kibernetska varnost

Umetna inteligenca je za vedno spremenila digitalno varnost
23. 10. 2023 05.00Da je umetna inteligenca naslednja "velika stvar", večina ne dvomi več. Neverjetno močna, javno dostopna orodja so revolucionalizirala področja produktivnosti, inovacije in kreativnega dela. A velika moč je s sabo prinesla tudi velika varnostna in etična vprašanja. Nepridipravi znajo z nekaj iznajdljivosti umetno inteligenco izrabiti za vse prej kot dobre namene – kako jim lahko to preprečimo?

Konferenca Informacijska varnost: Zaupanje v človeka in tehnologijo 2023
20. 10. 2023 05.00V svetu nenehnega tehnološkega napredka, ki prinaša številne priložnosti, se pojavljajo tudi nove grožnje, povezane z informacijsko varnostjo. V današnjem digitalnem svetu je varovanje informacij postalo ključnega pomena tako za posameznike kot tudi za države in podjetja.

Kaj se lahko naučimo iz največjega hekerskega napada v zgodovini?
18. 10. 2023 06.00Mnogi verjamejo, da so njihovi podatki na spletu varni, korporacije, ki z njimi ravnajo, pa skrbne in previdne. A največji hekerski napad v zgodovini, ki se je zgodil pred približno 10 leti, hitro spodkoplje naše mnenje o tem, kako varni so v resnici naši podatki.

Ste dobili to SMS-sporočilo? Tako morate ukrepati!
09. 03. 2023 13.42Ste v zadnjem obdobju na SMS dobili neobičajna sporočila z verifikacijsko kodo za določeno storitev? Niste edini in ne, vaš telefon ni okužen.

Kaj je kibernetska vojna in kako poteka?
05. 12. 2022 05.00Pojme heker, kibernetska vojna in digitalna varnost poznamo že vsi. Z razvojem tehnologije se sicer hitro razvijajo vse bolj napredni načini obrambe pred tehnološkimi zlikovci, a hitremu tempu razvoja sledijo tudi slednji, ki z vse bolj premišljenimi in naprednimi kibernetskimi napadi povzročajo preglavice nacionalnim varnostnim službam. Hekerji lahko z napadi na ključno infrastrukturo, kot sta vojaški komunikacijski sistem in električno omrežje, ustvarijo resno varnostno grožnjo, česar se svetovne velesile vedno bolj bojijo. Mnogi verjamejo, da bodo v naslednji veliki vojni ključno vlogo igrali prav računalniški napadi, zaradi česar imajo vse vojaške velesile od ZDA do Severne Koreje aktivne ekipe elitnih hekerjev, ki znajo tako napadati kot tudi braniti pred kibernetskimi napadi.

Pred kriptonapadi ni varen nihče
14. 08. 2022 05.00Živimo v digitalni dobi, kjer sta informacijska in kibernetska varnost vse večjega pomena. Kibernetske napade lahko dojemamo kot novo obliko kriminala, žrtve pa niso več le velika podjetja. Z delom od doma se tveganje vdorov v domače računalnike še povečuje. Kako varni ste pred hekerskimi napadi? Kaj lahko storimo sami, da se bolje zaščitimo?

Kaj je blockchain tehnologija?
04. 08. 2022 05.00Tehnologija blockchain ali tehnologija veriženja podatkovnih blokov ni nujno povezana samo z bitcoini, kot to zmotno misli marsikdo, ki se na tehnologijo ne spozna. Ima številne možnosti na različnih področjih in ni namenjena zgolj vodenju finančnih transakcij ter računovodstvu.

Kriminal, ki vedno bolj cveti: povečal se je za 300 odstotkov
30. 05. 2022 07.00Kibernetski kriminal cveti. V poepidemičnem obdobju se je povečal za kar 300 odstotkov. Nepooblaščen hekerski napad na informacijski sistem se danes zgodi vsakih 39 sekund, večinoma pa so napadi posledica človeške nepazljivosti. Napade skušajo preprečiti etični hekerji, to so hekerji, ki so na strani zakona. Etični heking je zaradi porasta nepooblaščenih vdorov v oddaljene računalniške sisteme eden od poklicev prihodnosti.

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
26. 05. 2022 05.00Zadnja leta smo priča vse več kibernetskim napadom, med žrtvami pa se znajdemo tako posamezniki kot tudi podjetja. Le redko kdo danes ne premore računalnika, ki je domala postal nuja. A niso vsi tudi digitalno pismeni in zato toliko lažja tarča virusov, zlonamernih programskih kod in lahka tarča krekerjev (zlonamernih hekerjev). Kako prepoznate, da je vaš računalnik okužen? To so znaki.

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete
20. 05. 2022 11.30Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati
16. 05. 2022 05.00S porastom digitalizacije je vse bolj pomembna kibernetska varnost. V zadnjem obdobju smo bili priča mnogim napadom na podjetja, kar priča o tem, da to ni več izbira, ampak nuja. Že lep čas namreč niso v ospredju posamezniki, ampak tudi podjetja, na katera prežijo dobro poučeni napadalci, ki si prilastijo občutljivo vsebino in v zameno zahtevajo odkupnino. Zgolj slabe izkušnje slovenskih podjetij bi morale biti dovolj dober razlog, da se zavedajo, da je vlaganje v informacijsko varnost nujno potrebno. Čeprav ni poceni ...

Tako so videti sodobni kriminalci
09. 05. 2022 05.00Nepridipravi na nas prežijo na vsakem koraku. Zato zaklepamo hišo in avto, telefona ne puščamo na mizi, ne da bi ga imeli na očeh, ipd. Zaradi tehnologije, računalnikov in pametnih telefonov ni bilo še nikoli tako lahko oz. elegantno izvesti krajo oziroma napad in izrabiti naivnost ljudi. Napadalci domala vsak dan odkrivajo nove varnostne luknje ter množično na različne načine vdirajo v zasebnost posameznikov in podjetij. Medtem ko vojna še vedno poteka na terenu, se bitke vse bolj bijejo tudi digitalno, kar dokazuje vojna v Ukrajini. In medtem ko imamo na vhodnih vratih dobro ključavnico, storimo za svojo kibernetsko varnost bore malo in zato prepogosto nasedemo spletnim goljufom oziroma kriminalcem. Če se zdi kaj predobro, da bi bilo res, gre zagotovo za prevaro. Včasih je tako preprosto, spet drugič ni.

Kaj je internet teles (IoB) in ali nas mora biti strah?
17. 01. 2022 05.00''S palčkami za bris so vam vstavljali antene, pri testiranju ste vsi dobili grafen oksid. Ta se je sposoben samosestaviti v vašem telesu; nobenih čipov in vezja ne potrebujejo, potrebujejo le grafen in postali boste internet teles,'' je pred nekaj meseci trdila Saša Petek, članica gibanja Osveščenih prebivalcev Slovenije (OPS). Na tem mestu nas ne zanima, ali so nam s palčkami za testiranje s pomočjo grafen oksida res vstavili nanoanteno iz hidrogela, temveč kaj je internet teles (IoB, angl. Internet of Bodies) in kaj pomeni za našo prihodnost.

Te aplikacije in spletne strani o vas vedo največ
12. 01. 2022 11.00V dobi družbenih omrežij ljudje kljub opozorilom prepogosto delimo svoje osebne podatke, kot da nimajo posebne vrednosti. Zasebnost je tako danes bolj kot ne le še beseda v slovarju. A kar so za nekoga smeti, je za nekoga zlato in v primeru osebnih podatkov to velja za številna podjetja, ki kar hlepijo po njih. Veliki brat ni več fikcija, ampak realnost. Samo pomislite na to, koliko o vas ve Facebook, ki je zbira največ podatkov med vsemi, ugotavlja podjetje Clario.

Anna Kendrick je najbolj nevarna zvezdnica na spletu
09. 10. 2020 06.00Na spletu pogosto iščete informacije o zvezdnicah in zvezdnikih? Potem je ta informacija za vas. Podjetje za spletno varnost McAfee je tradicionalno objavilo seznam zvezdniških imen, ki z največjo verjetnostjo lahko okužijo vaš osebni računalnik.

Nič več Androida in Windowsov?!
15. 09. 2014 08.03Kitajske oblasti razvijajo lastno različico operacijskih sistemov za osebne računalnike in mobilne naprave, s katerimi želijo zamenjati "uvožene" sisteme zahodnih proizvajalcev, kot sta Windows in Android. Napovedujejo, da bi različica za osebne računalnike lahko izšla že oktobra letos.