Izposojena ideja
Pixel 5a je namreč na las podoben lanskemu Pixlu 4a 5G. Ne podoben, kot so si podobni Galaxy S-i iz generacijo v generacijo, ampak na las podoben. Nepozorno oko ne bi opazilo spremembe, tako podoben je. In ta ideja podobnosti je izposojena od Appla (kot je tudi samo izposojanje idej izposojeno od Appla, hehe). Applove nadgradnje pogosto ohranijo šasijo starega modela, a kupce privabljajo z boljšo zmogljivostjo in kakšno novo funkcionalnostjo – s čim pa misli kupce privabiti Google?
Za razliko od Appla, ki v S modele večinoma vključi boljši procesor in boljšo kamero, so se pri Googlu tokrat odločili, da procesor in kamera ostaneta enaka. Kupcem novega modela v primerjavi z lanskim ponujajo večjo baterijo, malenkost večji zaslon, boljšo izdelavo, vodoodpornost, novo barvo in za 50 zelencev nižjo ceno. Vse ostalo? Identično.
Zakaj neki?
Na trgu pametnih telefonov, ki mrzlično vsako leto išče nove bolj in manj smiselne inovacije, da bi pritegnil pozornost, je takšna poteza precej pogumna. Odločitev se zdi celo nelogična, če ne pogledamo širše slike. Google bo letos začel z izdelavo lastnih mobilnih procesorjev in se ne bo več zanašal na Qualcomm. Apple se že leta zanaša na lastne procesorje. In popoln nadzor nad strojno in programsko opremo Cupertinu omogoča, da različne modele svojih iPhonov res izkoristijo. Tri leta stare šasije, ki niso prav nič podobne trenutno vročim modelom, Apple izkoristi za to, da vanje vtakne najnovejši lasten procesor in jih prodaja za nižjo ceno. Spoznajte model SE – ki jim, kot edini Applov predstavnik nižjega srednjega razreda, prinese ogromno iPhonov lačnih kupcev s tanjšimi denarnicami.
S ali SE?
Google lastnega procesorja javnosti uradno še ni predstavil, niti še ni videz Googlovega lanskega Pixla 4a 5G očitno zastarel. A poteza nakazuje, da ameriški velikan s prihodom lastnih procesorjev načrtuje potezo, podobno Applovi. Pixel 5a pa ni ”4a 5G S”, ki bi predstavljal strojno nadgradnjo višjerazredne naprave – prej se zdi, da Google želi poustvariti uspeh modela SE, ki združuje nove komponente in starejši videz. Ja, tokrat je procesor še enak lanskemu in kupce privabljajo z drugimi podrobnostmi, a bo naslednje leto Google z lastnim procesorjem že imel adut, ki bo sam po sebi predstavljal motivacijo za nadgradnjo, tudi če bo zunanji izgled naprave še vedno ostal enak.
Pixel 5a je preizkus – je androidni potrošnik pripravljen kupiti model, ki se od lanskega le malo razlikuje, a je cenejši in boljši na nekaj ključnih področjih? Če bo testna faza uspela, lahko pričakujemo, da bomo videz Pixla 5a še videvali, a z novim, lastnim, boljšim Googlovim procesorjem, kakšno novo funkcionalnostjo in, morda, še nižjo ceno.
Na ta način bi Google kar najbolje izkoristil potencial lastnega procesorja in v svoj topel objem privabil stranke, ki jim diši najnovejša Googlova tehnologija, a niso pripravljeni plačati zasoljene cene. Mnogi bodo razpravljali o originalnosti Googlove poteze, a jabolčni navdušenci težko moralizirajo. Mar ni ravno njihov mesija Jobs rekel, da dobri umetniki oponašajo, odlični pa kradejo?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV