Veliko izmed nas ob omembi Kitajske pomisli na ponaredke. Kitajci namreč kopirajo vse, kar se kopirati da, ne le modnih znamk, med drugim imajo tudi kopijo avstrijskega kraja Hallstatt, pa tudi številne druge arhitekturne replike, kot je newyorški Manhattan, beneški kanali, rimski Kolosej, kraj v duhu Pariza itd. Kitajci so velemojstri replik, kar je splošno znano dejstvo, saj nima najbolje urejenih pravil igre, ko gre za intelektualno lastnino. To omogoča proizvajalcem, da brezsramno kopirajo druge, tudi avtomobilske znamke, čeravno takih primerkov zunaj države ne morejo prodajati. Toda Kitajska je sama zase dovolj velik trg – tam živi trenutno 1,4 milijarde ljudi – da tudi poceni ponaredki luksuznih znamk in modelov avtomobilov najdejo svoje kupce.
Da tovrstni trg cveti, dokazuje tradicionalni avtomobilski sejem 'The Jinan (China) New Energy Automobile Expo', kjer smo bili marca priča številnim poceni električnim ponaredkom – proizvodne zmožnosti električnih vozil so na Kitajskem med največjimi – modelov prestižnih avtomobilskih znamk, kot so Maserati, Mercedes, BMW, Rolls-Royce, Land Rover in Porsche. Čeprav je pred leti podjetje Land Rover dobilo pravno bitko s podjetjem Land Wind, ki je kopiralo njihov model X7 in s tem postavilo precedens, Kitajci najdejo način, da se izognejo težavam z intelektualno lastnino zaradi kopiranja, zato še naprej cveti posel z avtomobili, ki so na las podobni nekemu drugemu, enako pa velja za zaščitni znak in ime. Kvaliteta je sicer vprašljive narave, prav tako lahko pričakujete precej slabše vozne lastnosti in karakteristike, ki niso primerljive z originali. Tako npr. električna kopija Bugattijevaga chirona ponuja 150 kilometrov dosega na polnjenje in elektromotor z močjo 3,35 KS. Porazna karakteristika, a temu primerna je tudi cena – pribl. 4.500 evrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV