Več o tem, kako lahko sami zamenjate akumulator, si lahko preberete TU, vse o alternatorju pa v nadaljevanju. Če se avto ob vžigu ne odziva tako hitro kot običajno, je to ponavadi napoved, da bo kmalu nehal delovati. To je posledica nepravilnega delovanja zaganjača, akumulatorja, alternatorja, težav s kontakti, lahko tudi kratkega stika. Kadar nam odpove alternator, lahko to na avtomobilu povzroči resne težave, posebej v vozilih z zapletenim električnim sistemom.
Eden od simptomov težav z alternatorjem je slabša svetilnost armaturnih lučk in žarometov (meglena svetloba). Znanilci težav so tudi nenadni zvoki pod pokrovom motorja in ko se med vožnjo na armaturni plošči prižge indikator akumulatorja, pa je pogosto za popravilo alternatorja že prepozno. Med očitne znake okvare alternatorja sodijo tudi, da se akumulator med vožnjo ne napaja oz. polni, da gretje oz. klima ne delujeta dovolj močno, da ne deluje ogrevanje sedežev in da niha jakost zvoka. Kadar imamo težave z alternatorjem, se akumulator po izpraznitvi ne napolni do polnega in se izprazni že po eni vožnji. Alternator je lahko kriv tudi za to, da je starter pri aktivaciji stikala za zagon neodziven. Če stanja alternatorja ne preverimo pravočasno, lahko to vodi v nepravilno delovanje in izpraznitev oz. okvaro akumulatorja, kar pomeni, da vozila ni več mogoče vžgati na običajen način.
Če ste v dilemi, ali je težava akumulator ali alternator, preverite napetost prvega in če je ta prenizka, je kriv akumulator, sicer pa skoraj zagotovo alternator. Menjavo alternatorja lahko opravite sami, toda le če imate dovolj avtomehaničnega znanja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV