Avtomobili, predstavljeni v nadaljevanju, so rezervirani samo za nesramno bogate Zemljane, šejke in zmagovalce loterij. Vrednost 10 najdražjih avtomobilov na svetu je neverjetnih 63,5 milijona evrov!
10 najdražjih avtomobilov na svetu:
Aston Martin Valkyrie – 2,9 milijona evrov
S tehnologijo, ki so si jo sposodili pri formuli ena – pri razvoju motorja je sodelovalo podjetje Cosworth, ki ima izkušnje iz formule ena, zato so deli motorja izdelani po standardih formule – je hibridni Valkyrie (motor ima vgrajeno pomoč elektromotorja) pripravljen na spopad s težkokategorniki med supešportniki znamk, kot sta Ferrari in Lamborghini. Pod pokrovom skriva 6,5-litrski V12, ki bruha neverjetnih 1.160 konjskih moči. Kljub izjemni moči pri Aston Martinu trdijo, da ustreza emisijskim standardom. Proizvodnja je omejena na 175 primerkov.
W Motors Lykan Hypersport – 3 milijone evrov
Libanonski W Motors je izdelal vsega sedem primerkov domnevno prvega superšportnika, izdelanega na Bližnjem vzhodu, ki mu je svetovno slavo prinesel film Hitri in drzni 7. Kljub osupljivi moči sicer ni zagotovila, da lahko z njim skačete z nebotičnika na nebotičnik kot Vin Diesel, a s pospeškom 2,8 sekunde od 0 do 100 km/h in 395 km/h končne hitrosti njegovim karakteristikam, za katere je v veliki meri zaslužen Porschejev 3,7-litrski šestvaljni motor s 552 kilovati (780 KM) in 960 Nm navora, ne gre gledati v zobe.
Lamborghini Sian – 3,3 milijona evrov
Sian je najzmogljivejša Lamborghinijeva zver v zgodovini in sploh prvi Lamborghini s hibridnim pogonom. Ponaša se s 819 konjskimi močmi (602 kW) – 34 jih dodaja elektromotor, vgrajen v menjalniku, ki omogoča hitrejšo odzivnost in večjo zmogljivost pogonskega sklopa – moč 6,5-litrskega dvanajstvaljnika pa na kolesa prenaša 7-stopenjski menjalnik. Namesto litij-ionske baterije so Italijani zaposlili vztrajnik, ki so ga umestili med motor in potniški del avtomobila. Njegova energija je na voljo do hitrosti 130 km/h.
Bugatti Chiron Super Sport 300+ – 3,5 milijona evrov
Kmalu za tem, ko je Bugatti kot prvi prebil magično mejo 300 milj na uro (482 km/h), je francoska znamka napovedala maloserijsko proizvodnjo Chirona na steroidih, Bugatti Chiron Super Sport 300+, ki prihaja z okrepljeno konjenico, saj ima 200 konjskih moči več od ''standardnega'' Chirona – to je 1.600 KM! Hipešportnika, ki lahko zapelje na običajne ceste, sicer poganja dobro znani 8,0-litrski W16 motor s štirimi turbopuhali in ima trenutno status najhitrejšega serijskega avtomobila v zgodovini. Njegova končna hitrost je omejena na 440 km/h.
Lamborghini Veneno – 4,1 milijona evrov
Lamborghini je 50-letnico obstoja proslavil z izdajo modela Veneno, ki ga je že leta 2013 predstavil na avtomobilskem salonu v Ženevi. Izdelali so vsega 13 vozil, in sicer štiri kupeje in devet roadsterjev, ki so bili rezervirani za zveste stranke. Ko so enega od omenjenih jeklenih konjičkov, ki se baha s 750-konjskim atmosferskim dvanajstvaljnim motorjem (551 kW in 650 Nm) in od 0 do 100 km/h pospeši v 2,2 sekunde, prodali leta 2016, je vozilo doseglo ceno 10 milijonov evrov. Pa naj še kdo reče, da avto ni dobra naložba!
Koenigsegg CCXR Trevita – 4,4 milijona evrov
Švedski butični proizvajalec Koenigsegg je leta 2009 izdelal vsega dva primerka modela CCXR Trevita. Lastnik enega je od leta 2015 nihče drug kot legendarni boksar in ''gospod denar'' Floyd Mayweather, ki je zanj odštel 4,5 milijona evrov. Posebnost CCXR modela je, da se na prvi pogled zdi, da ni nič drugače pobarvan kot osnovni model, a zaradi posebnega diamantnega lakiranja karbonskih vlaken se vozilo svetlika kot milijone srebrno-belih diamantov, ko vanj posije sonce. Ponaša se s 1.018 ''konji'' in se z mesta do 100 km/h požene v 2,9 sekunde. Priganjamo ga lahko vse tja do 409 km/h!
Mercedes-Benz Maybach Exelero – 7,2 milijona evrov
Skozi prizmo karakteristik ta prestižnež iz leta 2005 še najmanj navduši, saj njegov twin-turbo dvanajstvaljnik premore ''vsega'' 700 ''konjev in od 0 do 100 km/h potrebuje ''kar'' 4,4 sekunde, tudi končna hitrost – 351 km/h – pa ni nič presunljivega, vsaj ne ob boku te deseterice. Zato pa je prava redkost, saj na svetu obstaja vsega eden. Njegov prvi lastnik naj bi bil raper Birdman, med drugim pa smo ga lahko občudovali v Jay-Z-jevem videospotu Lost One.
Bugatti Centodieci – 8,1 milijona evrov
110-ka je poklon športniku EB110 SS iz devetdesetih – centodieci v italijanščini pomeni 110, z modelom pa so obeležili 110 let znamke – in je osnovan na modelu Chiron. ''Pod pokrovom'' rohni 8,0-litrska W16 pošast, ki bruha ogenj v obliki 1.600 konjskih moči (1.193 kW) in voznika od 0 do 100 km/h izstreli v 2,4 sekunde, pri 300 km/h pa smo že po 13,1 sekunde. Največja hitrost je elektronsko omejena na 380 km/h.
Rolls-Royce Sweptail – 11,8 milijona evrov
Leta 2017 je Sweptail polnil stolpce kot najdražji avtomobil na svetu. Z dvovratnim draguljem na štirih kolesih so se Britanci poklonili klasikam iz dvajsetih let prejšnjega stoletja, za razliko od ostalih nesramno bogatih vozil z lestvice, pa tehnični podatki pri njem niso v ospredju, saj Rolly-Royce v prvi vrsti stavi na razkošje. Ne gre za serijski model, ampak model, narejen po naročilu. Lahko bi dejali, da je koncentrat tistega, kar zmore znamka ponuditi. Ukrojen je po okusu enega najzahtevnejših kupcev, ki je na vrata Rolls-Royca z ''nemogočim'' seznamom potrkal leta 2014, kraljevska znamka pa je uslišala njegove prošnje. Zaznamujejo ga mogočna maska, kraljevska notranjost in elementi, povzeti iz sveta luksuznih plovil.
Bugatti La Voiture Noire – 17,2 milijona evrov
To, da poceni Bugatti ne obstaja, je znano dejstvo, a ta model je dal astronomskim cenam povsem novo dimenzijo. Sweptailu je naziv najdražjega avtomobila na svetu vzel črni vranec po imenu La Voiture Noire, kar v francoščini pomeni ''črni avto'', njegov skrivnostni kupec pa naj bi bil nogometaš Cristiano Ronaldo. Sprva se je omenjalo, da ga je kupil dolgoletni predsednik Volkswagna, Ferdinand Piëch, ki je avgusta letos umrl. Z enim in edinim primerkom so se avtorji poklonili 110. obletnici znamke, z vozilom, ki premore 1.500 ''konjev'', pa so se istočasno priklonili še modelu Type 57 SC Atlantic, pod katerega se je podpisal prezgodaj umrli Jean Bugatti, sin ustanovitelja podjetja Ettoreja Bugattija, ki je preminil leta 1939. Kupec je za rekordno ceno dobil karoserijo iz ogljikovih vlaken, 8.0-litrski W16 motor s štirimi turbinami in 1.103 kilovati. Agregat sicer ni novost, saj je enak tistemu, ki žene modela Chiron in Divo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV