Moskisvet.com
Pametni telefoni

Naprave in aplikacije

Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?

Oskar Sokolov
05. 10. 2021 05.00
0

Ko slišimo izraz "umetna inteligenca", se nam začnejo v mislih pojavljati slike naprednih naprav, ki so razvile lastno zavest in začele živeti po svoje. Znanstvenofantastični filmi so nas prepričali, da so roboti, ki si bodo želeli uničiti človeško populacijo, za vogalom. Hkrati pa umetna inteligenca zveni privlačno, zanimivo in napredno, zato ni čudno, da se vedno več naprav, ki jih uporabljamo vsak dan, v marketinških besedilih hvali z oznako ”AI”. Pa je umetna inteligenca v pametnih telefonih zares na stopnji samozavedanja ali gre bolj za marketinški izraz?

Daleč od samozavedanja …

Brez težav vas lahko pomirimo: vaš telefon še lep čas ne bo začel načrtovati jedrske vojne, medtem ko spite – umetna inteligenca še zdaleč ni dovolj razvita.

Zakaj je moj računalnik počasen?!
Preberi še
Zakaj je moj računalnik počasen?!

Najboljše si jo je predstavljati kot algoritem, ki se sam uči in izboljšuje na podlagi vnesenih podatkov. Umetna inteligenca pomeni le, da telefona ni treba eksplicitno naučiti vsega, ampak se lahko na podlagi širših navodil in velike količine podatkov pri nekaterih preprostih opravilih izboljša sam. Poudarek je na "preprostih". 

Vaš telefon še lep čas ne bo začel načrtovati jedrske vojne, medtem ko spite – umetna inteligenca še zdaleč ni dovolj razvita.
Vaš telefon še lep čas ne bo začel načrtovati jedrske vojne, medtem ko spite – umetna inteligenca še zdaleč ni dovolj razvita. FOTO: Shutterstock

Strojno učenje lahko ponazorimo z zelo poenostavljenem primerom učenja prepoznave mačk in psov. Algoritem najprej ”nahranimo” z velikim številom slik mačk in psov, njegova naloga algoritma pa je podati odgovor, katera od dveh živali je na sliki. Umetna inteligenca vsako slikovno točko analizira kot vhodni podatek in jo oceni s pomočjo ogromne količine različnih spremenljivk. Spremenljivk, po katerih umetna inteligenca ocenjuje fotografijo, ne poznamo; so v nekakšni črni škatli in se ves čas prilagajajo glede na to, ali je algoritem podal pravilen odgovor. Spremenljivka pri prepoznavi mačkov in psov sta morda sprememba kontrasta v določenem delu slike in razdalja med dvema takšnima spremembama kontrastov, ki bi lahko predstavljala pasje ali mačje oči.

Pametna očala za zalezovalce
Preberi še
Pametna očala za zalezovalce

Vsak odgovor, ki ga umetna inteligenca sama poda, preveri ”bot”, ki pozna pravilno rešitev (ve, ali je na določeni vhodni sliki, s katero smo na začetku ”nahranili” umetno inteligenco, mačka ali pes). Če je algoritem podal pravilen odgovor (mačko je prepoznal kot mačko in ne kot psa), ”bot” to sporoči nazaj umetni inteligenci, ki si ”zapomni”, da je ta različica algoritma dobra; spremenljivke, na podlagi katerih se je odločila, so ustrezne in umetna inteligenca naj jih uporablja naprej. Tako se prepoznavanje mačk in psov ves čas izboljšuje; poteka hitra evolucija, pri čemer algoritmi, ki zaradi uporabe neustreznih spremenljivk podajo napačen odgovor, ”umrejo”, tisti, ki so natančni, pa ”živijo” in se razvijajo naprej, dokler ni umetna inteligenca razvita do te mere, da pravilno prepozna veliko večino živali. 

Trije razlogi za eksplozivni uspeh TikToka
Preberi še
Trije razlogi za eksplozivni uspeh TikToka

Jasno je torej, da umetna inteligenca v trenutnih potrošniških prenosnih napravah sicer predstavlja impresivno moč (aktualni mobilni procesorji lahko na področju strojnega učenja izvedejo že več kot 20 trilijonov kalkulacij na sekundo), a hkrati bolj spominja na optimizirano reševanje preprostih problemov kot na nekaj, kar bo začelo živeti po svoje. Umetna inteligenca rešuje probleme, ki smo ji jih zastavili, vse natančneje, ne bo pa začela brez razloga namesto mačk iskati načinov za uničenje človeštva. 

Umetna inteligenca v trenutnih potrošniških napravah predstavlja impresivno moč prenosnih aparatov.
Umetna inteligenca v trenutnih potrošniških napravah predstavlja impresivno moč prenosnih aparatov. FOTO: Shutterstock

… a tudi ne le marketinški trik

Ko enkrat razumemo trenutno raven razvoja potrošniške umetne inteligence, se brez težav spomnimo številnih primerov njenega delovanja v svojem mobilniku. Že to, da Spotify v avtu samodejno preklopi na poenostavljeno različico aplikacije, je plod umetne inteligence – premikanje in lokacija na cesti pomenita, da je velika verjetnost, da smo ta trenutek za volanom. 

V določenih primerih se lahko mobilna tipkovnica s pomočjo umetne inteligence nauči, katere besede najpogosteje uporabljamo, in zapisano na podlagi tega ustrezno popravlja. Zna tudi prilagajati glasnost telefonskega pogovora, če se nenadoma znajdemo sredi hrupa. A vse to so relativno primitivne oblike; najbolj impresivna je ta trenutek umetna inteligenca na področju mobilne fotografije. 

Pametne ure: je Wear OS ključ do uspeha?
Preberi še
Pametne ure: je Wear OS ključ do uspeha?

Že več let se na področju mobilne foto- in videografije bolj od strojne razvija programska opremljenost. Softverska obdelava slik je postala tudi zaradi umetne inteligence tako dobra, da je marsikatera z mobilnikom posneta fotografija na prvi pogled videti bolje od dela profesionalne kamere. Umetna inteligenca na področju mobilne fotografije zna vedno bolje razločiti, kaj je na posnetku (mačka ali pes?), in na podlagi tega prilagoditi nastavitve tako, da bodo očesu prijetne. 

Zelenje postane bolj zeleno, obrazi postanejo ostri in ozadje zabrisano, rože so svetle, nebo je modro, koža je gladka – človeški okus je tako predvidljiv, da lahko telefonu preprosto povemo, kaj nam je všeč, umetna inteligenca pa to le še izpili.

Carl Pei – mojster interneta
Preberi še
Carl Pei – mojster interneta

To seveda zahteva veliko procesorsko moč. A ker ni videti, da se bo tehnološki razvoj v kratkem ustavil, je jasno, da bodo mobilne fotografije iz leta v leto boljše, strojno naučena obdelava pa se bo preselila še na področje videa. 

Umetna inteligenca torej pomeni, da bodo čez nekaj let morda tudi s telefonom posneti videi resno konkurirali tistim, ki bodo posneti s solidnimi brezzrcalniki. Še zdaleč pa nismo na točki, ko bi računalniški procesor konkuriral človeški zavesti – kar brez skrbi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Če jih ne moreš utišati, jih premagaj: inovativni pristop tehnološkega velikana
Preberi še
Če jih ne moreš utišati, jih premagaj: inovativni pristop tehnološkega velikana
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648