Moskisvet.com
Tek

Fit

Vse, kar morate vedeti, preden kupite tekaške copate

N.J.
08. 06. 2016 08.04
0

Izbira primerne obutve za tek je izjemno pomembna. V neprimernih športnih copatih si lahko precej škodite, saj tvegate poškodbe gležnjev, kolen, kolkov in celo hrbtenice, pride pa lahko tudi do bolečin v stopalu, vnetja petnice ipd. Kako torej izbrati športne copate, v katerih boste lahko tekli, kolikor vam bo poželelo srce?

Ker so pri teku zelo obremenjene spodnje okončine, je zelo pomembna izbira primerne obutve. Preden se odločimo za nakup športnih copat, moramo najprej preveriti, ali smo pronatorji ali supinatorji. Če smo pronatorji, potem nam zvrača stopalo navznoter, če smo supinatorji, pa navzven. Če upoštevamo, da je večina ljudi pronatorjev in da je verjetnost pronacije pri ženskah že zaradi zgradbe njihovega telesa bistveno večja kot pri moških, je verjetnost napake pri izbiri tekaških copat za pronatorje zelo majhna.

Pronacija (nagibanje stopala navznoter): v tem primeru se teža prenaša po notranjem delu stopala, pronacija pa je najpogosteje posledica ploskega stopala. Tak tip stopala ima več kot 60 odstotkov ljudi. Copate za pronatorje morajo nuditi dodatno oporo stopalu na notranjem delu, zato imajo navadno okrepljen notranji rob podplata in predel stopalnega loka.

Supinacija (nagibanje stopala navzven): teža se prenaša po zunanji strani stopala, kar pomeni slabše blaženje ob udarcu stopala ob tla. Copate za supinatorje navadno nimajo dodatne ojačitve na notranji strani in nudijo nekoliko večje blaženje.

Kako ugotoviti, ali ste pronator ali supinator?

Obstaja več načinov, kako lahko ugotovimo, kako se obnaša naše stopalo med tekom. Prvi preprost način je, da počepnemo in pogledamo, ali se nam stopala zvračajo navznoter ali navzven, podoben test pa lahko opravimo tudi tako, da z mokrimi stopali stopimo na karton in si nato ogledamo odtis stopal.

Obstajajo tudi posebni skenerji, ki nam skenirajo stopala in nam pomagajo ugotoviti, ali smo pronatorji ali supinatorji. Ti testi sicer niso stoodstotni, saj se stopalo med mirovanjem lahko obnaša povsem drugače kot med gibanjem.


Najbolje je, če za pomoč povprašamo bodisi trenerja teka ali pa v trgovini s športno obutvijo, kjer imajo običajno tudi tekalne steze, povprašamo tamkajšnjega zaposlenega, če lahko pogleda, kako se nam med tekom zvračajo stopala.

Kaj pa zdaj?

Športni copati vam morajo biti seveda na pogled všeč, a bolj kot to je pomembno, da so vam udobni. Sčasoma se bodo sicer še nekoliko zmehčali, a udobni morajo biti že takoj, ko jih obujemo. Ko se odločite za nakup športnih copat, bodite torej pozorni (poleg tega, ali so za supinatorje, klasični slog ali pronatorje) tudi na blaženje, peto, dolžino, širino.

Blaženje

Zdaj, ko vemo, ali smo pronatorji, supinatorji ali se naše stopalo pač ne zvrača v nobeno smer, moramo v množici najrazličnejših copat izbrati takšne, ki nam bodo udobni. Pozorni morate biti na blaženje, še posebej, če je vaša teža nekoliko nad idealno. S tem boste namreč zaščitili vaše sklepe (gležnje, kolena, kolke, hrbtenico ...).

Nekateri športni copati imajo debelejši in mehkejši podplat, ki bolj blaži, drugi pa tanjšega, bolj trdega. Izdelani so iz različnih materialov – pene, posebnih gelov. A pozor: več blaženja ne pomeni nujno tudi, da so ti copati boljši. Pri težjih tekačih se namreč podplat, ki je premehak, prej deformira, noga pa nato spet nima ustrezne podpore.

Tek
Tek FOTO: Thinkstock
Peta

V predelu pete mora copat nuditi zadostno oporo. Peta mora pri teku mirovati in se ne sme dvigovati, saj vas bodo copati sicer ožulili. Bodite tudi pozorni, da vas zgornji rob copata na predelu pete ne bo tiščal in vam povzročal bolečin v ahilovi tetivi. 

Dolžina

Pri nakupu morate biti pozorni na to, da copat ne pomerjate z najtanjšimi nogavicami. Med najdaljšim prstom in koncem copate mora biti vsaj za prst prostora. Vedeti morate, da nam stopalo med tekom še nekoliko oteče. Če bomo kupili športne copate, ki nam bodo ravno prav in ne bo na voljo v njih še nekaj prostora, si bomo lahko nakopali hude težave. Med drugim lahko zaradi pritiska na najdaljši prst pride do hudih bolečin v tem prstu, noht lahko pomodri in celo odpade. Posebej previdni morate biti pri nakupu preko spleta, saj se številke od proizvajalca do proizvajalca nekoliko razlikujejo. Če ste naročili športne copate, ki pa so vam malce tesni, nikar ne oklevajte in zahtevajte menjavo.

Širina

Niti dve osebi nimata enakega stopala, zato se nikar ne zanašajte le na priporočila prijateljev, katere copate izbrati in katere ne. Ko se odločite za nakup športnih copat, povejte prodajalcu, če je vaše stopalo širše ali ožje, da vam bo lahko ponudil ustrezne copate. Nekateri modeli imajo nekoliko trši del pri loku stopala, nekoliko ožje pri prstih, kar vas lahko med tekom močno moti, žulji na predelu loka ali na blazinici pa vas bodo za nekaj časa 'ohromili'. Noga vam v nobenem primeru ne sme ne drseti in ne poplesavati levo in desno. Copat se mora po vsem stopalu lepo tesno prilegati, noben šiv vas ne sme motiti, le prstom dajte nekaj svobode, da lahko z njimi, ko stojite pri miru, prosto migate.

bolečina pri športu - 1
bolečina pri športu - 1 FOTO: Thinkstock

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616