Posnetki iz zraka so človeka od nekdaj fascinirali in za posnetke, za katere smo nekoč potrebovali helikopterje, letala, drago snemalno opremo in profesionalnega snemalca, danes morda potrebujete samo dron in amaterja za krmilom. Droni niso spremenili našega pogleda na svet, so mu pa dali dimenzijo, ki nam ni lastna – ptičjo. Danes so dostopni domala vsem, s senzorji pa so postali tudi precej bolj varni. Kakšna pravila za lastnike dronov veljajo, si lahko preberete TU, na tem mestu pa preverite, kaj morate upoštevati pri nakupu.
Obstaja več vrst dronov, večina komercialnih plovil na daljinsko upravljanje pa je opremljena s pogonom na štiri propelerje (kvadrokopter). Ti imajo ohišje bodisi v obliki črke X ali črke H in slovijo po zanesljivosti in stabilnosti. Opremljeni so s štirimi ločenimi motorji, žiroskopom ali pospeševalnikom, s katerimi dron lahko natančno upravljamo. Pilot letalnik upravlja z daljinskim upravljalnikom ali kar s pametnim telefonom. Dražje različice nudijo večjo nosilnost, daljši čas letenja, večjo okretnost, večjo višino in možnost za namestitev lastnih kamer.
Tisti, ki se odločate za nakup vstopnega modela brezpilotnega letalnika (nekje do 150 evrov), lahko računate na največ 10 minut avtonomije, zato si je priporočljivo lastiti več baterij. Večina poceni dronov nima (triosnega) stabilizacijskega sistema, kar pomeni, da je kvaliteta slike zaradi tresljajev slabša. Večina vstopnih modelov je lahkih, kar je po eni strani dobra novica, saj to omogoča daljšo avtonomijo, a se zato ne obnesejo v vetru. Če ste začetnik, se učite veščin pilotiranja na dronu, kjer vas morebitna šola ne bo pretirano drago stala.
Pred nakupom drona je treba biti pozoren na sledeče stvari. Čas letenja – pravilo veleva, da večji kot je dron, dlje časa bo lahko v zraku na polnjenje. Droni, ki so že opremljeni s kamero, običajno omogočajo avtonomijo med 25 in 30 minutami, medtem ko droni, ki so bolj delovno orodje, igračke, le 7 do 9 minut. Droni za dostavo trenutno zagotavljajo avtonomijo od 15 do 20 minut. Če nameravate iz zraka snemati dlje, je pomembno, da ima dron zamenljive baterije.
Kakšen domet mora dron imeti, je odvisno od vaših potreb. Profesionalni modeli imajo domet do dva kilometra, medtem ko imajo boljši modeli pribl. 500-metrskega. Po zakonu je sicer treba imeti dron vedno na očeh.
Vsi droni niso opremljeni s kamerami. Nekateri so premajhni, drugi jih ne potrebujejo. Za začetnike je dovolj kamera z ločljivostjo 2 MP, kar zagotavlja dovolj kvalitetne fotografije in posnetke. Sicer pa priporočamo ločljivost 4K. Full HD bo dovolj za ustvarjanje domačih posnetkov in posnetke z dopusta. Če želite posnetke z manj tresenja, potem mora imeti dron stabilizacijski sistem, najsi bo ta digitalni ali mehanski.
Prvoosebni pogled je funkcija, ki nam omogoča, da vidimo, kaj tisti trenutek vidi dron. Sliko lahko spremljate preko daljinskega upravljalnika ali pametnega telefona.
Ker pri dronih neredko pride do nesreč ali poškodb, si omislite dron, katerega rezervni deli so na dosegu roke. Za lažje vzdrževanje si omislite model z brezkrtačnim motorjem. Za druge podrobnosti se posvetujte s strokovnjakom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV