Moskisvet.com
Mamica dveh se izjemno slabo počuti v svoji koži.

Fit

Ne veste, zakaj ste se zredili? Morda je krivo to

E.R.
22. 06. 2024 04.30
0

Poleg prenajedanja na povečanje telesne teže vplivajo tudi spodnji dejavniki, ki pa jih redko omenjajo.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Skriti razlogi za povečanje telesne teže bistveno zmanjšajo učinkovitost katere koli diete in vam preprečujejo hujšanje, tudi če poskušate paziti na prehrano in kilograme vsak dan izgubljati s potenjem v telovadnici. Spodaj bomo obravnavali vsakega od teh razlogov posebej.

1. Žvečilni gumi

Žvečilni gumi pogosto postane skriti vzrok prekomerne teže. Žvečilni gumi vsebuje veliko količino sladkorja, ki je vir hitrih ogljikovih hidratov. Ko pridejo v telo, se hitri ogljikovi hidrati takoj absorbirajo in povzročijo skok glukoze v krvi, zaradi česar telo postane lačno, vi pa se prenajedate.

Žvečilnim gumijem je poleg sladkorja mogoče dodati tudi različne barve, arome in druge aromatične sestavine, zaradi česar so izključeni s seznama zdravih izdelkov.

Poleg tega je uporaba žvečilnega gumija primerna šele takoj po jedi, saj žvečilni gumi aktivira proizvodnjo želodčnega soka. Pri uporabi žvečilnega gumija na prazen želodec proizvedeni želodčni sok ni potreben in zato začne razjedati stene želodca, kar lahko povzroči gastritis ali peptični ulkus.

Kako žvečenje žvečilnih gumijev vpliva na naše telo?
Preberi še
Kako žvečenje žvečilnih gumijev vpliva na naše telo?

2. Čokolada na prazen želodec

Opazili so, da tisti, ki uživajo čokolado na prazen želodec, zelo hitro začnejo zlorabljati ta izdelek. Nutricionisti so našli razlago za ta pojav: lakota poveča užitek ob uživanju že tako okusne čokolade, kar povzroči resnično psihološko odvisnost od čokoladnih izdelkov.

Posledično se ne morete več upreti skušnjavi in ste pripravljeni pojesti več čokolad na dan.

Čokolada je zelo kaloričen izdelek, njena poraba v velikih količinah pa povzroča prekomerno telesno težo in debelost. Zato jo poskušajte uživati zelo redko, malo po malo in ne na prazen želodec. Hkrati je bolje dati prednost grenkim vrstam z vsaj 75-odstotnim deležem kakava.

Čokolade ni priporočljivo jesti na prazen želodec.
Čokolade ni priporočljivo jesti na prazen želodec. FOTO: Shutterstock

3. Sladke pijače

Tudi če ste žejni, žeje je ne smete gasiti z že pripravljenimi sladkimi pijačami. Preberite etiketo, sestava in energijska vrednost takšne pijače vas bosta zmotili. Tudi sokovi z oznako naravni in dietni vsebujejo preveč sladkorja in konzervansov, da bi jih lahko pili, ne da bi škodili svoji postavi.

Kdaj med vadbo namesto vode uživati športni napitek?
Preberi še
Kdaj med vadbo namesto vode uživati športni napitek?

4. Hitra prehrana

Hitra hrana je izjemno nezdrava in neverjetno kalorična. Tukaj je vse škodljivo: izbira izdelkov, način njihove priprave, začimbe in prelivi, uporabljeni v jedi. Pri tem se večina kalorij, pridobljenih s hitro hrano, ne pretvori v energijo, ampak se na telesu odloži v obliki podkožne maščobe.

Tudi če jeste hitro hrano dva- ali trikrat na teden, bo to postalo skriti vzrok prekomerne teže; v enem mesecu boste opazili povečanje za nekaj kilogramov.

Hitra hrana je izjemno nezdrava in visokokalorična.
Hitra hrana je izjemno nezdrava in visokokalorična. FOTO: Dreamstime

5. Sol in začimbe

Vsi vedo, da sol povzroča kopičenje tekočine v telesu, vendar se skoraj nihče ne more odreči njeni uporabi. Ker neslana hrana postane neokusna, je priporočljivo, da se soli ne skušate popolnoma odpovedati, ampak njeno porabo le zmanjšate na najmanjšo možno količino.

Prav tako morate biti previdnejši z začimbami: po eni strani začimbe pomagajo dodati okus neželenim dietnim izdelkom; po drugi strani pa vas prisilijo, da pojeste več, kot potrebujete.

To so zgodi, če uživate preveč soli
Preberi še
To so zgodi, če uživate preveč soli

6. Alkohol

Alkohol ni le vir dodatnih kalorij, ampak povzroča tudi poslabšanje metabolizma, upočasnitev lipolize (razgradnje maščob) in povečan apetit.

Alkohol negativno vpliva na prebavo in je vir dodatnih kalorij.
Alkohol negativno vpliva na prebavo in je vir dodatnih kalorij. FOTO: Dreamstime

7. Veliki krožniki

Z velikega krožnika lahko jeste le, če popolnoma nadzorujete količino hrane:  vnaprej izmerite porcijo ali enostavno določite količino na oko. Ko enkrat izgubite nadzor, začnete nezavedno na svoj krožnik nalagati veliko več hrane, kot je potrebujete, in se posledično prenajedate.

Da bi popolnoma odpravili možnost prenajedanja, je priporočljivo jesti samo iz majhnih krožnikov. V idealnem primeru bi morali kupiti majhno skledo, ki lahko sprejme ravno toliko hrane, kot jo potrebujete.

Pazite na velikost skled ali krožnikov, iz katerih jeste.
Pazite na velikost skled ali krožnikov, iz katerih jeste. FOTO: Shutterstock

8. Hitrost prehranjevanja

Jejte počasi, da ima vaše telo čas, da ujame trenutek sitosti in vam da ustrezen signal. Ko hrano zaužijete prehitro, se vam zdi, da niste siti in sežete po še.

Žvečenje hrane: tudi vi že celo življenje napačno žvečite hrano?
Preberi še
Žvečenje hrane: tudi vi že celo življenje napačno žvečite hrano?

9. Voda in hrana

Zdravniki so dokazali, da pitje pijače med obrokom povzroči zmanjšanje koncentracije želodčnega soka in posledično počasnejšo prebavo, prebavne motnje in napenjanje.

Vse pijače je priporočljivo piti v časovnih intervalih med obroki. Če je do obroka ostalo manj kot 20 ali 30 minut ali je od prejšnjega obroka minilo manj kot 40 minut, pitje ni priporočljivo.

Zato ne bi smeli piti vode iz plastenke
Preberi še
Zato ne bi smeli piti vode iz plastenke

10. Prehranjevanje pred zaslonom

Prehranjevanje pred televizijo ima dva negativna vidika: prenajedanje in krepitev povezanosti med televizijo in hrano.
Ko jeste pred televizijo, ne opazite, da ste že dolgo siti in ste pojedli veliko več, kot ste načrtovali. Poleg tega možgani oblikujejo navado prehranjevanja pred zasloni, zato bo kasneje, ko boste prižgali televizijo, telo hrepenelo po hrani.

Prehranjevanje pred zaslonom strokovnjaki močno odsvetujejo.
Prehranjevanje pred zaslonom strokovnjaki močno odsvetujejo. FOTO: Shutterstock

11. Stres in hrana

Lajšanje stresa in dvigovanje razpoloženja s hrano je mnogim od nas naravno. In za to obstajajo razlogi.

Prvič, hormon kortizol, ki nastaja ob stresu, poveča vaš apetit in povzroči prenajedanje, uživanje večinoma nezdrave in visokokalorične hrane.

Drugič, sladkarije in čokolada so odlični antidepresivi, saj spodbujajo nastajanje hormonov sreče.

Vendar pa je prav v času stresa pomembno, da strogo nadzorujemo prehrano, saj kortizol upočasni metabolizem in spodbuja odlaganje maščob. Obstaja rešitev: dovolj je, da nezdravo hrano nadomestite z zdravim (a nič manj okusnim) sadjem in zelenjavo.

Pomaranče na primer izboljšajo razpoloženje enako dobro kot čokolada, hkrati pa so nizkokalorične in vir zdravih vitaminov ter prehranskih vlaknin.

Teh 8 navad vam življenje podaljša za 24 let
Preberi še
Teh 8 navad vam življenje podaljša za 24 let

12. Pomanjkanje spanja

Pogosto se zgodi, da oseba strogo sledi dieti in redno telovadi, vendar ne more shujšati. V tem primeru je skriti vzrok prekomerne telesne teže lahko kronično pomanjkanje spanja ali slabša kakovost spanja (nespečnost, prekinjen ali plitek spanec).

Pomanjkanje spanja je velik stres za telo, stres pa vedno vodi do upočasnitve presnove in aktivnega kopičenja maščobe, tudi če jeste s kaloričnimi primanjkljaji. Poleg tega se bodo vaši dnevi podaljšali, če boste spali nekaj ur manj od priporočene količine (7,5 do 9 ur). To za seboj običajno prinese še en dodaten obrok. 

Nutricionisti priporočajo dovolj spanja vsak dan. Če spadate med redke ljudi, ki potrebujejo le 5 do 6 ur spanja na noč, najverjetneje jeste 1 do 2-krat pogosteje kot ljudje, ki spijo 8 do 9 ur. Da bi se izognili pridobivanju dodatnih kilogramov pri tem režimu, boste morali zmanjšati velikost porcij. Preračunajte dnevni vnos kalorij in ga razdelite na število obrokov.

Ljudje, ki manj spijo, običajno zaužijejo več obrokov, kar pomeni tudi več kalorij.
Ljudje, ki manj spijo, običajno zaužijejo več obrokov, kar pomeni tudi več kalorij. FOTO: Shutterstock

13. Menite, da sadje ni visokokalorično živilo

Ljudje, ki ne štejejo kalorij, so običajno prepričani, da sadje ni le neškodljivo, ampak tudi koristno za postavo v kateri koli količini. To je strašna napaka!

Vsako sadje ima določeno kalorično vsebnost, le malo manjša je kot na primer tista od mesa, kruha, testenin.

Sadje je močan vir ogljikovih hidratov. Mnogi športniki med hujšanjem popolnoma zavračajo uživanje sadja, da bi pospešili izgorevanje maščob. To nakazuje, da tudi če jeste samo sadje, lahko pridobite dodatne kilograme.

Sadje je treba uživati pametno. Sadje upoštevajte v svojem dnevu kakor samostojno jed. Lahko na primer nadomesti dopoldansko ali popoldansko malico.

Zakaj češenj ne smemo jesti na prazen želodec?
Preberi še
Zakaj češenj ne smemo jesti na prazen želodec?

14. Napredovanje v poslu

Neverjetno, vendar visok položaj v podjetju ali družbi pogosto postane glavni skriti razlog za prekomerno težo. V tem primeru lahko 2 dejavnika prispevata k povečanju telesne teže.

Prvi je zmanjšanje telesne dejavnosti. Po napredovanju se ljudje navadno začnejo manj gibati: imajo manj časa za šport, več pomoči pri manjših opravilih, več denarja in kjer so včasih hodili ali kolesarili, zdaj pokličejo taksi ali uporabijo osebnega voznika.

 

Fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: www.magazin.novosti.rs

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 486