V današnjem svetu, ko je hiter tempo postal norma, se nam toliko dogaja, da včasih ne vemo, kje se nas drži glava, stvari pa nas hitreje vržejo iz tira. Pogosto smo raztreseni in utrujeni, zato tudi pogosteje delamo napake. V službi, doma, na cesti in tudi na bencinski črpalki, ko pograbimo napačno ročko za točenje goriva. Vsi smo krvavi pod kožo in takšna napaka se lahko zgodi tudi vam, zato je dobro vedeti, kaj storiti, da preprečite nadaljnjo škodo. Ne gre za izkušnje ali znanje, ampak za trenutek nepozornosti, nezbranosti ali nevednosti, ki nas lahko drago stane. Dejstvo je, da dizel ne gre ''na'' bencin in obratno, in da dizelsko gorivo opravlja tudi funkcijo mazanja šob vbrizga goriva in črpalk. Če, potem ko natočite napačno gorivo, zaznate težave z delovanjem motorja, se nemudoma ustavite, saj lahko sicer nastane še precej večja škoda in z njo strošek.
Računati pa morate vsaj na strošek vleke vozila (če se odpeljete s črpalke), strošek napačnega goriva, ki ga je treba izčrpati iz rezervoarja, strošek pravega goriva in morda še uničenje mešanice goriva. Ta seštevek je najmanjši strošek, ki ga boste imeli v primeru, da v avto natočite napačno gorivo. Meri se v nekaj sto evrih.
Večja verjetnost je, da boste v rezervoar dizelskega vozila natočili bencin in ne obratno, kajti ročka za točenje dizelskega goriva ima debelejšo cev, ki je za grlo oz. nalivno odprtino rezervoarja večine novih bencinskih avtomobilov preširoka. Bojazni, da boste zaradi tega uničili motor, domala ni, če se boste le pravočasno odzvali na pokašljevanje vozila in uvideli, da avta ''zmanjkuje''. Že res, da so današnji sistemi za vbrizg goriva in srkanje zraka občutljivi, a za odpravo težav je pogosto potrebno zgolj izpiranje sistema za prenos goriva do valjev motorja. Večina tega ne zna rešiti sama, se pa lahko pred tem ustrezno zavarujete s sklenitvijo namenskega zavarovanja.
V primeru, da svojo zmoto spoznate že po nekaj natočenih litrih, ne zganjajte panike. Pograbite pravo ročko za gorivo in rezervoar s pravim napolnite do vrha, da napačno gorivo karseda razredčite. To večkrat ponovite na vsakih 10 do 20 kilometrov in kmalu bo, kot da se ni zgodilo nič. Morda bo motor vmes še malce zakašljal ali se bo pokazala kakšna kontrolna lučka, a hujšega ne bi smelo biti in neprijetno izkušnjo bo vaš avto kmalu pozabil. Strokovnjaki pravijo, da je v dizelskem gorivu lahko nekje do pet odstotkov bencina. V tem primeru ni težav. Zato lahko na hitro izračunate, če imate zadostno mešanico z ustreznim razmerjem goriv.
V primeru, da ste rezervoar do vrha natočili z napačnim gorivom in to ugotovite, še preden ste vzpostavili kontakt, se boste iz zagate rešili tako, da boste iz rezervoarja izčrpali gorivo in ga nato napolnili s pravim. To lahko storite sami, a verjetno bo klic asistenčnega centra vseeno potreben, če ne kupite kopice praznih posod za gorivo. Pri tem se ne zanašati na prečrpavanje s cevjo in ustvarjanem podtlaka z usti, saj je posoda za gorivo nameščena nizko. Če ste vzpostavili kontakt, boste imeli več dela, saj v tem primeru začne delovati črpalka za gorivo, ki skrbi za zadosten tlak v sistemu vbrizgavanja goriva. Zato je v primeru napačnega goriva potrebno praznjenje in čiščenje celotnega gorivnega sistema. V primeru, da vžgete motor (obrnete ključ do konca ali pritisnete zagonski gumb), so težave še večje, saj so novi motorji polni tehnoloških rešitev, ki skrbijo za gospodarno ravnanje in majhne izpuste škodljivih snovi. Zato imajo vgrajene drage visokotlačne črpalke in injektorje goriva z zelo majhnimi tolerancami. V primeru dizla črpalke za gorivo ta te tudi maže. Ker bencin nima enakih mazalnih sposobnosti, črpalka dela brez mazanja. To poveča trenje med deli in lahko nastanejo mikroskopski kovinski opilki, ki lahko zamašijo luknjice injektorjev in jih posledično pokvarijo. Menjava teh delov pa je precej draga zadeva. Bencin s svojimi korozivnimi lastnostmi lahko uniči tudi tesnila. Če v bencinarja natočite dizel, bo ta kmalu zamazal svečke in sistem za dovod goriva. Motor bo proizvajal dim, saj bo prišlo do napačnega vžiga gorivne zmesi (zmesi bencina/dizelskega goriva in zraka). Če vas doleti tak scenarij, je potrebno čiščenje sistema.
Če ste se odpeljali s polnim rezervoarjem napačnega goriva in svojo napako spoznate šele, ko vam motor ugasne, je potrebna avtovleka, ki vam avto dostavi do delavnice. Načeloma je potreben enak postopek, kot v primeru, da svojo zmoto spoznate že na črpalki. Vozilo zna po menjavi še krajši čas pokašljevati, nato pa bo spet kot nov. Za takšne primere pride prav asistenčno zavarovanje, saj so vleke v tujini lahko precej drage.
Kaj pa če natočite bencinsko gorivo z oznako E5 oz. E10, ki imajo dodatek bioetanola? Če imate sodoben avto, ne boste imeli težav, sicer pa morda, saj bo takšno gorivo pospešilo obrabo tesnil, plastike in ostalega.
Nekatera vozila imajo mehansko zaznavo, ki prepreči, da v točilno odprtino vstavite napačno veliko cev, saj ne spustijo zaklopke, ki jo zapira. Obstajajo pa tudi sistemi za vgradnjo, ki so namenjeni zaščiti dizelskih avtomobilov pred točenjem bencina.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV