša blazina zjutraj malce mokra. Ravno nasprotno. To je znak, da v telesu vse deluje normalno in da ste globoko spali. Če pa slinjenje vpliva na kakovost vašega spanca, ne oklevajte z obiskom osebnega zdravnika.
Telo slino izloča ves čas. Več je izločimo čez dan, a ta proces poteka tudi med spanjem. Slina ima pomembno zadolžitev – skrbi za vlažnost ustne votline. Ker se med spanjem obrazne mišice sprostijo, pogosto zmočimo blazino. Slinjenje je lahko tudi znak določenih zdravstvenih težav, ki povzročajo, da se slinite močneje ali pogosteje.
Vzroki za slinjenje med spanjem:
Suha usta
Ko so vaša usta suha, se aktivirajo žleze slinavke, ki navlažijo ustno votlino. Če ste dehidrirani ali spite z odprtimi usti, bodo žleze proizvedle več sline, kar pomeni, da se boste bolj slinili. To preprečite tako, da ste primerno hidrirani, na nočni polici pa hranite kozarec vode, da naredite požirek, če se sredi noči zbudite žejni.
Spalni položaj
Na slinjenje pogosto vpliva spalni položaj, najpogosteje pa imajo težave tisti, ki spijo na trebuhu in boku, saj ta položaj poveča možnost, da vam slina uhaja iz ust. Poskusite zamenjati položaj in se naučite spati z zaprtimi usti.
Alergije in okužbe
Ko imamo vneto grlo ali sezonske alergije, telo proizvaja več sline, zato se ponoči slinimo bolj kot običajno. Pri tovrstnih težavah imamo pogosto blokirane dihalne poti (nos), kar pomeni, da je večja verjetnost, da bomo spali z odprtimi usti, kar izsuši ustno votlino in vodi v večjo proizvodnjo sline.
Zgaga
Pretirano izločanje sline je pri posameznikih, ki jih pogosto muči zgaga, znak tovrstnih težav. O tem, kako se lahko lotite težav z zgago, si lahko več preberete TU.
Spalna apneja
Gre za zdravstveno težavo, za katero je značilno, da med spanjem povzroča krajše prekinitve dihanja. Ti bolniki pogosto dihajo skozi usta, stanje pa spremljajo tudi druge težave, kot je škrtanje z zobmi, kar prav tako spodbuja delovanje žlez slinavk. Če trpite za spalno apnejo, smrčanjem – kako odpraviti smrčanje, si lahko preberete TU – in kronično utrujenostjo, se pogovorite z osebnim zdravnikom in razmislite o spremembi življenjskega sloga, izgubi telesne teže ipd.
Stranski učinek zdravil
Nekatera zdravila (antipsihotiki, holinergični agonisti) povečajo proizvodnjo sline (salivacijo), kar predstavlja večjo verjetnost, da se boste med spanjem pretirano slinili.
Nevrološke bolezni
Vsako stanje, ki vpliva na nevrološki sistem, lahko vpliva na proizvodnjo sline in posamezniku otežuje spanje z zaprtimi usti in sposobnost požiranja sline. Bolezni, kot so Parkinsonova bolezen, cerebralna paraliza in kap, povečajo možnost za slinjenje v spanju.
Povzeto po insider.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV