Moskisvet.com
Popravilo telefon

Naprave in aplikacije

Bomo pametne telefone spet lahko normalno popravljali doma?

Oskar Sokolov
24. 06. 2021 06.00
0

Tehnološke igračke so v zadnjih letih postale malodane ”nepopravljive”; postopki popravila so neverjetno zapleteni, orodja so izredno specifična, večina napravic pa je za povrh še neprodušno zalepljena skupaj. Če smo pred desetimi leti baterijo pametnega telefona lahko zamenjali brez orodij, zaslon pa že s kančkom tehničnega znanja, je danes proces potrošniku tako neprijazen, da velika večina plačuje nesramno velike zneske, da napravo popravijo na uradnem servisu.

"Kriva" so že malodane vsa podjetja, vse od Samsunga do Huaweia, kraljuje pa nedvomno Apple, ki poleg zapletenih postopkov popravila programsko blokira neoriginalne baterije, zaslone in celo kamere. Uradni servisi so pogosto tako dragi, da nas cena prisili v nakup novega telefona, pri čemer si proizvajalci seveda manejo roke. No, nočne more tehnoloških popravil bo morda v kratkem konec.

V ZDA bodo v kongresu namreč glasovali o novem zakonu, ki bo proizvajalce vseh naprav prisilil, da bodo morali vsem potrošnikom in neuradnim servisom ponuditi navodila, kako zamenjati komponente, razkriti bodo morali še diagnostične procese, ponuditi originalne rezervne dele in celo orodja po ”pravični ceni”.
V ZDA bodo v kongresu namreč glasovali o novem zakonu, ki bo proizvajalce vseh naprav prisilil, da bodo morali vsem potrošnikom in neuradnim servisom ponuditi navodila, kako zamenjati komponente, razkriti bodo morali še diagnostične procese, ponuditi originalne rezervne dele in celo orodja po ”pravični ceni”. FOTO: Dreamstime
Prihaja Windows 11. Kaj se bo spremenilo?
Preberi še
Prihaja Windows 11. Kaj se bo spremenilo?

Nov zakon v ZDA: so uradni servisi opleli?

V ZDA bodo v kongresu namreč glasovali o novem zakonu, ki bo proizvajalce vseh naprav prisilil, da bodo morali vsem potrošnikom in neuradnim servisom ponuditi navodila, kako zamenjati komponente, razkriti bodo morali še diagnostične procese, ponuditi originalne rezervne dele in celo orodja po "pravični ceni". Z drugimi besedami, mafijskim poslom in neverjetno napihnjenim cenam uradnih servisov morda bije zadnja ura. Če bo zakon sprejet, bo to pomenilo veliko zmago za potrošnike, ki si želijo napravo uporabljati tudi po tem, ko jim pade na tla in se razbije zaslon, na uradnem servisu pa za zamenjavo zahtevajo 350 €. S široko dostopnimi uradnimi rezervnimi deli, orodji in jasnimi navodili bo okvarjeno komponento po novem lahko zamenjal vsak, velik plus pa je še, da "domačim stručkotom" ne bo treba več naročati vprašljivih nadomestnih delov iz Kitajske. Sprejetje zakona bi pomenilo veliko zmago tudi za neuradne servise, ki jih uradni servisi preko vedno več programskih blokad neuradnih rezervnih delov stiskajo v kot. Zakon pa ne pomeni velikega premika le na področju tehnoloških naprav, ampak tudi na področju gradbene mehanizacije, kmetijske mehanizacije, avtomobilizma ...

Uradni servisi so pogosto tako dragi, da nas cena prisili v nakup novega telefona.
Uradni servisi so pogosto tako dragi, da nas cena prisili v nakup novega telefona. FOTO: Dreamstime
Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje
Preberi še
Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje

Pomisleki

Preden tehnološki navdušenci organiziramo zabavo z vsemi razbitimi telefoni, ki bodo končno dobili novo življenje, bo treba še nekoliko počakati. Sicer je res, da je že to, da je prvi predlog takšnega zakona prišel do kongresa, manjša zmaga, a nejasnosti ostajajo. Prvič, ker se glasovanje še ni zgodilo, ni jasno, ali bo zakon sploh sprejet. Drugič, gre za dogajanje v ZDA, ki bo gotovo imelo velik vpliv tudi na evropski trg, a z zamikom. Tretjič, ker so storitve uradnih servisov izredno profitabilne, tako zaradi napihnjenih cen kot zaradi dejstva, da te marsikoga prisilijo v nakup nove naprave istega proizvajalca, lahko pričakujemo velik odpor korporacij. Zakon, ki jim jemlje del profita, jim ne diši, jasno. A upam si trditi, da jim tudi po sprejetju tega zakona ne bo ravno trda predla. 

5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
Preberi še
5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648