motnje spanca

Spomladanska utrujenost: Kaj jo povzroča in kako jo premagati?
03. 04. 2025 03.00Prihod pomladi pogosto spremlja nenavadna utrujenost, ki lahko ovira vsakodnevne aktivnosti in zmanjša splošno kakovost življenja. Raziskali smo, kaj je spomladanska utrujenost, kakšni so njeni simptomi, vzroke zanjo ter učinkovite metode za njeno premagovanje.

To je krivo, da ste čez dan utrujeni
19. 03. 2025 03.00Ste se kdaj vprašali, zakaj se sredi dneva počutite izčrpani, čeprav ste se menda dobro naspali?

Imate zaradi spremembe ure težave s spanjem?
05. 11. 2024 05.00Pomaga vam lahko nekaj strokovnih nasvetov, ki vam bodo zagotovili kakovosten spanec.

Zakaj se uporablja magnezijevo olje?
29. 08. 2024 04.45Magnezijevo olje ima številne koristi za naše zdravje.

Tako pitje alkohola vpliva na tesnobo
09. 08. 2024 03.00Raziskava je identificirala " hangxiety ", izraz za anksioznost, ki se pojavi po zaužitju alkohola.

Znaki, da vam primanjkuje magnezija
27. 05. 2024 03.00Magnezij je eden tistih mineralov – pravijo mu mineral moči – ki ga telo nujno potrebuje za pravilno delovanje, njegovo pomanjkanje pa se kaže oz. izraža na različne načine. Najpogostejši simptomi oz. motnje v delovanju telesa kot posledica pomanjkanja magnezija so krči v mišicah in nogah, lahko pa se izrazi tudi v obliki bolečin v glavi. Ker magnezija telo samo ne more sintetizirati, je ključen vnos s hrano.

Tako lahko obvladate stres na štartu in dosežete uspeh kariere
21. 05. 2024 02.00Trema, ščemenje v trebuhu, po križu teče hladen znoj, vi pa tik pred štartno črto ... Veste, kako tovrsten stres vpliva na vašo športno predstavo? Za vas imamo tudi nasvete, kako se temu izogniti.

Kaj je kreatin, najbolj zaželeno prehransko dopolnilo športnikov?
17. 04. 2024 04.12Kreatin je eden najbolj priljubljenih prehranskih dopolnil, ki omogoča, da treniramo še intenzivneje, saj je njegova naloga povečanje moči in eksplozivnosti. Pa je droga ali nepogrešljiv dodatek? Ne eno, ne drugo. Zato pa lahko pomaga. Vse skupaj sega v leto 1992, ko je v javnost prišla informacija, da uspešni britanski tekači pred tekmovanji uživajo kreatin. Ta aminokislina je hitro postala eden od najbolj priljubljenih dodatkov v prehrani športnikov, predvsem v tisti disciplinah, ki temeljijo na moči in hitrosti. Če so najpogostejše prehransko dopolnilo proteini, je med športniki najbolj razširjen prav kreatin.

Kaj je seksomnija?
12. 03. 2024 05.00Seksomnija je spalna motnja, ki prizadene redke in bolniku povzroča številne skrbi.

Kaj je ortosomnija? Sodobni fenomen, ki muči vse več ljudi
09. 03. 2024 05.00Spanje je izredno pomembno za naše zdravje in počutje, kljub temu zavedanju pa se kvaliteta našega spanca zmanjšuje, v veliki meri zaradi hitrega in spreminjajočega se življenjskega sloga – in to kljub obupnim poskusom, da bi kakovostno prespali noč. Razlog? Pretirano zanašanje na tehnologijo.

Navade, zaradi katerih se hitreje staramo
08. 02. 2024 04.36Vsi vemo, da si z nezdravo prehrano, nezadostno higieno in sončenjem uničujemo zdravje in da smo zaradi premalo spanca videti utrujeni. A niso le hrana, higiena, sonce in pomanjkanje spanja tisti, zaradi katerih se staramo hitreje, kot bi se lahko.

Pasti nočnega dela in napake, ki jih delate pred jutranjim spancem
19. 01. 2024 06.15Za marsikoga je izmensko delo, ki vključuje tudi nočno delo, kruta realnost. Izmenično delo je nestandardna oblika dela – je v popolnem nasprotju z našim naravnim bioritmom oz. t. i. cirkadianim ritmom – in nočno delo korenito poseže v naš vsakdanji ritem. Če nekaterih stvari ne počnemo prav, nas izmenjava ritma budnosti in spanja lahko precej tepe in posledično trpijo naše telesne in duševne funkcije. Kako torej ostati zdrav, če imate nočni ''šiht'' ali izmensko delo?

Poznate formulo za boljši spanec 10-3-2-1-0?
27. 12. 2023 05.00Težko zaspite? So vaše noči nemirne? Se zjutraj zbujate utrujeni? Preizkusite spalno metodo 10-3-2-1-0, ki vam bo pomagala zaspati in izpolniti pogoje za kakovosten spanec.

Kaj je zamrznjena rama?
10. 12. 2023 05.00Zamrznjena rama, znana tudi kot adhezivni kapsulitis, je bolezen, ki prizadene ramenski sklep in ovira naše vsakodnevne aktivnosti.

Kaj je sindrom nemirnih nog in kako lahko omilimo to motnjo spanja?
25. 08. 2023 05.00Sindrom nemirnih nog (RLS) je nevrološka motnja, ki se kaže kot neprijeten občutek v nogah, ki pogosto vodi do neustavljive potrebe po premikanju nog. Za njim trpi eden od desetih Evropejcev, pogosteje pa se pojavlja pri odraslih, največ v starosti od 50 do 60 let.

Odkrivanje skrivnosti bolj produktivnega treninga: 7 strategij za uspeh
17. 05. 2023 07.00Vsi si prizadevamo kar najbolje izkoristiti svoj trening, v upanju, da bomo učinkovito in uspešno dosegli svoje cilje.

Če se pogosto prebujate ob 3. uri zjutraj, je to lahko znak za alarm
24. 04. 2023 07.00Marsikdo se ponoči redno zbuja. Občasno prebujanje sicer ni nič nenavadnega ali skrb vzbujajočega, če pa se pogosto zbujate okoli 3. ure zjutraj in poleg tega težko zaspite nazaj, to lahko opozarja na zdravstvene težave.

Kaj je kserostomija?
12. 04. 2023 05.00Kserostomija je stanje, ki ni zanemarljivo in je povezano z določenimi boleznimi.

Ti posamezniki ne bi smeli piti kave
03. 01. 2023 05.00Marsikdo si začetka dneva ne predstavlja brez kave. Na svetu obstaja veliko kavopivcev, a nimajo vsi te sreče, da si lahko privoščijo to črno pijačo, ki izboljša našo osredotočenost, preprečuje depresijo, dvigne raven energije, ščiti jetra itd.

9 trikov za hitro pomoč imunskemu sistemu!
30. 11. 2022 08.00Čeprav se večina nas prav dobro zaveda, da je imunski sistem odraz splošnega zdravstvenega stanja posameznika, simptome, ki kažejo na oslabljeno odpornost, kljub temu pogosto spregledamo. Delno je to razumljivo, saj se znaki nemalokrat prekrivajo s simptomi drugih bolezni, a so ti po drugi strani zelo jasni in jih ne bi smeli zapostavljati.

To so zgodnji znaki alkoholizma: Prepoznajte jih, preden je prepozno
28. 06. 2022 05.00Alkohol ne uničuje samo življenj posameznikov, ampak vpliva na domala vse ljudi, ki jih obkrožajo. Zato je še kako pomembno, da prepoznamo zgodnje znake alkoholizma. Odvisnost se ne zgodi čez noč, a rado se zgodi, da postanemo odvisni, ne da bi se tega zavedali.

To se zgodi z vašim telesom, če izpuščate večerjo
25. 05. 2022 05.00Dan bi morali začeti z zajtrkom in končati z večerjo. Tisti, ki menite, da izpuščanje večerje pomeni hujšanje, delate napako, saj je večerja nujna, tudi če hujšate. Seveda pa ne kakršnakoli večerja. Treba je pametno izbrati, kaj se znajde na krožniku, in upoštevati, kdaj se odpravimo spat.

Triki za večjo produktivnost: živa žaba za zajtrk
07. 03. 2022 05.00Vsak od nas se vsaj občasno sreča z vprašanjem, kako povečati svojo produktivnost. To se največkrat zgodi takrat, ko nam začne drastično primanjkovati časa zase in ko se znajdemo v primežu nenehnega dela. Produktivnost pomeni, da delamo manj, a pametneje – ni pomembno število ur, vloženih v delo, temveč količina dela, ki jo opravimo v teh urah. Ko razvijemo prave tehnike, lahko delamo učinkoviteje in kakovostneje, ob tem pa nam ostane več časa za zasebno življenje. Ste že preizkusili trike, ki jih izpostavljamo v nadaljevanju?

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.

Zanimiva dejstva o spanju
19. 03. 2021 06.0019. marca obeležujemo dan spanja. Ta opozarja na problem motenj spanja in poudarja, kako pomembno je urejeno spanje, sicer osnovna človekova potreba oz. naravna fiziološka funkcija. Kot je pokazala nedavna raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Slovenci v povprečju spimo premalo. Med živimi bitji sicer največ časa spijo pande – v povprečju kar 22 ur na dan. Večino časa prespijo tudi netopirji (pribl. 20 ur), najmanj pa spijo žirafe, ki oko zatisnejo za manj kot dve uri na dan, pa še to ne v kosu, ampak spanec razdrobijo na nekajminutne dremeže.

Se že zbudite utrujeni? To je lahko razlog!
19. 09. 2020 06.00Se vam morda kdaj zgodi, da se že zbudite z občutkom, da ste neizmerno utrujeni, in ves dan preživite tako, da komaj čakate, da zvečer znova ležete v posteljo in zatisnete oči?

Takšno bo telo igračarja čez 20 let
10. 04. 2020 06.00Pred časom smo spoznalo Emmo, lutko v naravni velikosti, ki prikazuje, kako bo čez 20 let videti telo pisarniškega delavca. Zdaj smo dobili še Michaela, lutko, ki prikazuje, kako bodo videti tisti, ki se ne morejo odlepiti od konzol.

Zakaj se faze spanja izmenjujejo in zakaj je REM tako nevaren?
22. 02. 2020 06.00Vsi vemo, kako zelo pomemben je spanec, čeravno ga mnogi smatrajo kot izgubo časa. Znanstvenike še danes bega njegova prava vloga. Pri ljudeh in večini živali se v spanju zmanjšajo aktivnosti in če nam je spanec onemogočen, lahko v skrajnih primerih umremo. Spanec je torej nujen za preživetje. Je to njegov edini namen? Za zdaj se znanstveniki najbolj nagibajo k hipotezi, da ima spanec obnovitveno vlogo in je za človeka enako pomemben kot hrana, voda in zrak. Zakaj potem ne spimo neprekinjeno vso noč?

Težko zaspite? Pomagajte si s temi super triki!
17. 07. 2019 06.56Pogosto težko zaspite? Kar ne morete ustaviti misli, ko ležete v posteljo? Predstavljamo vam super rešitve, s katerimi boste zlahka utonili v spanec, motnje spanja pa bodo postale preteklost.

Seksomnija: veliko večja težava kot bi si mislili
27. 02. 2018 08.07Čeprav je seks sredi noči, napol v snu, včasih odlična popestritev, je spolni odnos v stanju trdnega spanja zelo resna težava.