Medtem ko želimo, da bi bila naša spalnica karseda temna, ko se odpravljamo spat, velja ravno nasprotno, ko želimo vstati. Bližajo se meseci, ko bodo dnevi precej krajši, manj dnevne svetlobe pa pomembno vpliva tudi na naš spanec. Razlog za to je dejstvo, da se naši hormoni odzivajo na spremembe, spanje pa je posledica delovanja hormonov. Kortizol in melatonin sta ključna igralca, ko gre za spanec. Kortizol je znan tudi kot stresni hormon, ki nas drži pokonci, da smo aktivni in oprezni. Melatonin, znan tudi kot spalni hormon, nas na drugi strani pomiri, sprošča in omogoča, da zaspimo. In tu nastane problem. Melatonin se namreč sprošča, ko je temno, kortizol pa ljubi svetlobo in hrup. Ko se zjutraj zbudimo in je zunaj še vedno temno, telo ne sprosti hormona, potrebnega za prebujanje, raven melatonina pa ne začne upadati. Poleg tega nam v hladnejših mesecih primanjkuje vitamina D, to pa vpliva na nastajanje serotonina – ljubkovalno mu pravimo tudi hormon sreče – kar vpliva na naš spalni cikel in razpoloženje.
Ob vsem tem si pozimi nihče ne želi zapustiti tople postelje. Običajno namreč spimo v hladnejši sobi, ki omogoča boljši spanec. Razlog za to je v nekoliko znižani temperaturi telesa ob počitku. Kako si lahko pomagate? Prebudite hormone na umeten način. Prižgite luči, začnite se gibati, predvajajte glasbo, pojdite pod tuš, pred spanjem postavite budilko oz. telefon na drugo stran sobe in poskrbite, da se bo začel prostor ogrevati približno četrt ure pred budilko, kar vam bo pomagalo zapustiti toplo posteljo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV