Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Računalnik, ki razume ljudi

S.R.
09. 03. 2011 11.50
0

Veliko uporabnikov se neprestano pritožuje, da jih njihovi računalniki nikoli ne razumejo in vedno storijo ravno tisto, kar nočemo. Računalniški strokovnjak z univerze v Binghamtonu Lijun Yin namerava to spremeniti z računalnikom, ki bo razumel naša čustva.

Po njegovem mnenju bi moralo biti upravljanje z računalnikom preprosto in intuitivno, podobno kot pogovor z dobrim prijateljem. Uporabniki se namreč vse prevečkrat pritožujejo, da je upravljanje z računalnikom podobno pogovoru s preveč načitanim uradnikom, ki se mu ne da ničesar dopovedati. Yin se je težave lotil s tehnologijo prepoznavanja čustev, s pomočjo katere nas bo računalnik končno razumel.

Večji del Yinove raziskave je usmerjen k razvoju 'računalniškega vida,' natančneje k izboljšanju načinov za zajemanje podatkov prek spletne kamere. Yin namreč želi, da bi računalniki s pogledom na uporabnika ugotovili, kaj slednji želi. Eden izmed njegovih študentov je že imel predstavitev, v kateri je bil v vsebino Powerpointovih prosojnic vključen tudi program za sledenje očem, ki je nadziral študentov obraz.

Še bolj obetajoč koncept pa je razvoj računalnikov in programske opreme, s pomočjo katere bi računalniki lahko ločili med človeškimi čustvi. Yin in njegov kolega z univerze v Binghamtonu, psiholog Peter Gerhardstein, sta s pomočjo 100 tridimenzionalnih slik obrazov ustvarila digitalno bazo z 2500 različnimi obraznimi izrazi. Vsa zajeta čustva so uporabniki razvrstili v šest osnovnih čustev (jeza, gnus, strah, veselje, žalost in presenečenje). Yin s kolegi sedaj beleži obrazne spremembe od čustva do čustva ter tako ustvarja algoritme, ki ne bodo prepoznali le šestih osnovnih čustev, temveč tudi komaj opazne variacije teh čustev. Digitalna baza obrazov je zastonj na voljo tudi vsem ostalim znanstvenikom na tem področju.

Poleg boljšega razumevanja med računalniki in uporabniki pa Yin upa, da bo njegov algoritem v pomoč tudi pri zdravljenju pacientov, ki imajo težave s komunikacijo. Algoritem bi namreč lahko zaznal izraze bolnikov in zdravnikom sporočil, kdaj paciente mučijo bolečine. Poleg tega bi podobne programe lahko uporabili tudi kot detektorje laži, avtistične otroke pa bi z njim lahko naučili prepoznati čustva drugih ljudi.

Sicer ne gre za prvo raziskavo, ki se podaja v svet računalniškega razumevanja čustev, saj so znanstveniki na univerzi Cambridge že razvili robota, ki nam z branjem izraza na obrazu pomaga pri vožnji, podjetje Unilever pa je predstavilo napravo, ki tistim, ki se v napravo zasmejijo, deli zastonj sladoled.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578