Kaj sploh je računalniški virus? Gre za zlonamerni program, ki se širi iz enega računalnika na drugega in moti njegovo delovanje. Lahko poškoduje ali izbriše podatke na trdem disku. Najpogosteje se širi preko e-pošte (pogosto je skrit v prilogah) ali neposrednih sporočil in prenosov z interneta. Lahko se namreč skriva v programih, programski opremi ali datotekah, ki ji prenesete.
Kako veste, da je vaš računalnik okužen z virusom in vas na to ni opozorila protivirusna programska oprema?
Počasno delovanje računalnika
Eden od znakov je nestabilnost računalnika, saj določena zlonamerna programska oprema moti pomembne datoteke, ki omogočajo optimalno delovanje računalnika. Še en očiten znak je upočasnitev računalniškega sistema, saj virus začne izčrpavati vire obdelave računalnika. Če programi in operacijski sistem potrebujejo dlje časa kot sicer, da se zaženejo in je počasen tudi internet, je velika verjetnost, da je za to kriv virus. Še prej morate kakopak izločiti druge razloge za počasno delovanje računalnika. Lahko da vam zgolj zmanjkuje sistemskega pomnilnika (RAM-a), kar lahko preverite s pomočjo upravitelja opravil. Če katerih procesov v ozadju ne poznate, je to lahko znak, da je na računalniku nameščena vohunska oprema/program (t. i. spyware). Gre za skrite programe, ki proti naši volji in brez naše vednosti zbirajo podatke iz našega sistema, beležijo spletne aktivnosti, naslove, gesla ipd. in jih pošiljajo tretji osebi, zaradi česar med drugim prejemate nezaželena sporočila (t. i. spam). Vse to upočasnjuje vaš računalnik, lahko pa pride tudi do kraje gesel in identitete. Pogosto pridejo v naš sistem s prevaro. Vzrok za počasen računalnik je lahko tudi pomanjkanje prostora na disku. Če se računalnik sesuje, ko skušate odpreti določeno datoteko ali program/aplikacijo, je to znak, da so poškodovane datoteke, za kar je lahko kriv virus.
Sumljiva pošta in sporočila
Kadar vam prijatelji javljajo, da jim pošiljate sumljivo pošto in sumljive povezave preko družbenih omrežij, imate zagotovo virus. Prijatelje obvestite, naj ne odpirajo teh povezav in zamenjajo gesla. Ena od rešitev/obramb je dvo- oz. večfaktorsko overjanje, ki ustavi posege v vašo e-pošto in druge profile.
Pojavna okna
Čeprav naj bi vas opozarjala na nevarnost in varnostne grožnje, so prav pojavna okna pogosto to. Želijo, da kliknete na določeno povezavo. Pojavijo se lahko tudi v priljubljenih programih z obvestili, da je vaš računalnik okužen in vam ponujajo rešitev, ki pa to ni. Dejstvo je, da večina aplikacij ne zna zaznati virusa, zato vam tudi ne pošilja tovrstnih opozoril, prav tako vas legitimna zaščitna oprema ne bo pozivala, da se obrnete na neznano podporno službo. Da se izognete težavam, ne klikajte na reklame na neznanih spletnih straneh, prav tako ignorirajte obvestila v pojavnih oknih (zaprete ga s kombinacijo tipk Alt + F4). Če se tako opozorilo pojavi vsakič znova, ko skušate pogovorno okno zapreti, je to znak, da je zlonamerno in kot tako ustvarjeno, da poškoduje sistem računalnika in povzroči nezaželeno delovanje sistema (za to so krivi črvi, virusi, trojanski konji, vohunska programska oprema, nepooblaščena varnostna programska oprema ipd.). Čeprav zelo neradi preberemo pogoje uporabe, preden prenesemo določeno aplikacijo, bi to v izogib morebitnim težavam morali, saj se pogosto strinjamo z namestitvijo spywara, zlonamerne programske opreme (t. i. malwara) ali neznanega spletnega brskalnika, ki dela v ozadju in bremeni sistem.
Znaki, da imate okužen računalnik, so tudi nepojasnjeni (opozorilni) zvoki, ki jih ustvarja vaš računalnik, izginjanje datotek ali nepojasnjene spremembe datotek in map. Če imate težave z namestitvijo oz. posodobitvijo protivirusne zaščite, je to še en znak, da je računalnik morda okužen. Da nekaj ni v redu, spoznate tudi tako, da se strojna oprema, kot je tiskalnik, ne odziva več na vaše ukaze, prav tako če ne morate dostopati do določenih pogonov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV