Za čim boljši občutek vožnje je namreč treba kupiti igralni volan, ki dirkaške igre napravi veliko bolj razburljive. Podjetje Force Dynamics, ki je znano predvsem po izdelavi simulatorjev za različne aplikacije, je pred kratkim predstavilo simulator vožnje 401cr, ki se ga v dnevni sobi ne bi branili niti pravi vozniki dirkalnih avtomobilov. Razvijalci so si vzeli čas in natančno preučili vpliv, ki ga ima hitra vožnja na možgane, informacije pa so nato uporabili pri razvoju naprednega simulatorja, pri katerem imajo 'vozniki' občutek, kot da so res na dirkalni stezi.
Sistem mora biti poleg tega sposoben tudi 360 stopinjskega vrtenja, tako da lahko posnema avtomobil, v katerem v primeru 360-stopinjskega obrata v njem seveda sodeluje celotno telo, medtem ko videoigre ponavadi samo kažejo, kaj se dogaja. Sicer obstaja kar nekaj simulatorjev, ki se lahko zavrtijo za cel krog, a se njihovi motorji odzivajo prepočasi in prihaja do zakasnitve ter obrnjenih sil, tako da občutek pri vrtenju ni pravi. Podjetje Force Dynamics je problem rešilo, saj sistem 401cr zagotavlja obračanje v razmerju 1:1, torej v realnem času, povsem brez zakasnitve, tako da se počutimo kot v pravem avtomobilu.
Stol na simulatorju 401cr se lahko vrti v vse različne smeri, poleg tega pa se tudi nagne in dviguje. V motorjih, ki skrbijo za premikanje stola najdemo preproste 120-voltne transformatorje, tako da je sistem primeren za kateri koli dom. Okvir je sestavljen karbonskih vlaken in jekla ter je tako dovolj trden za še tako divje 'pospeševanje.' Sam sedež se ne razlikuje prav dosti od tistih, ki jih najdemo v pravih dirkalnih avtomobilih. Prav tako so pristni tudi pedali in volan, tako da ima virtualni voznik občutek, kot da zares drvi po stezi v športnem avtomobilu.
Za pristen zvok skrbijo v okvir vgrajeni zvočniki z možnostjo prostorskega zvoka, neposredno pod sedežem nameščeni Logitechov nizkotonec Z-5300 pa skrbi za vibracije pri nizkih frekvencah. Sliko voznik spremlja na velikem monitorju, ki se skupaj s stolom obrača v vse strani, po želji pa vam Force Dynamics na sistem namesto enega vgradi tri manjše monitorje. Simulator 401cr sicer ne uporablja svojega računalnika, saj proizvajalec meni, da je večina domačih računalnikov dovolj močna, poleg tega pa so uporabniki svojih sistemov bolj navajeni.
Seveda pa realističen občutek vožnje v dnevni sobi ni poceni (sicer še vedno stane precej manj od športnega avtomobila), saj boste za sistem 401 in 401cr (401 se zavrti le za 180 stopinj, 401cr pa za 360 stopinj) morali odšteti od 39.000 do 53.000 evrov. Simulator 401cr se bo tako najverjetneje našel v garažah dirkalnih ekip in bogatih zanesenjakov.
Kako sistem deluje, pa si oglejte v spodnjem videu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV