Ste kdaj slišali za ruskega vojaškega pilota Alekseja Leonova? 30-letnik je bil del 20-članske skupine prvih ruskih kozmonavtov. 18. marca je skupaj s poveljnikom Pavlom Beljajevom sedel v vesoljsko 'vedro' z imenom Voskhod 2 in oba moža sta poletela 400 km visoko nad Zemljo. Cilj odprave je bil prvi vesoljski sprehod v zgodovini človeštva. Poletela sta ob sedmi uri zjutraj, dobro uro kasneje pa je Leonov že pripravljal napihljivo zračno komoro, skozi katero je nameraval vstopiti v brezmejni vakuum.
Aleksejev prototip vesoljske obleke 'Berkut' (zlati orel) je bil opremljen z oskrbovalnim modulom, ki je zadostoval za 45 minut delovanja. Kozmonavta je oskrboval s kisikom, potrebno električno energijo za ogrevanje obleke in vzdrževanje tlaka 0,4 bara. Zaščitna obleka je skupaj z oskrbovalnim nahrbtnikom tehtala 41 kilogramov. Ob 8. uri in 33 minut je Leonov odprl loputo zračne komore in dve minuti kasneje zakoračil v brezmejno širino. V vesolju je preveril delovanje vseh sistemov, ruska propaganda pa je posredovala njegove občutke ''počutim se kot galeb z razprtimi krili, ki jadra visoko nad Zemljo''. Resnica je bila povsem drugačna.
Prototip oblačila se je v vakuumu napihnil kot balon. Ko se je želel po 12 minutah Aleksej vrniti na matično plovilo, je z grozo ugotovil, da je napihljiva komora premajhna. Čas je mineval in prvi vesoljski 'sprehajalec' je sklenil tvegati – skozi ventile za izpust ogljikovega dioksida je pričel izpuščati kisik. S tem je tvegal zadušitev, vendar je zmanjšal tlak v obleki in se nekako stlačil v kapsulo. Kasneje je zaupal, da je bil opremljen s posebno smrtonostno pilulo, ki bi mu v primeru nezgode olajšala muke.
Po povratku v kapsulo kozmonavta nista mogla zapreti lopute, med povratkom na Zemljo pa je za nameček odpovedal avtopilot. Poveljnik Beljajev je prevzel krmilo, orientiral pa se je s pomočjo posebne optične merilne naprave, ki so jo inženirji namestili tako nerodno, da je poveljnik ležal vodoravno iztegnjen nad sedeži, upravljal s kapsulo, Leonov pa ga je držal pri miru. Ko sta vstopila v zemljino atmosfero sta morala, odeta v skafander, v mali natrpani kapsuli kar se da hitro zlesti v svoja sedeža. Manever je kapsulo spravil iz ravnotežja, svoje pa je doprinesel še okvarjeni orbitalni modul, ki se ni ločil od pristajalne kapsule. Kozmonavta sta predvideno pristajalno mesto zgrešila za skoraj 400 km in pristala v zakotnem Perm Kraju. Kar je še vedno bolje kot na Kitajskem ozemlju, ker bi po vsej verjetnosti še zaostrila odnose med obema državama.
Vrtenje kapsule je oba pilota izpostavilo težnim pospeškom preko 10 G, ki so povzročili, da so jima v očeh popokale vse kapilare. Ko sta končno pristala, ste želela odpreti zunanjo loputo in zgrožena ugotovila, da je loputa 5-tonskega plovila prislonjena na veliko brezo. Z velikimi napori sta loputo nekako odprla in čakala na reševalno ekipo ... kateri se sploh ni sanjalo, kje je Voskhod 2 sploh pristal! Beljajev in Leonov sta preživela dolgo noč v družbi medvedov in volkov, pri temperaturi –30°C, oblečena v vesoljske skafandre, ki sta jih med povratkom na Zemljo dodobra preznojila. ''Slekla sva se do golega, ožela spodnje perilo, iz skafandrov iztočila znoj in ločila mehko sintetično podlogo od izolacijskih folij. Na koncu sva oblekla le spodnje perilo, sintetično podlogo, rokavice in škornje.''
Signal njune kapsule je po naključju ujelo tovorno letalo, ki je preletelo kraj pristanka. Reševalna ekipa je na smučeh prispela naslednji dan. Sprva so izdelali bivak in zakurili ogenj, da sta se kozmonavta ogrela, nato pa so si nadeli smuči in se družno odpravili do 9 km oddaljene čistine, kjer jih je čakal helikopter. Javnost in njune družine so že dan poprej obvestili, da sta kozmonavta srečno pristala in se počutita odlično. Na tiskovni konferenci je bil Leonov kratek in jedrnat: ''Oprmeljen z vesoljskim oblačilom lahko človek preživi in dela v vesolju. Hvala za vašo pozornost.''
Američani so podoben podvig ponovili tri mesece kasneje, ob neposrednem prenosu vesoljskega sprehoda pa je Aleksejev oče dejal: ''Zakaj se obnaša kot kak mladoletni prestopnik!? Vsi ostali lahko zaključijo misijo v vesoljskem plovilu. Zakaj se ravno on motovili tam zunaj? Naj mu nekdo ukaže, da se nemudoma vrne v plovilo!''
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV