Knjiga Gospodar prstanov je tudi ostalo fantazijsko literaturo pripeljala do velikih komercialnih uspehov. Vendar je v isti sapi treba dodati, da je bila knjiga dokaj slabo znana širšemu krogu bralcev, vse dokler niso posneli filmov.
Med ljubitelji fantazijske literature je Gospodar prstanov že dlje časa obvezno čtivo. Med takšne sodijo tudi druge zbirke in knjige, kot so The Wheel of time, ki jo je napisal Robert Jordan ali saga Terryja Goodkinda The Sword of Truth, Terry Pratchett in še bi lahko naštevali. Tako kot pri vseh drugih zvrsteh v literaturi pa lahko najdemo knjige, ki so sicer manj znane ali popolnoma neznane, vendar bi si zaslužile precej več pozornosti. Večina teh knjig žal ni prevedenih v slovenščino.
Gre za dokaj nenavadno trilogijo, ki jo je napisal portugalski pisatelj Ricardo Pinto. So knjige, namenjene vsem tistim, ki si želijo stopiti iz klasičnih okvirov fantazije. Gre za izjemen političen roman, ki se dogaja v namišljenem svetu, a v nasprotju z večino fantazijskih romanov nima srednjeveškega ozadja. Knjiga je prežeta z detajli, ki bralca popeljejo v svet političnih spletk, suženjstva in okrutnosti. Predvsem trilogijo krasi dejstvo, da je svet popolnoma drugačen od resničnega sveta, a ga bralec brez težav sprejme za svojega.
L. Sprague de Camp – Harold Shea
Pri fantaziji ni nič nenavadnega, da knjigo ali celo serijo napiše več avtorjev. L. Sprague je sicer eden tistih, ki ni dovolj komercialen, da bi doživel širšo svetovno slavo, kljub temu da je napisal nekaj kultnih del s področja fantazije in znanstvene fantastike. In eno od njih je serija Harold Shea. Ko je Sprague nehal pisati serijo, jo je nadaljevalo več drugih avtorjev in pomembnejši med njimi je Fletcher Pratt.
Temeraire je nekakšna fantazijska vzporednica Napoleonovih vojn. Govori o Napoleonu ter angleškem poveljniku, ki pa se ne bojujejo s konji in topovi, temveč z zmaji. Karakterji v njenih knjigah so izjemno živi. Šušlja se, da se je za snemanje miniserije po njenih zgodbah zanimal Peter Jackson.
Jeff VanderMeer – The Ambergris Cycle
VanderMeer za večino ljubiteljev fantazijske literature ni neznan, vendar je manj znano njegovo delo, zbirka kratkih zgodb z naslovom The Ambergris Cycle. Vse zgodbe se dogajajo v precej nenavadnem mestu z imenom Ambergris (ambra). Vsekakor obvezno čtivo za vsakega ljubitelja malce bolj nenavadne fantazije.
Stephen R. Donaldson – The Chronicles of Thomas Covenant
Najboljši opis te serije bi bil: klasična fantazijska zgodba in njena istočasna dekonstrukcija. Thomas Covenant je neke vrste nevernik, ki dvomi v resničnost alternativnega sveta, ki ga obkroža. In ta dvom je močnejši od želje, da bi ga rešil.
Clive Barker – The Books of Abarat
To je ime, ki ga poznajo vsi ljubitelji grozljivk. Med drugim je napisal tudi kultno grozljivko Hellraiser. The books of Abarat pa je namenjena mladostnikom, kar je dokaj presenetljivo, glede na pisateljevo ozadje. Izjemno pri tej knjigi je to, da je Barker, še preden je začel pisati knjigo, naslikal več kot 300 slik, ki so v povezavi s fantazijskim svetom.
Austin Tappan Wright – Islandia
Knjiga sicer ni fantazijska v pravem pomenu besede, saj ne vsebuje magije ali nekih splošnih fantastičnih elementov, poleg tega se dogaja na Zemlji. Glavni junak je študent, ki izve za narod z imenom Islandia – majhna država ob Antarktiki. Islandia je ena najbolje dodelanih fiktivnih držav v fantazijski literaturi. Austin je izdelal jezik, zgodovino, kulturo in zemljevide s takšno natančnostjo, da se lahko brez težav kosa s Tolkienom.
Guy Gavriel Kay – Tigana
Tudi Guy je dokaj dobro znano ime v fantazijskem žanru. Tigana popelje bralca v svet, podoben srednjeveški Italiji, kjer vladata dva tirana. Zgodba sama po sebi ni nekaj posebnega, vendar so dogajanje in karakterji tako bogati ter kompleksni, da bralca enostavno potegne vase.
Gormenghast – Mervyn Peake
Gormenghast velja za najboljšo fantazijsko literaturo moderne dobe, nekateri celo trdijo, da je presegel Tolkiena. Knjiga sicer ne vsebuje magije, kar je morda razlog, da je dokaj neznana. Razlog leži morda tudi v tem, da je Peake umrl, preden bi dokončal serijo. Živel je v času kot Tolkien, vendar nanj ni imela toliko vpliva mitologija in zato so njegove knjige vsekakor nekaj posebnega.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV