Podjetja, kot so (bivši) Phantom in (še obratujoči) Ciphr, ponujajo takšne storitve. Organom pregona niso pripravljena priskočiti na pomoč in jim pomagati pri pridobivanju dostopa do kriptiranih sporočil, ki se na platformi izmenjujejo, saj bi s tem izgubila zaupanje svojih (mafijskih) uporabnikov. FBI se je zato moral znajti po svoje.
ANOM: na videz legitimno podjetje
V sodelovanju z različnimi državami je FBI razvil popolno prevaro: ustvarili so podjetje ANOM, ki je ponujalo storitve kriptirane klepetalnice. Navzven popolnoma legitimno podjetje je obljubljalo povsem zasebno dopisovanje in celo prodajalo prilagojene telefone, ki so poleg skritega dopisovanja ponujali še dodatne »varnostne« funkcije, od brisanja na daljavo do skritih uporabniških računov. ANOM je uporabnikom dejansko dostavil delujočo klepetalnico in prilagojene telefone, a z nenavedenim dodatkom: do vseh sporočil je imel dostop FBI.
Ob pravem času, a za omejeno demografijo
Zlikovci niso ničesar posumili in ANOM se je »v podzemlju« hitro razširil. Nova kriptirana klepetalnica je namreč prišla ob pravem času; ravno se je zaprlo podjetje Phantom, ki je ponujalo podobne storitve, in njegovi uporabniki so iskali alternativo. Pri dodeljevanju dostopa in prodajanju prilagojenih telefonov pa je moral biti FBI zelo previden in uporabo omogočiti le tistim, ki so bili dejansko povezani z ilegalnimi posli. Si lahko predstavljate naslove, če bi ANOM postala široko uporabljena klepetalnica, čez leto in pol pa bi se izkazalo, da so vsa naša sporočila videli FBI-jevi agenti?
Uspešna krinka
Kljub skrbno omejenemu dodeljevanju dostopa in zahtevnemu koordiniranju različnih držav je ANOM ostal neopažen. To jim je uspelo tudi tako, da niti del ANOM-ovih zaposlenih ni vedel, da gre za FBI-jevo krinko. Kar 18 mesecev je potekala preiskovalna akcija, v kateri so si mafijci iz 100 različnih držav prek ANOM-ovega omrežja poslali kar 27 milijonov sporočil. Krinka kriptirane aplikacije ANOM je padla šele, ko so na podlagi preseženih sporočil izvedli kar 800 aretacij ter poleg luksuznih vozil in milijonov v gotovini kriminalcem zasegli še tone najrazličnejših drog.
Cilj akcije?
FBI je razkril, da je bil glavni cilj akcije, za katero so razvili tako veliko lažno podjetje, kriminalce opomniti na to, da niti v na videz zakodiranem digitalnem okolju niso varni. Jasno je, da so storitve povsem zasebnega sporočanja še vedno na voljo, a bodo mafijske združbe pred njihovo uporabo zdaj dvakrat premislile, kar bo otežilo notranjo komunikacijo.
Telefoni ali zakaj je tema tako aktualna
Večino dejstev o mednarodni akciji vemo že mesec dni. Zanimivo pa je, da se o ANOM-u na internetnih forumih govori več kot kadarkoli prej. Več posameznikov je namreč na spletu kupilo poceni rabljen telefon, za katerega se je izkazalo, da je ANOM-ov prilagojen pametnjakovič. FBI-jevo podjetje je s prilagojeno programsko opremo opremilo Googlove Pixle 4 in 3a, ki so jih nato prek distributerjev, ki so prej delali za druga »kripto-sporočilna« podjetja, spravili v roke mafijašev.
Kakšni so mafijski telefoni?
Ker kriminalci zdaj vedo, da je ANOM zvita FBI-jeva prevara, se želijo svojih prilagojenih telefonov čim prej znebiti. O tem, kako je videti prilagojen mafijski telefon, pišejo številni, ki so poceni rabljene Pixle nevede kupili od prestrašenih mafijcev. V nastavitvah najdemo dodane funkcije avtomatskega izbrisa podatkov, če telefon nekaj časa ne zazna mobilnega omrežja, možnost izbrisa podatkov, če se večkrat vpiše napačna koda, brisanje na daljavo, nastavljanje skritih uporabnikov in druge kriminalcem všečne funkcije.
A če smo uporabniki interneta navdušeni nad novimi informacijami, so naivni kupci rabljenih ANOM-ovih telefonov manj navdušeni. Za normalnega uporabnika je namreč telefon neuporaben; aplikacija za uro namesto budilke odpre program skritega sporočanja, ostale ikone pa so tam le za okras. Še huje je, da se prilagojenega »ArcaneOS-a«, ki je naložen na prilagojene Pixle, zaradi zaklenjenega »bootloaderja« nikakor ne da odstraniti. Telefon je torej zanimiv spominek, a povsem neuporabna naprava.
Vsem je jasno, zakaj so se želeli kriminalci znebiti FBI-jevih telefonov, ni pa lahko razumeti, zakaj jih zdaj prodajajo javnosti. Ne bi bilo lažje, da bi ilegalno napravo uničili in se tako izognili tveganju, da jih prek kupca izsledijo? Denarja lačen kriminalec bo očitno vedno denarja lačen kriminalec, tudi če za nekaj sto evrov profita tvega svojo svobodo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV