4 kg težka zvezda Mayak CubeSat je izdelana iz posebnega odbojnega tankega polimera, filma, ki je kar 20-krat tanjši od človeškega lasu. Odbojna plast je velika 16 kvadratnih metrov, vse skupaj pa je delo inženirjev z univerze za mehanski inženiring iz Moskve.
Spremljanje preko aplikacije
Postala naj bi najsvetlejši objekt, ki bi ga lahko videli na nebu ponoči. Preko aplikacije, ki so jo izdelali, naj bi bilo mogoče spremljati, kje točno se Mayak nahaja. Pri podjetju trdijo, da je uspešno pristala v orbiti in že deluje, čeprav je amaterski astronomi, kot poroča britanski DailyMail, ne zaznajo. Po lansiranju naj bi na Mayaku aktivirali poseben sončni reflektor, a zaenkrat še ne vedo, ali se je reflektor zares aktiviral.
Zvezda naj bi krožila na višini 600 km nad zemeljskim površjem, kar pomeni, da bi se jo ob rotaciji Zemlje vedno nekje videlo, osvetljevalo pa bi jo naše Sonce.
Zbrali 20 tisočakov za izvedbo projekta
Projekt so izpeljali s pomočjo sredstev, ki so jih nabrali preko platforme Kickstarter. Zbrali so okoli 20.000 dolarjev.
Preko te platforme za množično financiranje so sicer izvedli že veliko projektov. Med drugim je podjetje Planetary Resources leta 2013 nabralo 1,5 milijona dolarjev za razvoj vesoljskega teleskopa za javno uporabo. Lani so uspešno poslali prvo vesoljsko plovilo z mednarodne vesoljske postaje (International Space Station, ISS).
Nekateri astronomi projekt blatijo, češ da gre za nesmiselno potezo. Predmet, ki ni ravno velik, naj bi po njihovo za vselej 'onesnažil' nebo s svetlobo, ob morebitnem razpadu pa padel na Zemljo. »Na našem planetu moramo imeti noč. Bilo bi resnično smešno, če bi vse skupaj uničili zaradi kampanje za množično financiranje,« je komentiral astronom Nick Howes.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV