Moskisvet.com
Vibracije volan

Varni v prometu

To je razlog, da se volan med vožnjo trese

M.S.
17. 08. 2023 05.00
0

Vzrokov, da se vaš volan med vožnjo trese oz. vibrira, je lahko več. Če zadevo zanemarite, se lahko čez čas soočite z velikimi težavami in stroški, saj tresenje ne mine samo od sebe, ampak situacijo samo še poslabša.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Določena stopnja vibracij med vožnjo je nekaj povsem običajnega, a če se krmilo trese ves čas, potem nekaj ni v redu. Vzrokov za to je lahko več. Pomembno za postavitev diagnoze je, kdaj prihaja do vibracij – med počasno vožnjo, pri srednjih ali velikih hitrostih, med zaviranjem, pospeševanjem, prestavljanjem ali kombinacijo le-teh. Če se vibracije vedno dogajajo pod istimi pogoji in postajajo vse bolj moteče, je čas, da avto odpeljete na servis.

Ignoriranje tresenja vodi v še večje težave, saj se to ne bo odpravilo samo.
Ignoriranje tresenja vodi v še večje težave, saj se to ne bo odpravilo samo. FOTO: Shutterstock
Te napake nevede delajo lastniki vozil z ročnim menjalnikom
Preberi še
Te napake nevede delajo lastniki vozil z ročnim menjalnikom

Mogoči vzroki za tresenje oz. vibriranje volana:

Neuravnotežene pnevmatike

Uravnoteženje oz. centriranje pnevmatik in platišč pomeni izravnavanje sil glede na os platišča. Če pnevmatike niso uravnotežene, lahko povzročijo vibracije, ki vodijo v neenakomerno in prehitro obrabo pnevmatik, obrabo delov vzmetenja, krmilnega mehanizma, poveča se poraba goriva, manjše je udobje med vožnjo, hitreje se iztroši obešenje vozila. Vibracije se pojavijo pri vrtenju koles zaradi neenakomerne razporeditve mase na pnevmatikah in platišču. Neuravnoteženost koles občutimo kot tresenje, ki se prenaša prek volana in karoserije. Najpogosteje se pojavi zaradi neenakomerne obrabe gum. Uravnoteženje poteka na posebnih strojih in se opravi, ko so pnevmatike prvič montirane na platišča ali ko so te po servisu ponovno nameščene. Vulkanizer pnevmatiko na platišče namesti tako, da celotno kolo obteži zgolj po notranji strani. Uravnoteženost pnevmatik je priporočljivo preveriti na vsakih 20 tisoč prevoženih kilometrih.

Menjava zavornih ploščic je preprost postopek in sodi med redno vzdrževanje vozila.
Menjava zavornih ploščic je preprost postopek in sodi med redno vzdrževanje vozila. FOTO: Shutterstock
Kaj se zgodi, če med vožnjo prestavimo v ''rikverc'', in kako sploh deluje menjalnik?
Preberi še
Kaj se zgodi, če med vožnjo prestavimo v ''rikverc'', in kako sploh deluje menjalnik?

Obrabljeni zavorni diski

Vibriranje volana pri oz. med zaviranjem je pogosto znak zvitih rotorjev oz. zavornih diskov – kar je posledica dolgotrajnega zaviranja in posledičnega pregravanja – ali pa avto ni več centriran. Te vibracije so podobne tistim, ki jih začutite, ko se vklopijo asistenčni sistemi za zaviranje ali pri blokadi zavor. Rešitev je struženje diskov, če to še dovoljuje njihova debela, oziroma zamenjava le-teh. Za centriranje pnevmatik morate poskrbeti dvakrat letno, najbolje takrat, ko gume zamenjate oz. ko med vožnjo na krmilu oz. vozilu čutite stalne vibracije. Centriranje je treba izvesti na vseh štirih gumah. Zavorni diski imajo predpisano minimalno debelino in ko to dosežejo, jih je treba zamenjati. Prav tako če so napokani, zviti (maksimalna sprejemljiva meja je 0,018 milimetra), če imajo globoke raze ali so neenakomerno obrabljeni. Če je vse to v redu, se menjajo zgolj ploščice. Kdaj je treba zamenjati zavorne ploščice, si preberite TU.

Kdaj je treba zamenjati zavorne ploščice?
Preberi še
Kdaj je treba zamenjati zavorne ploščice?

Obrabljene zavorne čeljusti in ploščice

Vibracije so lahko tudi znak obrabe zavornih čeljusti oz. zavornih ploščic, ki jih je treba menjati, ko nastopijo naslednji opozorilni znaki: ko vozilo postane nestabilno, ko vibrira krmilo, ko prihaja do vibracij v pedalu, ko je ta pretrd, premehak, preobčutljiv ali nizek, ko imajo zavore daljši odzivni čas in se nam podaljša zavorna pot, ko zavore povzročajo hrup oz. cviljenje, ko avto vleče v eno ali drugo stran in ko se na zavornih diskih pojavijo razpoke oz. ti spremenijo barvo. Lahko pa je tresenje krmila zgolj posledica slabo uležanih novih zavornih ploščic.

S centriranjem pnevmatik in platišč preprečite tresenje med vožnjo na volanu ali v avtu.
S centriranjem pnevmatik in platišč preprečite tresenje med vožnjo na volanu ali v avtu. FOTO: Shutterstock
Te vozniške navade škodijo vašemu avtomobilu
Preberi še
Te vozniške navade škodijo vašemu avtomobilu

Vzmetenje

Vzrok za tresenje volana je lahko tudi nepravilno nastavljeno vzmetenje, ki pa ni neposredni vzrok za vibracije. Ni tako redko, ko se po menjavi vzmeti volan trese, običajno pri višjih hitrostih. Do tega lahko pride, ker na servisu ne opravijo optike podvozja (avtooptika), ki je priporočljiva po takšnem posegu (beri menjavi vzmeti), ni pa potrebna. Nepravilno nastavljeno vzmetenje povzroča neenakomerno obrabo pnevmatik, kar vodi v tresenje volana. Prav tako so lahko razlogi za vibriranje slabo pričvrščeni deli vzmetenja, obrabljen kolesni ležaj ali obrabljen zgib pogonske gredi, na koncu katere so U-spoji (kardanska gred) s štirimi ležaji, ki omogočajo prenos navora pod kotom in vretenastim zglobom, ki omogoča raztezanje delov in navpično gibanje elementov sestava.

To morate storiti, če vam ukradejo registrsko tablico
Preberi še
To morate storiti, če vam ukradejo registrsko tablico

Drugi vzroki za tresenje volana so lahko sneg ali led v kolesu – sneg se stopi zaradi vročine diskov, kasneje pa zmrzne – katran na cestišču ali plastična vrečka, ki se je ujela v pogonsko os. Lahko pa se odlepi utež, ki je pritrjena na zunanjost oz. notranjost kolesa in izravnava centrifugalne sile, ki delujejo na težka področja, ko se kolo obrača.

Kaj izdaja barva dima iz izpuha?
Preberi še
Kaj izdaja barva dima iz izpuha?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648