Če smo 15. novembra vsi po vrsti godrnjali, ker nas je čakalo tisto neprijetno opravilo – menjava letnih gum z zimskimi – pa nas sedaj čaka obratno. A čeprav so zimske ali vsaj zimsko-letne gume v zimskih razmerah obvezne, to za letne ne vejla; poleti se namreč mnogi iz različnih razlogov, predvsem zaradi denarja, še vedno vozijo z zimskimi pnevmatikami.
Ste se tudi vi znašli pred dilemo, ali kupiti nove letne gume, namestiti stare, že nekoliko obrabljene, ki jih hranite nekje v garaži, ali pa se narediti 'Francoza' in tudi v vročih poletnih mesecih pohajati naokoli v 'zimskim copatkah'? Če se nagibate k slednji varianti, premislite še enkrat! Čeprav se na prvi pogled zdi najugodnejša, strokovnjaki opozarjajo, da je dolgoročno vse prej kot to; za nameček pa je vožnja z zimskimi gumami poleti tudi veliko manj varna.
Razlika med zimskimi in letnimi gumami
Da imamo na voljo tako letne kot zimske pnevmatike, ni le tržna niša, če je morda med vami slučajno še kakšen nepoznavalec, ki je mislil drugače. No, glede na število vozil, ki jih je julija pri 33 stopinjah moč opaziti z zimskimi gumami, je nepoznavalcev očitno kar nekaj. Resda pa so mnogi mnenja, da so univerzalne pnevmatike tiste, ki jih prodajajo zgolj zaradi povpraševanja in ne zaradi resnične funkcionalnosti. Bistvena razlika med zimskimi in letnimi gumami je v trdoti in profilu. Zimske imajo globje 'vreznine' v obliki strešic, da lažje spodrivajo sneg in se tako bolje oprimejo vozišča, prav tako je tekalna plast zimskih pnevmatik mehkejša in zagotavlja boljši oprijem pri nizkih temperaturah.
Tako zimske kot zimsko-letne pnevmatike so narejene za vse vrste vremena, predvsem blestijo v snežnih ali blatnih razmerah. Letne pnevmatike so izdelane iz mehkejših materialov in imajo boljši oprijem na cesti, kar omogoča boljše upravljanje, zaviranje in pospeševanje. Tekalna plast letnih gum pri temperaturah, nižjih od 7 C, otrdi. To povzroča slabši oprijem pnevmatike na cestišču, kar vpliva na daljšo zavorno pot vozila. Sicer pa letne gume blestijo na suhem terenu, saj imajo največ površine na cesti, s čimer se zagotovi kar najboljši oprijem, zelo dobro pa se obnesejo tudi na mokrem cestišču.
Zakaj zimske gume poleti niso najboljša izbira?
Zimske gume se v poletnih razmerah zaradi vseh lastnosti in namena torej ne bodo tako dobro odrezale kot letne. Zaradi globjega in ostrejšega profila so zimske v toplejših mesecih tudi bolj glasne, kar je lahko tudi zelo neprijetno, hkrati pa se hitreje obrabljajo. Varnost oseb v atomobilu ogroža predvsem zavorna pot, ki je z zimskimi gumami po razgretem asfaltu – ta se lahko segreje tudi 50 stopinj – daljša. Številne meritve in testi gum različnih proizvajalcev so dokazale, da je razlika pri recimo 130 km/h okoli 5 metrov.
Pri hitri vožnji predvsem v zavojih zimske gume niti približno ne ponujajo zadostnega oprijema, vozilo pa je tudi bolj nemirno. Ne samo, da se zimske gume ne obnesejo brezhibno na suhi cesti pri 35 stopinjah, tudi pri precej nižjih temperaturah, a še vedno višjih od 7 stopinj, so se letne izkazale za boljšo izbiro. In kar najbolj skrbi tiste, katerih stanje v denarnici ni najbolj rožnato; čeprav je poraba goriva od vozila do vozila različna, strokovnjaki opozarjajo, da se lahko ta zaradi uporabe zimskih gum poleti poveča tudi za 15 odstotkov.
Da bi torej lahko po vsakem terenu v vseh letnih časih vozili kar najbolj varno, tudi gume prilagodite razmeram. A čeprav je 15. marec tu, lahko vendar še nekaj dni počakate, preden na vašega jeklenega konjička namestite letne gume. Te je namreč priporočljivo uporabljati šele, ko so temperature zunaj višje od 7 stopinj, saj sicer niso tako učinkovite in njihova funkcionalnost ne pride do izraza, glede na trenutne vremenske razmere pa še ne moremo reči, da je že prišel tisti dan d.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV