Bi radi namesto ''zlajnanih'' čevapčičev in pleskavic gostom ponudili nekaj drugačnega, nekaj bolj kreativnega? Mesne odščipance zavite v hrustljavo skorjo iz slanine krasi privlačen videz, poleg tega pa so slastni in nasitni. Sliši se prelepo, da bi bilo res. A je! Povrh z njimi nimate kaj prida dela. Potrebujete teletino in svinjino, ki jo primerno začinjeno in oblikovano v kroglice zavijete v dimljeno kraško panceto in že imate specialiteto, ki bo navdušila. Če to ni odlična popestritev piknika, potem ne vemo, kaj je!
NAGRADNA IGRA: Izpolnite prijavnico na dnu članka in se potegujte za žar paket Lidla Slovenije! |
Tudi puranja prsa so hvaležen kos mesa, ki vam ne bi smel povzročati težav. Če želimo nadgraditi okus purana, ga nadevamo. Predlagamo, da prsa namažete s kremnim sirom, dodate pečen čili in čedar ter jih skupaj s slanino zavijete v palačinko. Še prej prsa previdno od ožjega proti debelejšemu delu po dolžini prerežete, a ne čisto do konca, da dobite tanjši, a zato bistveno večji kos mesa. Nato ga šele nadevate z naštetimi sestavinami. Meso podložite z rezinami slanine in zavijete. Odete v folijo jih pečete 30 minut.
Namesto prsi lahko izberete in nadevate tudi puranja stegna brez kože in kosti ter preizkusite nadev, ki ga predlaga mojster žara Darko (glej grafiko). Ta purana za konec obleče v svinjsko mreno. To ohranja meso bolj sočno, saj se slednje med peko manj izsuši.
Včasih so stvari, ki so na videz najbolj preproste, precej bolj kompleksne. Morda se zdi peka klobase na žaru preprosta naloga, a če želimo sočno klobaso s popolno ovojnico, je potrebnega nekaj predznanja. Večina pri peki klobase pogrne na izpitu in to pri zelo banalni zadevi – obračanju! Mnogi so namreč prepričani, da je potrebno klobaso na žaru ves čas obračati, da bo ta enakomerna pečena. No, žar mojster vam bo dejal, da jo obrnite šele, ko je lepo rjava na strani, ki počiva na rešetki/plošči. Če boste klobase obračali prepogosto, bodo v notranjosti surove.
Druga žar modrost o klobasah pravi, da se te, za razliko od hrenovk, pečejo precej bolj počasi. Na alu foliji ali direktno na rešetki jih pečemo približno 10 minut. Pomembno je, da je rešetka dobro segreta (temperatura oglja naj znaša okoli 320 stopinj Celzija), saj se tako pore mesa zaprejo in naredi skorja, ki prepreči iztekanje soka. Najbolj si boste olajšali delo, če se, tako kot žar legendi Miha in Darko, odločite za klobaso za žar.
Kdaj vemo, da je žar dovolj vroč za peko? Roko na 10 do 15 centimetrov približamo rešetki in če ne po treh sekundah ne zdržimo več, je žar goden za peko.
Kot vedno poudarjamo, je izjemno pomembno, da izberemo kvalitetne in sveže kose mesa, po katere se lahko odpravimo v trgovski center Lidl Slovenija, kraj številka ena za ljubitelje peke na žaru. Tu najdete vse na enem mestu. Ne le kvalitetno in sveže, mesni izdelki pod znamko Žar legende nosijo tudi slovensko poreklo. Kot marsikaj drugega pri Lidlu.
NAGRADNA IGRA!
Odgovorite na nagradno vprašanje v prijavnici spodaj in se potegujte za super nagrado, ki bi jo bil vesel vsak pravi moški! Vsak teden bomo izžrebali enega srečneža, ki bo prejel žar paket Lidla Slovenije, da bo že z večjim veseljem razvajal borbončice svojih gostov. Tedenskega nagrajenca bomo razglasili v petek na naši Facebook strani.
8. del Žar legend si lahko ogledate TUKAJ! Že kmalu pa bo na sporedu nova učna ura peke na žaru Mihe in Darka, ki bo tudi po meri vegetarijancev. Ne zamudite 9. dela, ko se bosta lotila priprave zelenjavnega krožnika.