Definicija parkourja bi lahko zajemala svobodo gibanja in premagovanje ovir ter strahu. Gre za gibanje v naravnem okolju, ki vključuje tek, plezanje in skakanje čez ovire.
Začetki parkourja segajo v 19. stoletje, razvili pa so ga v francoski vojski, in sicer kot obliko vojaške taktike pobega. In če je danes videti kot zabavno preživljanje časa za najstnike in noro izvajanje trikov, gre za zahteven trening.
Velikokrat se parkour zamenjuje s tako imenovanim freerunningom, od katerega se nekoliko razlikuje. Pri parkourju gre za premagovanje ovir po najbolj učinkoviti in najkrajši poti in ne vključuje zahtevnih akrobacij, če za njih ni potrebe. Medtem pa pri freeruningu učinkovitost ni ključnega pomena in vključuje številne skoke, flipe in podobno. Zato ste po vsej verjetnosti, če ste si na spletu ogledovali posnetke s številnimi akrobacijami, dejansko opazovali freeruning.
Prednosti parkourja
Četudi je bil zasnovan kot zahtevna vadba za vojake, je danes trening parkurja predvsem zabaven. Pri njem svet postane igrišče, ovire pa se spremenijo v izzive. Poleg tega, da vzbuja otroško navdušenje, gre za odlično telovadbo. Tek, plezanje in skoki zahtevajo delo vseh mišičnih skupin, prav tako gre za vadbo, ki izboljša vsesplošno koordinacijo gibov. Pozitivne učinke so mu pripisali celo v duševnem zdravju, saj predstavlja izzive pri premagovanju ovir, ki na prvi pogled od vas zahtevajo nemogoče, nato pa z vztrajnostjo postanejo premagljive. V prid mu govori še dejstvo, da gre za trening v skupini in tako spoznate prijatelje, znan je tudi po tem, da naj bi spodbujal kreativno razmišljanje.
Pravila
Prvo pravilo parkourja za začetnike je varnost. Ni potrebe, da bi se nemudoma spuščali v nepotrebne nevarne položaje. Vedno se je treba vprašati, ali lahko določen gib naredite, ne da bi se poškodovali. Za varnost je nujen trening s partnerjem, ki bo lahko nadzoroval gibe in pomagal pri nesreči. Seveda je treba pregledati tudi teren, saj se v urbanem okolju velikokrat znajdejo steklene črepinje ali druge nevarnosti.
Vsi začetki so počasni in pri parkourju ni drugače, zato se zahtevnih gibov se lotite le, ko ste osvojili osnovne. Še eno od pomembnih pravil parkourja je, da spoštujete zasebno lastnino. Zato se ga lotevajte le na javnih površinah, kot so recimo parki in trgi, ter bodite obzirni do pešcev.
Osnovni gibi parkourja
Ravnotežje
Glavna od veščin, ki jo parkour zahteva je ravnotežje. Hoja, tek in skoki po ozkih površinah pri tej disciplini niso redkost, zato je ravnotežje ključnega pomena.
Tek
Za uspešno premagovanje ovir v urbanem okolju je ključnega pomena tek. Pri parkourju je potreben hiter tek, prav tako vzdržljivostni. Trening parkourja in učenje gibov zato običajno spremlja še reden tek.
Skoki in spusti
Seveda so skoki v parkourju tisti, ki so atraktivni in imajo pri njem veliko vlogo. Zato jih parkour za učinkovito premagovanje ovir zahteva veliko različnih. Vsi pa morajo biti predvsem natančni, tako da lahko posameznik vmes kot oporo uporabi morda le kamen ali ozek steber, preden se požene naprej po mestu.
Med najbolj znane skoke spadajo tako imenovani Tic-tac skoki, pri katerih gre za tehniko, ki omogoči, da se povzpnete višje, kot bi se lahko z običajnim skokom. Gre za kombinacijo plezanja po steni in skoka, ki ste ga v številnih videoposnetkih o parkourju gotovo že opazili. Videti je tako, da se posameznik pod kotom požene prosti steni in se z nogo odrine od stene.
Spusti
Spust je aktiven skok iz višjega na nižji nivo. Za začetnike ni priporočljivo, da bi se spuščali nižje od svoje višine, saj je najprej treba osvojiti pristanek in imeti kondicijo, zaradi katere tak spust telesu ne bo povzročil stresa.
Pristanki
Parkour in freerunning oba zahtevata spretne pristanke. Pravilen pristanek omogoči, da lahko posameznik nemudoma nadaljuje s skokom ali spustom, namesto da bi moral odšepati do bolnišnice z zvitim gležnjem. Obstajajo različni pristanki, ki jih ti športniki izbirajo glede na različne dejavnike in sicer: glede na višino, s katere skočijo, na razdaljo, ki jo s skokom premagajo, na površino, na kateri pristanejo in na gib, s katerim želijo nadaljevati pot oziroma trening.
Tako pristanki med drugimi vključujejo pristanek na obe stopali, kar ga ublaži. Prvi stik s tlemi naj imajo sprednji deli stopala, ki pa naj so eno od drugega oddaljena v širini ramen, kolena pa pokrčena. Za posebej mehak pristanek ali pristanek iz višine je priporočljivo, da se nekoliko bolj pokrčite, trup spustite proti nogam in pri pristanku na tla položite še dlani.
Da pri treningu ne bi prišlo do poškodb, je dobro osvojiti še pristanek s prevalom, ki silo pri pristanku razporedi po vsem telesu, kar zmanjša možnost poškodbe. S pravo tehniko taki pristanki omogočajo, da nemudoma nadaljujete z naslednjim gibom. Najbolje je, da se preval začne pri ramenih in nato diagonalno nadaljuje po hrbtu in zaključi na boku, ki je nasproten rami, s katero se je gib začel.
Premeti
Premeti ali angleško voulting, so gibi, pri katerih se soočite z objektom, preko katerega ni mogoče skočiti. Takrat lahko nanj položite roke in se tako poženete preko njega. Tudi pri teh gibih obstaja veliko različic, odvisnih predvsem od predmetov, ki jih želite premagati.
Plezanje
Pri parkourju stopnice ne pridejo vedno v poštev in ti športniki običajno raje izberejo direktno pot od točke A do B. Takrat pride v poštev plezanje, pri katerem trenerji te veščine opozarjajo, da je na začetku potrebna posebna previdnost, saj se pri tem ne uporabljajo varnostne vrvi. Prvo pravilo, pri katerem si zagotovite, da vas navdušenje ne bo popeljalo v bolnišnico ali huje, je, da nikoli ne splezate višje od višine, s katere lahko skočite. Počasi, vztrajno in pod vodstvom trenerja, ki mu zaupate, se boste naučili različnih tehnik plezanja, kot sta recimo tek po steni in mačji skoki.
Vsekakor je treba pri tej disciplini, ki se počasi uveljavlja tudi v Sloveniji, potrebnega veliko treninga in premišljenosti. In četudi obstaja nešteto videoposnetkov, ki kažejo neverjetne spretnosti parkourja, se ga nikar ne lotevajte na lastno pest, saj nevarnosti, ki ga predstavlja, niso zanemarljive.
Vsekakor pa gre za vadbo, ki jo je v primeru, da iščete zahteven, zabaven in privlačen šport, vredno raziskati in poiskati šolo, ki ga ponuja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV