Odločitev o tem, ali ostati v zvezi ali jo prekiniti, je lahko izjemno stresna, zlasti če upoštevamo dejavnike, kot so skupna lastnina, hišni ljubljenčki in otroci. Na to odločitev lahko vpliva tudi finančna odvisnost od partnerja.
Čeprav so romantična razmerja lahko izpopolnjujoča, je pomembno oceniti, ali spodbujajo ali zavirajo osebno rast.
Zelo pomembno je tudi razlikovati med pogostimi izzivi, kot so usihajoča začetna strast ali motnje komunikacije, in resnimi opozorilnimi znaki.
Tukaj je 5 indikatorjev, ki signalizirajo, da morate prekiniti razmerje.
Kompulzivno iskanje popolnosti
Biti v zvezi z zelo narcističnim partnerjem lahko povzroči občutek pritiska in stresa, da bi dosegli nedosegljiv standard popolnosti, ki ga ta zahteva. To lahko vključuje, da se zaradi partnerja oseba sramuje svojega telesa ali se partner poslužuje rabe drugih vedenjskih vzorcev, katerih cilj je vzbujati negotovost.
Dinamika odnosa, povezana s travmo
Odnosi, za katere so značilni ekstremni vzponi in padci, kakršne koli zlorabe ali kršitve osebnih meja, so znak partnerjevih nepredelanih travm ali težav z navezanostjo.
Napačna motivacija v odnosu
Zaradi strahu pred osamljenostjo ali travme iz preteklih zvez lahko posamezniki iščejo zvezo iz napačnih razlogov, kar pogosto povzroči čustveno zlorabo ali pomanjkanje intimnosti.
Phubbing
Na kakovost ljubezenskega odnosa pogosto vplivata tehnologija in njena kompulzivna uporaba. Ena izmed velikih težav v odnosih je t. i. phubbing , ki se nanaša na dejanje omalovaževanja nekoga v družabnem okolju tako, da je namesto na komunikacijo z ljudmi bolj pozoren na rabo telefona.
Phubbing običajno vključuje uporabo pametnega telefona za brskanje po družbenih omrežjih, pošiljanje sporočil, preverjanje e-pošte ali vključevanje v druge digitalne dejavnosti, pri tem pa ignorira ljudi v bližini. Razlogi za phubbing so lahko želja po izogibanju socialni interakciji s partnerjem ali ohranitvi čustvene distance, v drugi osebi pa lahko vzbuja občutke manjvrednosti in zanemarjenosti, kar lahko vodi v depresijo.
Pomanjkanje empatije
Ljudje, ki jim primanjkuje čustvene empatije, lahko pri svojih partnerjih spodbujajo občutke izoliranosti in zavrnitve, še posebej, če čustveno bolečino zavrnejo ali spregledajo. To ne sodi v zdrav ljubezenski odnos.
Odločitev, ali ostati ali oditi, v vsakem primeru zahteva skrben premislek. Medtem ko je nekatere izzive v odnosih mogoče rešiti s terapijo ali izboljšano komunikacijo, so toksične dinamike, kot so odnosi, povezani s travmo, nevzdržne in škodljive za splošno dobro počutje.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV