Uteži za sklepe
Zapestne uteži so običajno med 0,5 in 1,5 kg težke manšete, ki se nosijo okoli zapestij ali gležnjev, obstajajo pa tudi dvokilogramske zapestne uteži. Uporabljajo se lahko med vsakodnevnimi aktivnostmi, kot so hoja ali gospodinjska opravila, ali kot nadomestek za lažje uteži.
Uteži neke znamke, ki so najbolj priljubljene na družbenih omrežjih, so izdelane iz nerjavečega jekla in za udobje ovite v silikon. So fleksibilne in prilagodljive, kot je za portal Health pojasnila Susane Pata, vsebinska strateginja z Nacionalne akademije za medicino športa.
Zapestne uteži so na voljo v različnih fitnes trgovinah, nekatere pa imajo tudi tkanino, ki odvaja znoj.
Ali lahko zapestne uteži res okrepijo vaše roke?
Uteži za zapestje povečajo upor vašim gibom rok in predstavljajo večji izziv za vaše mišice kot samo vaje z lastno težo. Lahko dodatno obremenijo mišice rok in ramen, vendar le do določene mere. Za večje mišice in moč v rokah namreč potrebujete težje uteži, kot so običajno sklepne.
Mišice lahko le rastejo ali se krčijo. Tonizacija se nanaša na izgradnjo mišic v kombinaciji z izgubo maščobe, zaradi česar so mišice videti bolj definirane.
Zdravstvene koristi uteži za sklepe
Čeprav uteži za sklepe ne bodo zgradile velikih mišic, lahko izboljšajo zdravje srca in ožilja ter mišično vzdržljivost. Dodajanje večjega upora k vadbi poveča obremenitev srca in mišic, kar sčasoma izboljša njihovo delovanje.
Dodatna teža lahko pomaga tudi pri porabi več kalorij med vadbo in dnevnimi aktivnostmi.
Uteži za zapestje so uporabne tudi za tiste, ki imajo težave z držanjem tradicionalnih uteži.
Varna uporaba nosilnih uteži
Uteži za sklepe niso primerne za vsakogar, še posebej jih odsvetujejo tistim z že obstoječo poškodbo roke ali ramena. Preden preizkusite takšne uteži, se posvetujte s svojim zdravnikom. Prepričajte se tudi, da so manšete pravilno nastavljene, uporabljajte pa jih za povečanja učinka enostavnejših dejavnosti kot so hoja, joga in pilates.
Če jih nosite med napornimi kardio vajami, lahko (pre)obremenite sklepe ramen in rok. Povečan upor lahko tudi oteži vzdrževanje pravilne forme med vajami za zgornji del telesa, kar lahko privede do neučinkovite aktivacije mišic ali poškodb.
Pata priporoča, da začnete z lažjimi utežmi, ki jih povečujte postopoma, obenem pa se z njimi izogibajte hitrim ali intenzivnim vajam.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV