Moskisvet.com
Bojni čoln

Skrivnosti

Da Vincijevi vojaški stroji

U.K.
16. 01. 2011 16.33
0

Leonardo Da Vinci velja za enega največjih in najbolj skrivnostnih izumiteljev vseh časov. Za časa svojega življenja je poleg mnogih drugih naprav izdelal tudi načrte za bojne stroje, ki bi bili v napačnih rokah uničujoči, česar se je najverjetneje zavedal tudi sam.

Da Vincijev 'terminator'
Njegov mehanični vitez je bil odkrit šele leta 1957, ko je načrte zanj odkril Carlo Pedretti. Leta 1996 so 'robota' rekonstruirali v sodelovanju z muzejem znanosti v Firencah, a šele leta 2002 so izdelali popoln model. Robot je bil izdelan kot obrambni mehanizem, saj ni ravno gibljiv. Premika se s pomočjo sistema vrvi in vzvodov.

Da Vincijev 'terminator'
Da Vincijev 'terminator' FOTO: wikimedia.com

Strojnica
Je verjetno eden najbolj uničujočih Da Vincijevih vojaških izumov. Glavna težava je bila sicer nastavljanje višine in polnjenje orožja, še posebej če bi bili vojaki pod sovražnikovim 'ognjem'. Orožje je bilo relativno lahko in zaradi koles tudi precej mobilno. Cevi topov so bile razporejene v obliki pahljače, zato je bilo tudi zelo učinkovito proti napadajoči pehoti.

Bombe s šrapneli
Izdelal je topovske krogle, ki so bile prevlečene z železnimi ovoji in notranjimi delci. Ko je topovsko kroglo razneslo, je nasprotnika zasula s šrapnelom.

Vprega – kosilnica
Na bojno kočijo je v svojih načrtih Leonardo nataknil smrtonosna rezila, ki bi se vrtela in sekala vojake na koščke. Vendar je v zapisih tudi dejal, da bi bilo smrtnih žrtev zaradi tega izuma veliko na obeh straneh.

Baražni topovi
V načrtih je na napravi 16 topov, vendar je najbolj zanimiv del te ogromne naprave mehanizem, ki jo poganja. Načrt prikazuje mehanizem s pedali in, kot kaže, naj bi s strojem upravljali vojaki.

Tank
Tank je najverjetneje eden najbolj slavnih Da Vincijevih projektov. Vozilo je bilo zaščiteno s kovinskimi ploščami in z vseh strani oboroženo s topovi. V prošnji za službo pri enem od milanskih velikašev se je pohvalil, da lahko izdela vozilo, ki bo prebilo sovražnikove vrste in bo praktično neuničljivo. Vendar je imelo vozilo precej pomanjkljivosti in zato je projekt kmalu opustil.

Strojnica
Strojnica FOTO: wikimedia.com

Obramba obzidja
Leonardo je izumil tudi precej kompleksen in inovativen način obrambe. S sistemi vzvodov bi vojaki, skriti za obzidjem, lahko brez težav podirali lestve, ki so jih v tistih časih v glavnem uporabljali za napade na obzidana mesta.

Katapult
Čeprav so bili katapulti v uporabi že dolgo, preden se je Leonardo rodil, je izpopolnil njihovo uporabo in izdelal načrte za različne modele. Model na sliki ima dvojno vzmet, ki omogoča uničenje tarč na velike razdalje.

Utrdba
Ta utrdba naj bi bila praktično neosvoljiva in neuničljiva, predvsem zaradi svoje oblike. Stene je oblikoval tako, da so absorbirale udarce topov in katapultov. Poleg tega ima utrdba skrivni izhod, preko katerega bi lahko guverner utrdbe zbežal. V načrtu so prikazane tudi majhne line, preko katerih bi vojaki napadali napadalce, pri tem pa bi bili dokaj varni pred sovražnikom.

Razstavljivi top
Topovi so bili težki in jih je bilo težko prevažati iz kraja v kraj. Zato je Da Vinci izdelal sistem, ki ga je bilo lahko razstaviti, naložiti na voz in prepeljati s kočijo na drugo lokacijo.

Springald
Springald, kot so napravo poimenovali, je stroj, ki po principu samostrela strelja večje skale na nasprotnika. V tem času, ko je delal načrte za springald, je že poskušal izdelati orožja, ki bi streljalo na sovražnika s pomočjo smodnika.

Springald
Springald FOTO: wikimedia.com

Da Vincijev helikopter
V 19. stoletju so našli načrte za znani Leonardov helikopter, ki bi letel s pomočjo posebnega vijaka. Vendar niso naprave nikoli preizkusili. S tem izumom velja Da Vinci za prvega izumitelja, ki se je resneje približal napravi težji od zraka, ki bi lahko poletela. Čeprav nekateri trdijo, da so takšne naprave obstajale že prej.

Bojni čoln
Lahka ladjica, varovana z železnimi ščiti, naj bi prodrla skozi nasprotnikov trup. Sovražnik bi top opazil šele, ko bi bilo prepozno in bi ladjica že zvrtala luknjo v bok sovražnika.

Orjaški samostrel
Ta orjaški samostrel naj bi metal velike kamnite ali železne krogle. V razponu meri okoli 13 metrov, deluje pa s pomočjo precej zapletenega mehanizma.

Oblegovalni stroj
S tem strojem naj bi oblegovalci zlahka premagali obzidja mest. Struktura je mobilna in ima zavarovan most, preko katerega so napadali vojaki. Naprava je skoraj neke vrste švicarski nož, saj ima, poleg mostu, še več sistemov za napad na obzidje, kot so lestve in vrvi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648