Kupujete novo ležišče, pa ne veste, za katero se odločiti? Naprej si odgovorimo na vprašanje, kdaj vemo, da je naša vzmetnica dotrajana in potrebujemo novo. Znak dotrajanosti zakonske postelje je, da čutite premikanje partnerja, saj je ležišče izgubilo čvrstost in ne daje več podpore. Znak, da jo je treba zamenjati, je tudi to, da se v ležišču pojavi vdolbina ali čutite vzmeti. Običajno je vzmetnica zrela za odpis po sedmih letih uporabe, kar se kaže tudi kot dotrajano blago, menjava pa je potrebna predvsem iz higienskih vzrokov (vsako leto se v njej nabere za liter znoja) in spreminjajočih se potreb našega telesa. Vas muči nespečnost? Morda je razlog stara žimnica, saj je stara vzmetnica domovanje več milijonov pršic, ki za seboj puščajo iztrebke.
Pred nakupom se morate vprašati tudi, v katerem položaju najpogosteje spite, ali imate bolečine v hrbtenici, imate raje mehko ali trdo ležišče, trpite za kakšno alergijo, spite sami ali s partnerjem, kako težki ste in ali se med spanjem potite.
Kako dolgo vzmetnico moram kupiti?
Ležišče mora biti najmanj 10 centimetrov daljše od vaše telesne višine. Kakšen tip ležišča izbrati glede na trdoto, je odvisno od vaše telesne teže. Ležišča, ki so izdelana iz pene, so mehkejša in primerna za odrasle osebe, težke do 75 kilogramov. Srednje trda ležišča so primerna za osebe, težke do 90 kilogramov. Če želite, da na vzmetnici spi več ljudi, izberite tršo oz. tako za osebe, težje od 95 kilogramov. Če imate težave s hrbtenico, izberite večconsko vzmetnico, saj je tako ležišče sestavljeno iz mase različnih trdot, to pa zagotavlja, da je telo optimalno podprto in da ima hrbtenica obliko ravne črte. Če bi radi mehko ležišče, izberite tako z debelo plastjo spominske pene, če bi raje trše, izberite tako z zračno strukturo, če pa bi radi srednje trdo ležišče, izberite takšno s spominsko peno.
Kako debelo vzmetnico moram izbrati?
Debelina jedra zagotavlja udobje, saj debelejša vzmetnica telesu zagotavlja več opore. Debelejše je, več udobja nudi ležišče bokom in ramenom, bolje pa je podprt tudi ledveni del. Za mlajše (otroke in mladostnike) so primerna ležišča s 14-centimetrskim jedrom. Ta so primerna tudi za lažje ljudi, ki nimajo težav s hrbtenico. Srednje debela ležišča (16 centimetrov) nudijo optimalno podporo telesu in hrbtenici ter so primerna za vse. Debelejša oz. debela ležišča (18 centimetrov in več) pa nudijo največ udobja in so primerna predvsem za tiste z močnejšo postavo. Ker so visoka, omogočajo lažje vstajanje iz postelje, kar je koristen podatek predvsem za starejše.
Se med spanjem veliko obračate? Potem potrebujete ležišče, ki se hitreje prilagaja novi legi telesa, zato izberite takšno, ki je izdelano iz pene oz. lateksa. Če vas pestijo kožne alergije, priporočamo ležišče iz lateksa, ki ni pogodu pršicam in mikrobom in omogoča pretok zraka. Večina strokovnjakov kupcem priporoča ležišče z žepkastim jedrom, pri katerem vzmeti delujejo neodvisno ena od druge. Poleg tega so zračne in odvajajo vlago. Podobno se telesu prilagajo tudi vzmetnice s spominsko peno, ki preprečujejo točkovno obremenitev telesa. Priporočljivo je izbrati vzmetnice s snemljivo in pralno prevleko, saj to zagotavlja boljšo higieno in kakovost spanca. Za tiste, ki se veliko potite, je morda rešitev vzmetnica z gel peno, ki prijetno hladi, pozimi pa zagotavlja, da nam je toplo. Toploto še toliko bolje odvajajo ležišča z dodatkom srebra, za vpijanje vlage pa so odlična tudi bambusova vlakna. Če kupujete zakonsko posteljo, si omislite takšno z večconskim žepkastim vzmetenjem, ki preprečuje prenos tresljajev s premikanjem in tako partnerjema nudi nemoten spanec, saj ne čutimo premikov druge osebe.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV