Da bi ugotovili prednosti vadbe v določenem delu dneva, je majhna študija vključevala 27 aktivnih žensk in 20 moških ter merila njihov napredek v telesni pripravljenosti v 12 tednih. Udeleženci so začeli na enaki izhodiščni ravni telesne pripravljenosti, študija pa je spremljala razlike v povečani moči, izgubi celostnega deleža maščobe in deleža okoli trebuha ter drugih zdravstvenih kazalcih. Udeleženci so imeli tudi uravnoteženo dieto, bogato z dobrimi hranili.
Prednosti jutranje vadbe
V tej študiji aktivnih ljudi so udeleženci, ki so zjutraj zaključili vadbo za moč (med 6. in 8. uro), pokazali ne le izboljšanje moči spodnjega dela telesa pri vajah, kot so skakalni počepi, ampak tudi znatno zmanjšanje celotne telesne maščobe, vključno z zmanjšanjem trebušne maščobe.
"Pomembno je poudariti, da so se dobrodošle spremembe v telesni sestavi zgodile brez sprememb v telesni teži," opozarja študija.
Prednosti vadbe zvečer
Pri večernih vadbah (med 18.30 in 20.30) so bili udeleženci te skupine boljši pri povečevanju moči in vzdržljivosti zgornjega dela telesa.
Kar se tiče telesne sestave, tj. mišic in maščobe, se je pri ženskah, ki so telovadile zvečer, še vedno zmanjšala skupna telesna maščoba, vendar manj izrazito kot pri ženskah, ki so telovadile zjutraj.
Namesto tega je bilo ugotovljeno, da imajo boljši uspeh pri splošni rasti mišic, kar je koristno upoštevati pri doseganju ciljev glede telesne pripravljenosti.
"Večerna vadba lahko izboljša delovanje mišic zgornjega dela telesa in morda izboljša razpoloženje," ugotavljajo avtorji študije.
Kar zadeva moške, so tisti, ki so telovadili zvečer, doživeli enako spremembo v telesni sestavi kot skupina jutranjega fitnesa, vendar je vadba zvečer imela za posledico izrazitejše znižanje vrednosti krvnega tlaka, piše mindbodygreen.com.
Vir: www.magazin.novosti.rs
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV