Čeprav se naziv ’vesoljska kapsula’ sliši na moč učeno, gre v osnovi za malce bolj ’nobel’ sod. V višino meri 3,7 m, v širino 3 m, tehta poldrugo tono, v vesolje ponese do 2.000 kg tovora.
Razpis za ’dostavo’ zalog na vesoljsko postajo je podjetje osvojilo leta 2008, prejelo 1,5 milijarde evrov subvencije, s pomočjo katere morajo do leta 2016 v orbito dostaviti 20 ton tovora. Kapsulo sestavljata servisni modul z računalnikom letenja ter komunikacijsko opremo in tovorni prostor, ki je pod tlakom. Opremljena je s potisnimi motorji in sončnimi celicami, ki zagotavljajo 3,5 kW električne energije.
Cygnusa je k ’zvezdam’ ponesla raketa Antares. 40-metrska dvostopenjska raketa zagotavlja 3.000 kN potiska. Kapsula se bo v orbiti približala vesoljski postaji, tam jo bodo zgrabili s posebno robotsko roko in jo priključili na zračno zaporo, kjer bo ostala 30 dni. Astronavti raztovarjajo 600 kg hrane, oblačil in ostalih pripomočkov, ’laboda’ pa bodo 'nahranili' z eno tono odpadkov. Vožnja s Cygnusom je enosmerna, saj plovilo ni namenjeno ponovnemu pristanku na Zemlji, pač pa bo ob vstopu v ozračje zgorelo s tovorom vred.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV