Poleg neberljivega teksta vsebuje tudi risbe nenavadnih astroloških kart, golih plesalk, neznanih rastlin in celo risbe nečesa, kar je videti kot celice projicirane skozi mikroskop. Tekst je zakodiran in vsebuje 19 ali 28 različnih črk.
„Gre za neke vrste kodo in sedaj so strokovnjaki tako podkovani v razbijanju kod, da je skoraj nemogoče, da bi lahko star dokument še predstavljal uganko. In vendar ga ne znamo razvozlati,“ je dejal Greg Hodgins iz univerze v Arizoni. Pri razvozlavanju kode so uporabili najnovejše tehnologije s področja kriptologije, a je bilo vse zaman.
Da Vincijeva koda je izmišljena, rokopis Vojnič pa je resničen in predstavlja eno največjih literarnih ugank vseh časov. Ali gre za alkimistične skrivnosti? Lahko so celo napotki do skritih zakladov, po drugi strani pa je lahko tudi kuharska knjiga.
Pred kratkim so uspeli ugotoviti, koliko je rokopis star in kot kaže, je bil napisan v 15. stoletju (nekje med leti 1404 in 1438), avtor pa je, tako kot vsebina neznan. To pomeni, da je knjiga za celo stoletje starejša, kot so sprva domnevali.
Obstaja mnogo razlogov, zakaj je knjiga zakodirana. V tistih časih je bila lahko za pisca usodna vsaka beseda in o nekaterih temah pisatelji pač niso upali pisati, ali vsaj ne odkrito, saj bi lahko končali na grmadi. Zato so svoja sporočila skrivali. Že po tem lahko sklepamo, da v knjigi niso zapisani kuharski recepti, temveč gre najverjetneje za alkimistične spise.
Trenutno so ugotovili slednje: pomen je skrit v nesmislu. To pomeni, da so besede obkrožene s simboli, ki nimajo pomena in potrebno bo najti, kateri simboli imajo pomen in kateri so tam zato, da zavajajo. Ena od srednjeveških metod šifriranja in dešifriranja je bila, da je imel tisti, ki je lahko sporočilo prebral, poseben kos papirja ali lesa, v katerem so bile zvrtane luknje. Skozi te luknje je lahko oseba našla prave simbole in jih nato dešifrirala. Žal za Vojničev rokopis tega mehanizma, če je sploh obstajal, do sedaj niso našli.
„Glede na slike, ki so v knjigi, so teme, opisane v njej, različne. Zdi se, da gre za opise neznanih rastlin, živali in astrologije.“
Vojničev rokopis, ki se mimogrede tako imenuje po njegovem najditelju Wilfridu Vojniču, je ena najbolj zanimivih ugank iz preteklosti in samo upamo lahko, da bo kriptologom uspelo najti ključ do besed in mogoče do prevoda.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV