motnje spanja

To je krivo, da ste čez dan utrujeni
19. 03. 2025 03.00Ste se kdaj vprašali, zakaj se sredi dneva počutite izčrpani, čeprav ste se menda dobro naspali?

Teh živil ne bi smeli jesti za večerjo
19. 01. 2025 05.00Za mnoge je večerja največji obrok v dnevu, vrsta hrane, ki si jo takrat privoščimo, tudi če jo pojemo nekaj ur pred spanjem, pa močno vpliva na naše počutje v preostanku večera in kakovost spanja. Nekatera živila je zato priporočeno zamenjati za njihove bolj zdrave različice.

12 znanstveno dokazanih koristi joge
10. 12. 2024 03.00Joga izvira iz starodavne Indije kot praksa, katere namen je izboljšati duhovni razvoj in spodbuditi odnos med umom in telesom.

Imate zaradi spremembe ure težave s spanjem?
05. 11. 2024 05.00Pomaga vam lahko nekaj strokovnih nasvetov, ki vam bodo zagotovili kakovosten spanec.

To so najpogostejše zdravstvene težave moških
05. 10. 2024 04.00Smrčanje, pivski trebuh, plešavost, vraščene dlake po britju ... To je le nekaj težav, ki pestijo moške. Na vprašanje, ali se jim je mogoče izogniti, odgovarjajo strokovnjaki

Kaj je jesenska depresija in kako se z njo spopasti?
29. 09. 2024 04.00Pomanjkanje svetlobe lahko vpliva na raven serotonina.

Dva pojava, ki kažeta na smrtno bolezen srca pri moških
05. 09. 2024 03.00Nova raziskava razkriva, katera dva pogosta pojava sta lahko resen zgodnji pokazatelj težav s srcem.

Zakaj se uporablja magnezijevo olje?
29. 08. 2024 04.45Magnezijevo olje ima številne koristi za naše zdravje.

Zakaj se nam kolca?
28. 08. 2024 04.00V tem članku izveste več o tem, kaj povzroča kolcanje, kako ga ustaviti in kdaj obiskati zdravnika.

To najljubši letni čas razkriva o vaši osebnosti
21. 07. 2024 05.00Imate raje toplejše in sončne dni, ali bolj uživate v hladnejših, tihih in mrakobnih dneh? Sezonske svetlobne in temperaturne spremembe lahko igrajo pomembno vlogo pri našem razmišljanju, počutju in vedenju. Pomembno pa je upoštevati, da na individualne preference letnega časa lahko vplivajo številni dejavniki, vključno z našimi preteklimi izkušnjami. Preverite, kaj razkrivajo letni časi o naši osebnosti.

Ne veste, zakaj ste se zredili? Morda je krivo to
22. 06. 2024 04.30Poleg prenajedanja na povečanje telesne teže vplivajo tudi spodnji dejavniki, ki pa jih redko omenjajo.

Tako lahko obvladate stres na štartu in dosežete uspeh kariere
21. 05. 2024 02.00Trema, ščemenje v trebuhu, po križu teče hladen znoj, vi pa tik pred štartno črto ... Veste, kako tovrsten stres vpliva na vašo športno predstavo? Za vas imamo tudi nasvete, kako se temu izogniti.

Kaj je seksomnija?
12. 03. 2024 05.00Seksomnija je spalna motnja, ki prizadene redke in bolniku povzroča številne skrbi.

Kaj je ortosomnija? Sodobni fenomen, ki muči vse več ljudi
09. 03. 2024 05.00Spanje je izredno pomembno za naše zdravje in počutje, kljub temu zavedanju pa se kvaliteta našega spanca zmanjšuje, v veliki meri zaradi hitrega in spreminjajočega se življenjskega sloga – in to kljub obupnim poskusom, da bi kakovostno prespali noč. Razlog? Pretirano zanašanje na tehnologijo.

Navade, zaradi katerih se hitreje staramo
08. 02. 2024 04.36Vsi vemo, da si z nezdravo prehrano, nezadostno higieno in sončenjem uničujemo zdravje in da smo zaradi premalo spanca videti utrujeni. A niso le hrana, higiena, sonce in pomanjkanje spanja tisti, zaradi katerih se staramo hitreje, kot bi se lahko.

Pasti nočnega dela in napake, ki jih delate pred jutranjim spancem
19. 01. 2024 06.15Za marsikoga je izmensko delo, ki vključuje tudi nočno delo, kruta realnost. Izmenično delo je nestandardna oblika dela – je v popolnem nasprotju z našim naravnim bioritmom oz. t. i. cirkadianim ritmom – in nočno delo korenito poseže v naš vsakdanji ritem. Če nekaterih stvari ne počnemo prav, nas izmenjava ritma budnosti in spanja lahko precej tepe in posledično trpijo naše telesne in duševne funkcije. Kako torej ostati zdrav, če imate nočni ''šiht'' ali izmensko delo?

Poznate formulo za boljši spanec 10-3-2-1-0?
27. 12. 2023 05.00Težko zaspite? So vaše noči nemirne? Se zjutraj zbujate utrujeni? Preizkusite spalno metodo 10-3-2-1-0, ki vam bo pomagala zaspati in izpolniti pogoje za kakovosten spanec.

To so znaki pomanjkanja vitamina B
22. 12. 2023 05.00Vitamin B je skupina esencialnih hranil, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja in pravilnem delovanju telesa. Pomanjkanje vitamina B lahko povzroči številne negativne učinke na zdravje, zato je pomembno, da se zavedamo njegovega pomena in sprejmemo ukrepe za preprečevanje njegovega pomanjkanja.

Vse o anoreksiji, tej bolezni sodobnega časa
10. 09. 2023 05.00Anoreksija nervoza oz. anoreksija, kot jo posplošeno imenujemo, je resna prehranska motnja, ki se kaže v neracionalnem oz. intenzivnem strahu pred pridobivanjem telesne teže in veliki težnji k hujšanju, kar vodi v omejevanje vnosa hrane in prekomerno izgubo telesne teže. Ljudje, ki trpijo za anoreksijo, imajo izkrivljeno podobo o svojem telesu, saj običajno dojemajo sebe kot predebele, ne glede na dejansko telesno težo. Ta motnja lahko pomembno vpliva na fizično, čustveno in socialno dobrobit posameznika.

Kaj je sindrom nemirnih nog in kako lahko omilimo to motnjo spanja?
25. 08. 2023 05.00Sindrom nemirnih nog (RLS) je nevrološka motnja, ki se kaže kot neprijeten občutek v nogah, ki pogosto vodi do neustavljive potrebe po premikanju nog. Za njim trpi eden od desetih Evropejcev, pogosteje pa se pojavlja pri odraslih, največ v starosti od 50 do 60 let.

Če se pogosto prebujate ob 3. uri zjutraj, je to lahko znak za alarm
24. 04. 2023 07.00Marsikdo se ponoči redno zbuja. Občasno prebujanje sicer ni nič nenavadnega ali skrb vzbujajočega, če pa se pogosto zbujate okoli 3. ure zjutraj in poleg tega težko zaspite nazaj, to lahko opozarja na zdravstvene težave.

Ti posamezniki ne bi smeli piti kave
03. 01. 2023 05.00Marsikdo si začetka dneva ne predstavlja brez kave. Na svetu obstaja veliko kavopivcev, a nimajo vsi te sreče, da si lahko privoščijo to črno pijačo, ki izboljša našo osredotočenost, preprečuje depresijo, dvigne raven energije, ščiti jetra itd.

To se zgodi z vašim telesom, če izpuščate večerjo
25. 05. 2022 05.00Dan bi morali začeti z zajtrkom in končati z večerjo. Tisti, ki menite, da izpuščanje večerje pomeni hujšanje, delate napako, saj je večerja nujna, tudi če hujšate. Seveda pa ne kakršnakoli večerja. Treba je pametno izbrati, kaj se znajde na krožniku, in upoštevati, kdaj se odpravimo spat.

Poletna depresija: ko sproščeni dnevi prinesejo stisko in žalost
21. 05. 2022 05.00Poletje je čas, ko končno lahko uživamo v aktivnostih, ki se jih veselimo celo leto. Dnevi so daljši, več časa namenjamo druženju in prostočasnim dejavnostim, veliko se jih odpravi na težko pričakovan oddih v tujino. Pri vsem naštetem pa se zdi kar nekoliko nenavadno, da bi se v tem času pojavila depresija. Preverite, kaj poletna depresija je, zakaj se pojavi in kako si lahko pomagamo.

Andropavza ali tudi moški imajo meno
25. 04. 2022 05.00Andropavzi oz. moški menopavzi pogosto rečemo ''kriza srednjih let''. Gre za prehodno obdobje, ki ga imenujemo tudi ''drugo otroštvo''.

Kaj so steroidi in kakšne so posledice njihovega jemanja?
02. 02. 2022 05.00Za začetek pojdimo slabih sto let v preteklost, ko so nemški znanstveniki leta 1930 iznašli način, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Tako so podvojili velikost telesnih mišic ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1935 so prvič izolirali testosteron, leta 1940 pa so nemški vojaki jemali ene od prvih steroidov. V petdesetih so nanje prisegali nekateri ruski atleti. V šestdesetih, ko so dvigovalci uteži, ki so bili na steroidih, premagali konkurenco, so postali anabolični steroidi nujen dodatek za mnoge atlete. Danes nanje prisegajo običajni ljudje, ki hodijo v fitnes in želijo ubrati bližnjico do veliko mišic in malo maščobe. Medtem ko poklicni atleti steroide uporabljajo za doseganje boljših rezultatov, večino navdušencev nad fitnesom zanima le videz.

To se zgodi z vašim telesom, če nehate piti alkohol
06. 01. 2022 05.00Že od rane mladosti nas starši, zdravniki in mediji opozarjajo na slabe učinke, ki jih ima alkohol na naše telo in zdravje. Kljub temu ostaja ta resen družbeni problem. Redno oz. pretirano uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči določene oblike raka, diabetes, visok krvni tlak, bolezni srca in določene karcinome, težave s spominom, motnje razpoloženja in bolezni jeter, moti spanec, slabo pa vpliva tudi na naše počutje in videz.

Mizofonija: ko smrkanje, žvečenje in dihanje spravljajo ob pamet
09. 11. 2021 05.00Vas je že kdaj zmotilo glasno žvečenje osebe za sosednjo mizo? Ali pa nenehno smrkanje sopotnika na avtobusu? Morda celo dihanje sodelavca, ki sedi v vaši neposredni bližini? V tem primeru gre lahko za blago mizofonijo ali nenaklonjenost do določenih mehkih zvokov, ki jih drugi morda niti ne zaznajo. Medtem ko je blaga mizofonija še obvladljiva, pa lahko močna oblika te motnje resno poseže v vsakodnevno življenje.

Zanimiva dejstva o spanju
19. 03. 2021 06.0019. marca obeležujemo dan spanja. Ta opozarja na problem motenj spanja in poudarja, kako pomembno je urejeno spanje, sicer osnovna človekova potreba oz. naravna fiziološka funkcija. Kot je pokazala nedavna raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Slovenci v povprečju spimo premalo. Med živimi bitji sicer največ časa spijo pande – v povprečju kar 22 ur na dan. Večino časa prespijo tudi netopirji (pribl. 20 ur), najmanj pa spijo žirafe, ki oko zatisnejo za manj kot dve uri na dan, pa še to ne v kosu, ampak spanec razdrobijo na nekajminutne dremeže.

Ste že slišali za erotomanijo?
16. 09. 2020 06.00Erotomanija, znana tudi kot sindrom De Clerambault (po francoskem psihiatru, ki je sindrom tudi prvi opisal), je prepričanje, da se je neka oseba z višjim socialnim statusom strastno zaljubila vate in da si tudi ti prav tako strastno zaljubljen vanjo. Običajno se pogosteje manifestira pri ženskah v srednjih letih s psihiatričnimi boleznimi, ko sta shizofrenija ali bipolarna motnja, nekoliko redkeje pa o njej poročajo pri osebah z možgansko poškodbo in demenco.