Moskisvet.com
Gremlini

Film/tv

8 dejstev o Gremlinih, ki jih niste poznali

M. A.
24. 12. 2020 09.15
1

Čeprav smo vajeni, da so božični filmi polni sladkih in prijetnih trenutkov, ki v nas budijo ljubezen in mir, se je to leta 1984 spremenilo, ko je Steven Spielberg na tržišče poslal film Gremlini. Skoraj štiri desetletja pozneje omenjeni film še vedno velja za enega najbolj kultnih božičnih filmov, ki pa bi lahko kljub vsemu izgledal precej drugače, kot smo ga vajeni.

Čeprav se film Gremlini dogaja v božičnem času in je bil sprva tudi predviden kot božični film, so ga v ZDA nato premierno prikazali 8. junija 1984, saj so ugotovili, da nimajo močnega filma za poletje, ki bi ga postavili ob bok svoji konkurenci. Kljub temu je film, za katerega so porabili zgolj 9 milijonov evrov, hitro dobil kultne privržence. Ti so v blagajno prinesli več kot 170 milijonov evrov, božiča pa si brez teh grozljivih bitij zdaj marsikdo ne predstavlja več. Kljub vsemu pa bi Gremlini skorajda izgledali precej drugače, zato vam spodaj predstavljamo dejstva o filmu, ki jih zagotovo niste poznali.

Gremlini so bili sprva še precej krvoločnejši

Če pripadate v skupino tistih, ki menijo, da so Gremlini preveč nasilni, da bi jih lahko uvrščali v kategorijo božičnih filmov, morate vedeti, da so bili po prvotnem scenarju še precej krvoločnejši. Prva verzija filma je namreč nameravala prikazati, kako gremlini pojedo psa glavnega junaka, nato pa obglavijo njegovo mater in njeno glavo vržejo po stopnicah. Po nekaj sestankih sta se tako Steven Spielberg kot režiser Joe Dante strinjala, da bi moral biti film bolj prijazen do družin. Scenarij za film je sicer napisal Chris Columbus, ki ni verjel, da bo film dejansko kdaj nastal, a ga je Spielberg, ko je nanj naletel, kupil predvsem zato, ker se mu je zdelo, da na kakšno podobno zgodbo še ni naletel.

Gremlini še danes veljajo za kultni božični film.
Gremlini še danes veljajo za kultni božični film. FOTO: Profimedia

Navdih za gremline so prinesle miši

V času pisanja scenarija za film je Columbus živel v majhnem stanovanju na Manhattnu in obiskoval tamkajšnjo filmsko šolo. O omenjenem stanovanju je nekoč dejal: 'Čez dan je nekako še kar izgledalo kot prijeten prostor za bivanje, ponoči pa so se pojavile miši in ropotale, kot da bi prihajala cela vojska. Te miši so mi dale idejo za film Gremlini.'

Gremline so skoraj igrale opice

Ker so ustvarjalci filma vedeli, da bi izdelava lutk prinesla ogromno stroškov, so se sprva domislili, da bi naredili zgolj kostume za gremline, te pa bi nadeli opicam. Ideja se je končala v trenutku, ko so testni kostum preizkusili na eni izmed opic, žival pa se je tako prestrašila, da se je pognala v nekontroliran tek in razbila skorajda vse, kar je bilo v pisarni, kjer so se nahajali.

Gremlini
Gremlini FOTO: Profimedia

Gremlini so bili močno varovani

Prav iz zgoraj omenjenega razlofa so torej ustvarjalci naredili lutke. Pred več kot tridesetimi leti računalniške grafike niso bile tako razvite, da bi lahko ustvarile grozljive like gremlinov, zato so jih igrale animatronične lutke, ki so res pobrale večino zgoraj omenjenega proračuna. Prav iz tega razloga so bile lutke tudi močno varovane, vsi, ki so film ustvarjali, pa so morali vsak večer pred odhodom iz filmskega studia varnostnikom dovoliti vpogled v svoje avtomobile in prtljažnike, da so se prepričali, da niso česa ukradli.

Gizmo in Stripe sta bila sprva isti lik

Simpatični Gizmo v filmu sprva ni imel tako velike vloge, kot je poznamo danes, a je bil prav Spielberg tisti, ki je to spremenil. Po prvotnem scenariju bi se namreč zlobni Stripe prelevil prav iz Gizma, a je Spielberg verjel, da bodo gledalci želeli videti več Gizma in scenarij popravil. 

Gremlini nocoj, 24. decembra, ob 22.35 prihajajo tudi na Kanal A, nadaljevanje filmske uspešnice pa si na istem programu oglejte v petek ob 22.25.
Gremlini nocoj, 24. decembra, ob 22.35 prihajajo tudi na Kanal A, nadaljevanje filmske uspešnice pa si na istem programu oglejte v petek ob 22.25. FOTO: Profimedia

Gremlini imajo slavne glasove

Ustvarjalci filma so se hitro odločili, da gremlinom ne želijo dajati preveč besedila, saj bi jih na tak način enostavno približali širšemu občinstvu po vsem svetu, a vendarle omenjene zverine proizvajajo nekaj zvokov. Za te je v večini zaslužen igralec Howie Mandel, kar nekaj pa jih je posnel tudi Michael Winslow, ki se je prav s svojimi zvočnimi efekti proslavil v filmski sagi Policijska akademija.

Ustvarjalci filma so Gizma sovražili

Številni ljudje, ki so sodelovali pri nastanku slavnega filma, so simpatičnega Gizma sovražili. Ker je bila drobna lutka, sestavljena iz številnih manjših delov, se je pogosto pokvarila, kar je zahtevalo ogromno čakanja in dodatnega časa. Prizor v filmu, v katerem je Gizmo uporabljen kot tarča na pikadu, je bila ideja ekipe in kot so povedali sami, je zanje delovala pomirjajoče.

Večino filmskega proračuna so ustvarjalci namenili za izdelavo lutk.
Večino filmskega proračuna so ustvarjalci namenili za izdelavo lutk. FOTO: Profimedia

Gremlini se bodo še vrnili

Po velikem uspehu filma je bilo povsem smiselno, da bo film dobil nadaljevanje, kar se je leta 1990 tudi zgodilo. Kljub temu pa so ustvarjalci dlje časa razmišljali o trilogiji, a se v prihodnjih letih ni zgodilo nič. Leta 2012 je Columbus v enem izmed intervjuju dejal, da se mu zdi nemogoče, da bi z novimi Gremlini poželi enak uspeh kot so ga v preteklosti, nato pa je pred tremi leti svoje mnenje spremenil in celo priznal, da je scenarij že napisan in da je nanj tudi zares ponosen. Kljub temu od takrat novih informacij o tretjem delu filma še vedno ni, a tudi to se lahko nekoč spremeni.

Ne spreglejte filmske uspešnice Gremlini tudi nocoj ob 22.35 na Kanalu A, ko Rand Pelzer sinu Billyju za božič podari nenavadno darilo, majhno in prisrčno bitje po imenu Gizmo. Vendar Gizmo ni navadno bitje in bi moral Billy ob njem dobiti tudi navodila za uporabo. Tako bi vedel, da darilo ne sme priti v stik z vodo, da se mora izogibati sončne ali kakršnekoli druge močne svetlobe in da po polnoči ne sme ničesar pojesti. Billy tega seveda ne ve in ko se Gizmo zmoči, se začne spontano razmnoževati. Žal pa Gizmovi novi bratje niti približno niso tako prijazni kot izvirnik in Billyja prelisičijo, da prelomi tretje pravilo. Potem ko se dobro najejo, se spremenijo v pošasti in se odpravijo na uničevalski pohod po mestu. V petek, 25. decembra, pa ob 22.25 sledi še nadaljevanje, Gremlini 2, v katerem spremljamo dogajanje šest let pozneje. Billy in njegovo dekle Kate zdaj delata za milijarderja Daniela Clampa v njegovem gromozanskem nebotičniku sredi New Yorka. In ko najmanj pričakujeta, spet naletita na malega Gizma, kar seveda pomeni nič drugega kot težave. Pravila za ravnanje z njim so še vedno ista, ker pa so vse tri zapovedi kmalu prekršene, vemo, kaj se zgodi. Mesto napade trop grdih, neprijaznih in nevarnih pošasti.

Gremlini na božični večer prihajajo na Kanal A.
Gremlini na božični večer prihajajo na Kanal A. FOTO: Profimedia


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648