Tesla nas že leta vedno znova preseneča z inovacijami na tehnološkem področju, a njihov dizajn nikoli ni bil glavna tema pogovora; prej so avtomobilski zanesenjaki razpredali o neverjetnih pospeških, dolgih dosegih in napredni tehnologiji, ki jo je ameriškemu podjetju uspelo spraviti v svoja električna vozila.
Usekan dizajn, razbito steklo
Z nedavnim dogodkom so se teme pogovora med zanesenjaki električnih štirikoles spremenile. Teslin CyberTruck krasijo ostre, odrezane linije, nobene krivine ni videti. Odsekano oblikovana streha, odsekano oblikovan zadek, odsekan sprednji del, usekan dizajn. Kolesa, verjetno edini okrogel element na vozilu, so velika in z nenavadnimi platišči hitro pritegnejo pozornost. Steklo, ki ga je ogromno okoli in okoli kabine, ima ostre kote in linije, ki bi težko bile jasneje definirane. A za dizajnom, ki spominja na vozilo z Marsa, se skriva precej zanimivih inovacij. Celoten skelet vozila je namesto iz avtomobilske pločevine narejen iz nerjavečega jekla, po katerem so med predstavitvijo tolkli z macolo, ki za sabo ni pustila niti praske. Manj je uspelo promoviranje stekel, ki naj bi bila armirana in neverjetno odporna; kovinska krogla, ki so jo vrgli v obe stranski stekli, je za sabo dvakrat pustila razdejanje, ki gotovo ni bilo v scenariju predstavitve.
Zmogljivost za na dirkališče
A precejšen zdrs z razbitim steklom smo Tesli kmalu odpustili, ko je tema nanesla na zmogljivost novega vozila. Tudi pod pokrovom, pardon, med kolesi se skriva nemalo zanimivih inovacij. Najosnovnejši model, ki bo v Ameriki stal okoli 40.000 zelencev, bo imel en motor, ki bo poganjal zadnji kolesi. Ta bo do 100 km/h vozilo pognal v 6,5 sekunde, najdražji model, ki se bo lahko pohvalil s kar tremi motorji, pa bo do sto prišel v pičlih treh sekundah. Glede na ogromne dimenzije vozila je to res impresivno. Impresiven je tudi doseg, ki bo na najdražjem modelu presegel 800 kilometrov, pritoževati se ne moremo niti nad nosilno močjo, ki s slabimi 1600 kilogrami približno dvakrat presega konkurenčno neelektrično ponudbo.
Pričakovano visoko zmogljivost dopolnjuje visoka tehnologija v notranjosti, ki poleg obilice zaslonov, zaslon je po novem nadomestil celo vzvratno ogledalo, v vseh modelih ponuja tudi Teslin avtopilot, za katerega je pri ostalih Teslinih vozilih treba doplačati. Notranjost je bila v predstavljenem prototipu sicer precej pusta, še največ pozornosti je pritegnil dizajn marmorja ob armaturni plošči in tretji sedež spredaj, ki omogoča, da v CyberTruck spravimo šest ljudi naenkrat.
Neodgovorjena vprašanja ...
A za šokantnim dizajnom, dodelano predstavitvijo in testnimi vožnjami, ki so jih bili deležni nekateri udeleženci predstavitve, je ostalo ogromno neodgovorjenih vprašanj. Na prostor za tovor, ki se ga sicer da pokriti z estetsko roleto, je med predstavitvijo zapeljal štirikolesnik, ki je s tem, kako dobro se je ujel z oblikovanjem CyberTrucka, zbudil vprašanje, ali je to še ena od Teslinih električnih inovacij.
Poleg tega ni jasno, kje so stranska ogledala in kako se bo spremenila notranjost, zanemarljivo ni niti vprašanje varnosti; trdemu okviru se bo res uspelo izogniti neželenim udrtinam, a mečkanje avtomobilske pločevine v prometnih nesrečah porablja energijo, ki bi sicer morala iti drugam, tudi v potnike. Vprašanje je tudi, ali bo cena res ostala pri 36.000 evrih; spomnimo, Tesla je že pri Modelu 3 imela precej težav s tem, da so ceno približali ob predstavitvi obljubljenim vrednostim. A čeprav nihče ne ve, ali gre zaupati obljubljenemu roku proizvodnje, ki naj bi se začela proti koncu leta 2021, se da prednaročilo za CyberTruck oddati že danes. Za tiste, ki bi radi avto, ki ste ga narisali v otroštvu, čim prej preizkusili tudi v praksi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV