Cene goriva so visoke, zato poskušamo varčevati na vsakem koraku, eden izmed njih je tudi pregled porabe vozila. Vplivi na porabo goriva so lahko povsem različni od primera do primera, pojasnjuje Marin Morava, tehnični svetovalec pri Hrvaškem avtoklubu. Je to način vožnje, napaka na vozilu, ki je tesno povezana s porabo goriva, neustrezno redno vzdrževanje vozila ali težke razmere, v katerih se vozilo nahaja? Katere okvare na vozilu lahko vplivajo na povečano porabo goriva, kaj je torej potrebno pregledati?
– Zaradi okvarjenih zavornih čeljusti ali parkirnih zavor, ki ne bodo popolnoma sprostile zavorne sile, kot tudi zavorne čeljusti, lahko zavorna sila ostane prisotna na kolesu v trenutku speljevanja vozila, ne da bi voznik aktiviral zavoro. Posledice so povečana poraba goriva in zavornih oblog.
– Nepravilna geometrija koles lahko poveča porabo goriva in povzroči neustrezno obrabo pnevmatik ter zmanjšan tlak v pnevmatikah.
– Sesalni sistemi s trobentastimi polnilniki ali motorji z atmosferskim polnjenjem imajo lahko številne okvare. Med najpogostejšimi so poškodovani zračni vodi na visokotlačni strani turbopolnilnika, kar povzroči puščanje stisnjenega zraka ali vlečenje sekundarnega zraka, ko so poškodovani zračni vodi na nizkotlačni strani dovoda. Prisotni so tudi umazani ali poškodovani senzorji v dovodu ali nepravilno delovanje določenih aktuatorjev v dovodu in še vrsta drugih možnih težav.
– Okvarjen izpušni sistem lahko poveča porabo goriva zaradi slabe prepustnosti izpušnih plinov ali prepustnosti izpušnih plinov v okolje na določenem delu izpušnega sistema, kjer to ni zaželeno. To se lahko naprimer zgodi na izpušni veji motorja, torej pride do vsesavanja sekundarnega zraka iz okolice, kar lahko slabo vpliva na mešanico goriva in zraka, saj na mešanico vplivajo senzorji v izpuhu. Tudi vgradnja neustreznih delov v izpuh lahko vpliva na povečano porabo goriva.
– Sistem za vbrizgavanje goriva je lahko tudi vzrok za številne težave od nepravilnega dovajanja goriva do priprave goriva za vbrizg. Obrabljeni in zamašeni injektorji lahko slabo vplivajo na porabo goriva, prav tako kot številni drugi deli v sistemu za vbrizgavanje.
– Hladilni sistem motorja ima lahko težave pri dvigovanju delovne temperature motorja, vzrok pa je lahko okvarjen termostat. Podhlajen motor ima večjo porabo goriva. Okvarjen senzor temperature motorja lahko vpliva tudi na povečano porabo goriva zaradi nepravilnih vrednosti sistema za vžig in vbrizgavanje.
– Obrabljena mehanika motorja, nizka kompresija motorja, obrabljeni vrhovi odmičnih gredi, nepravilna zračnost ventilov, različne usedline umazanije v sesalnih kanalih ter ventilih in sedežih ventilov lahko vplivajo na porabo goriva.
Še vedno obstaja vrsta dejavnikov, ki lahko povzročijo povečano porabo goriva vozila, o drugih težavah, ki se lahko pojavijo na našem vozilu, pa je priporočljivo, da se posvetujete s serviserjem. Pred resnejšo analizo nastalih težav je treba preveriti, ali so bili vsi servisi opravljeni redno, saj lahko tudi neredno vzdrževanje vpliva na porabo goriva, zato je priporočljivo spremeniti:
– motorno olje in oljni filter,
– zračni filter motorja,
– filter za gorivo,
– vžigalne svečke ali okvarjene grelce motorja pri dizelskih motorjih,
– olje za avtomatski menjalnik,
– obstajajo tudi drugi potrebni ukrepi, ki jih načrtuje proizvajalec za določeno znamko in model vozila.
Do povečane porabe goriva lahko pride tudi zaradi pogojev vožnje:
– start-stop vožnje, mestna vožnja ...
– kratke vožnje do 5 km s časovnim zamikom do naslednjega zagona od 3 do 8 ur (vedno hladen motor) lahko povečajo porabo do 50 % od navedenih podatkov,
– težko prehodne makadamske ceste in hribi, slaba infrastruktura,
– hladnejše okolje, kjer je vozilo,
– dodatna masa, polno vozilo potnikov, prtljaga ter prikolica,
– povečanje zračnega upora med premikanjem vozila zaradi strešnih nosilcev s škatlami ali kolesi – vsi našteti dodatki bodo povečali porabo goriva.
Na povečano porabo goriva lahko najbolj vpliva neustrezen slog vožnje, pri novejših vozilih pa so v pomoč različne asistence, ki sporočajo, kdaj je glede na hitrost vozila in število vrtljajev motorja idealno prestaviti. Na splošno se na instrumentni plošči prikažejo ikone za preklop v višjo ali nižjo prestavo. Tudi pri novejših generacijah vozil je možna uporaba gumba Eco, po katerem se čuti, da motor pospešuje počasneje in odvisno od opreme lahko ob ustavljenem vozilu samostojno ugasne motor s Start/Stop funkcijo. Seveda je tu tudi eko vožnja, pri kateri lahko na porabo vplivate sami z načinom vožnje.
Proizvajalčeve specifikacije porabe goriva za vozilo je v praksi pogosto težko doseči po NEDC ali nekoliko bolj realnem merilnem ciklu WLTP, običajno pa je dober rezultat, če od njih odstopamo za 15-30 % navedene porabe.
Odprta vožnja in odhod na daljšo pot ter poraba, ki jo boste dosegli tam, so najboljši sokazalci, ali je z vozilom vse v redu. Če je poraba v povprečju, ki ste ga izmerili prej, je z vozilom vse v redu. Če ne, se poveča verjetnost težave, ki jo morate raziskati.
Vir: revijahak.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV