Te dni je Slovenijo zajel prvi letošnji vročinski val in medtem ko je več kot polovica prostorov prekomerno ohlajenih, ne da bi kdo bil zato na boljšem, smo preverili, kje so meje, ko gre za temperature na delovnem mestu.
Maksimalno in minimalno temperaturo na delovnem mestu ureja Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), same temperature pa Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih. Temperatura zraka v delovnih prostorih mora ustrezati fiziološkim potrebam zaposlenih, in sicer glede na naravo njihovega dela in fizične obremenitve. Pri tem so izjeme hladilnice, ki šteje za delo v mrazu, delavci pa morajo imeti na razpolago ustrezno opremljen prostor za občasno ogrevanje.
Kakšna je maksimalna temperatura na delovnem mestu?
V pravilniku piše, da temperatura zraka na delovnem mestu ne sme presegati 28 stopinj Celzija. Izjema so vroči delovni prostori, kjer je temperatura lahko višja, mora pa zato delodajalec poskrbeti, da je temperatura zraka v drugih prostorih, ki so povezani s tem prostorom (hodniki, stopnišča ipd.), največ 20 stopinj Celzija. Če se zgodi, da temperature preseže zakonsko določene vrednosti, lahko delavec zapusti delovno mesto in prekine z delom. Do upravičenega odhoda z delovnega mesta sicer ne pride kar tako, saj lahko delodajalec s pravočasnimi ukrepi to prepreči. V primeru, da gre za preseganje omenjenih vrednosti (tudi kratkotrajnih in zgolj za 0,1 stopinje Celzija), mora delodajalec sprejeti ukrepe, kot so krajši delovni čas, pogostejši (in daljši) odmori, manjša intenzivnost dela, ponudba ustreznih napitkov, prerazporeditev delovnega časa, prekinitev dela ipd. Če tega ne zagotovi, greste lahko domov. Če delodajalec ne sprejme ustreznih ukrepov zaradi škodljivih vplivov na zdravje delavca, ga je ta dolžan o tem obvestiti. Če noče zagotoviti ustreznih pogojev, lahko podamo prijavo na inšpektorat za delo.
Omejitve veljajo tudi glede vlažnosti zraka. Relativna vlažnost dovedenega zraka s klimatsko oz. prezračevalno naravo ne sme presegati 80 odstotkov pri temperaturi zraka, ki je enaka ali nižja od 20 stopinj Celzija in 55 odstotkov pri temperaturi, ki ni višja od 28 stopinj Celzija. Relativna vlažnost dovedenega zraka ne sme biti nikoli nižja od 30 odstotkov. Pomembna je tudi temperatura tal, ki ne sme presegati 29 stopinj Celzija, v prostorih, kjer zaposleni preživijo najmanj dve uri dnevno, pa ne sme biti višja od 27 stopinj Celzija.
Kaj pa fizični delavci, ki na gradbiščih delajo tudi v najhujši pripeki? Oblečeni morajo biti v vročo delovno uniformo in nositi plastične čelade. Kolektivna pogodba jim določa, da se normalno dela do temperature 45 stopinj Celzija.
Kakšna pa je minimalna temperatura v delovnem prostoru?
Najnižja še dopustna temperatura, ki jo mora zagotavljati delodajalec na delovnem mestu, omenjeni pravilnik ne določa, določa pa, da se pri tem upoštevajo standardi za toplotno udobje (čas kurilne sezone), kar pomeni, da je najnižja sprejemljiva temperatura za delo v pisarni 20 stopinj Celzija, priporočljiva pa 22 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV