Moskisvet.com
Umetna inteligenca

Tehnologija

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?

O.S.
08. 06. 2024 02.00
0

Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Kaj je Moravčev paradoks?

Hans Moravec je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja opazil, da je stroje izredno težko naučiti spretnosti, ki se zdijo ljudem lahke in intuitivne, kot sta hoja in glasovno sporazumevanje. Po drugi strani so v nalogah, ki se zdijo ljudem neverjetno težke – npr. zahtevna logična analiza in igranje šaha – računalniki zelo dobri, takšne naloge pa je tudi enostavno sprogramirati v računalniškem jeziku. To je razlog, da smo že pred desetletji lahko z računalniki, ki so bili neprimerljivo manj zmogljivi od današnjih, rešili prej nerešljive matematične probleme, šele pred nekaj leti pa je na primer strojna prepoznava govora dosegla zadovoljiv performans. Na nekaterih področjih, kot sta hoja in prepoznavanje kompleksnih čustev, imajo stroji še danes velike izzive, tudi v primerjavi z majhnimi otroki.

Umetna inteligenca po kitajsko: premetena politična poteza ali strel v nogo?
Preberi še
Umetna inteligenca po kitajsko: premetena politična poteza ali strel v nogo?

Kaj je v ozadju?

V ozadju Moravčevega paradoksa naj bi se skrivala evolucija; efektivna mobilnost in dobro prepoznavanje objektov in čustev so spretnosti, ki nam že stotine milijonov let pomagajo preživeti. Spretnosti, ki jih jemljemo za samoumevne, so v resnici izredno zapletene, bolj od težkih logičnih problemov ali velikih matematičnih izzivov, a te kompleksnosti zaradi velike evolucijske prilagojenosti naše vrste sploh ne zaznamo. Abstraktno mišljenje je na drugi strani veliko bolj moderen "izum", na katerega se evolucijsko (še) nismo zares prilagodili, med drugim tudi zato, ker ne predstavlja ključne vloge za preživetje.

Na kaj biti pozoren pri nakupu brezžičnih slušalk?
Preberi še
Na kaj biti pozoren pri nakupu brezžičnih slušalk?

Nas bodo stroji prehiteli?

V zadnjih letih se je z enormno računalniško močjo umetni inteligenci prvič uspelo približati človeku na področju zaznavanja in razumevanja okolice. Računalniški vid, ki v hitrosti in natančnosti vsaj spominja na človeškega, je javnosti postal dostopen šele v zadnjih različicah UI orodij. Podobno je šele v najnovejših različicah umetna inteligenca postala sposobna vzdrževati normalen pogovor brez nadležnega čakanja, ki izdaja, da se pogovarjamo z računalnikom in ne s človekom.

Apple pripravlja najdražji iPhone doslej
Preberi še
Apple pripravlja najdražji iPhone doslej

Kaj nas čaka v prihodnosti?

Umetna inteligenca še vedno ostaja vsaj delno omejena z Moravčevim paradoksom; čeprav nam pomaga tako pri logičnih kot kreativnih nalogah, še nismo na točki, ko bo znala na vseh področjih replicirati in presegati človeške sposobnosti. Nedavni napredki v sposobnostih javno dostopnih orodij, ki znajo končno prepoznavati okolico in ohranjati pogovor v realnem času, pa nas spominja na to, da se kljub velikanski računski kompleksnosti človeku intuitivnih nalog stroji vse hitreje približujejo točki, ko nas bodo dohiteli tudi na področjih, ki so doslej veljala za "unikatno človeška". Še pred nekaj leti smo se zaposleni na kreativnih področjih počutili "varne", češ da stroji tega nikoli ne bodo sposobni replicirati; danes umetna inteligenca tem poklicem že diha za ovratnik.

Apple pripravlja najdražji iPhone doslej
Preberi še
Apple pripravlja najdražji iPhone doslej

Moravčev paradoks torej še vedno drži in nam daje pomemben vpogled v naravo umetne inteligence, a hkrati računalniška moč narašča tako hitro, da utegne že v bližnji prihodnosti prepričljivo replicirati stvari, ki so še nedavno veljale za računalnikom nedosegljive. Meje med človeškim in strojnim se hitro brišejo, to pa še ne pomeni, da bomo ljudje postali nepotrebni – prihodnost bo pripadala tistim, ki bodo znali moč umetne inteligence izkoristiti in jo uporabiti za reševanje velikih izzivov človeštva.

Razmišljate o uporabi tehnologije za sledenje spanju?
Preberi še
Razmišljate o uporabi tehnologije za sledenje spanju?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648