Moskisvet.com
Prebivalci skylaba so se prhali enkrat tedensko.

Visoki obrati

Ljudje, ki živijo v vesolju

A.M.
16. 05. 2013 08.21
0

To, da nekje visoko nad nami neumorno kroži Mednarodna vesoljska postaja, je za nas povsem samoumevno. In čeprav so jo prvi ljudje naselili leta 1998, se je doba vesoljskih ’hotelov’ začela že pred desetletji.

Prva vesoljska postaja - ruski saljut 1 in kaspula sojuz 11.
Prva vesoljska postaja - ruski saljut 1 in kaspula sojuz 11. FOTO: Arhiv proizvajalca
Prvi korak so aprila 1971 storili Rusi, ko so v Zemljino orbito poslali prvo vesoljsko postajo s človeško posadko – Saljut 1. Postaja je v dolžino merila 16 in v širino štiri metre, tehtala je 19 ton, sprejela pa je lahko do tri astronavte. V prvi odpravi sojuza 10 vkrcanje posadke zaradi okvare na priklopni loputi ni uspelo. Postajo je naselila druga odprava sojuz 11. Njena naloga je bila pregled delovanja vseh sistemov, krmilnih mehanizmov, preučevanje površja Zemlje in njenega magnetnega polja in medicinski poskusi. Trije astronavti so na postaji ostali 23 dni, evakuirali pa so jo zaradi tehničnih težav in požara na električni napeljavi. Tričlanska posadka, ki še ni bila opremljena s skafandri, se je ob vrnitvi v Zemljino atmosfero zaradi okvare na tlačnem ventilu kapsule zadušila. Saljut 1 je po šestih mesecih nadzorovano strmoglavil na Zemljo.

Vse najboljše, skylab

Pred štirimi desetletji je sledil prvi ameriški odgovor – skylab. V primerjavi s špartansko opremljenimi ruskimi ’bivaki’, so ameriški astronavti uživali v udobju 'petih zvezdic'. 26 metrov dolga in 17 metrov široko postajo je maja 1973 v vesolje ponesla raketa Saturn V. 77-tonsko vesoljsko plovilo so utirili v orbito na višini 400 kilometrov, naš planet pa je obkrožila vsakih 93 minut. Postajo so sestavljali bivanjski modul z jedilnico, delavnica, laboratorij, poveljniški in vzdrževalni modul in observatorij. V šestih letih so se na skylabu zvrstile tri človeške posadke, ki so v vesolju skupno preživele 171 dni, medtem pa so opravili za 42 ur vesoljskih sprehodov.

Zunanjost skylaba
Zunanjost skylaba FOTO: Arhiv proizvajalca

Tipični delovni dan posadke se je začel ob šestih zjutraj. ’Prebivalci’ skylaba so uživali v udobju straniščne školjke, enkrat tedensko so se lahko celo oprhali, uživali pa so hrano, ki so jo na Zemlji izbrali sami. Ob sedmih je sledil zajtrk, za tem pa preverjanje sistemov, znanstveni poskusi, popravila, vzdrževalna dela in rekreacija na telovadnih napravah. Večerja je sledila ob šestih zvečer, posadka pa je dnevno prejela navodila, ki so jih natisnili na 15 metrov dolg kos papirja. Za sproščanje so imeli Američani na voljo pikado, igralne karte, knjige in kasetofon, najbolj priljubljeno pa je bilo okno z razgledom na naš planet.

Prebivalci skylaba so se prhali enkrat tedensko.
Prebivalci skylaba so se prhali enkrat tedensko. FOTO: Arhiv proizvajalca

Prvi vesoljski 'štrajk'

Zadnjo odpravo, ki je na skylabu preživela 84 dni, so sestavljali trije astronavti začetniki. 'Zelenci' so se nenehno pritoževali nad napornim urnikom, prevelikim obsegom opravil in pomanjkanjem časa za sproščanje in počitek. Ko so začeli zaostajati z opravili, so pri Nasi še bolj pritisnili nanje. Trije astronavti so se odzvali s prvo vesoljsko stavko – po šestih tednih so najavili, da si bodo privoščili dan počitka in za en dan izklopili vse komunikacijske naprave. Zatem so s kontrolo leta na Zemlji dosegli kompromis – nedokončana opravila so lahko opravili kasneje, med obroki, v času počitka in po večerji pa so jih ’šefi’ pustili pri miru. Odprava ’skylab 4’ je s tem postavila pravila za ravnanje z astronavti, na filmski trak so zabeležili prvi Sončev izbruh in opravili za 22 ur vesoljskih sprehodov. Noben član posadke ni nikoli več poletel v vesolje.

Slovo

Prvo ameriško vesoljsko postajo so ’upokojili’ julija 1979. Strmoglavljenje je povzročilo pravo medijsko mrzlico, nekateri časniki so za odkrite kose plovila ponujali bogate nagrade. Pri Nasi so izračunali, da naj bi skylab strmoglavil 1.300 kilometrov od Cape Towna, a so se zmotili. Plovilo je izgorelo kasneje, kot so načrtovali, zaradi 4-odstotne napake v izračunu pa je padlo v bližini avstralskega mesta Perth. Vesoljska odiseja nikakor ni bila poceni – upoštevajoč inflacijo je projekt stal osem milijard evrov, vsak član posadke je ameriške davkoplačevalce stal 15 milijonov evrov na dan – za primerjavo znaša dnevni strošek enega astronavta na Mednarodni vesoljski postaji 6 milijonov evrov.

Velike vesoljske postaje je po skylabu nadomestila ’žepna’ vesoljska postaja ’spacelab’ (vesoljski laboratorij), ki so jo v vesolje prevažali s pomočjo Space Shuttla, kasneje pa so zaradi visokoh stroškov svoje moči združili z ruskim Mirom in Mednarodno vesoljsko postajo.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648