igranje šaha

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?
08. 06. 2024 02.00Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Umetna generalna inteligenca: čaka nas burno obdobje
20. 02. 2024 05.00Tehnološkemu razvoju ni in ni videti konca, po bliskovitem razvoju umetne inteligence pa se mnogi sprašujejo o tem, kakšne družbene spremembe nas čakajo, ko bo enkrat presegla kapacitete človeške kognicije. En koncept specifično izstopa kot prelomna točka za celotno družbo – dosežek umetne generalne inteligence (artificial general intelligence; AGI). V tem članku se bomo potrudili predstaviti celosten pregled tega, kar AGI predstavlja, dotaknili pa se bomo tudi potencialnega vpliva na družbo, ki zna imeti daljnosežne posledice.

Jana Krivec: »Pazite se šaha, kajti ko ga enkrat spoznate, vas bo začaral.«
30. 11. 2020 06.00Jana Krivec, šahistka in psihologinja: »Preživijo tisti, ki se jim uspe najbolje prilagoditi spremembam. In življenje je tudi v tem smislu kot šahovska igra: spreminja se z vsako potezo.«

Laura Unuk: Odkrito povedano, so trenutki, ko šah sovražim, in trenutki, ko je najboljša stvar na svetu
17. 11. 2020 06.00Laura Unuk je ena najbolj prepoznavnih šahistk, ki je med drugim pometla tudi s svetovno konkurenco. »Najbolj sem ponosna na naziv Svetovne prvakinje med dekleti do 18 let v Urugvaju, kjer sem postala prvakinja že eno partijo pred koncem. Bil je neverjeten občutek, počutila sem se močno in neustavljivo.« Neustavljiva pa je tudi zdaj, ne glede na vse prepreke in ovire, saj je navajena zmagovati.