Testna primerka sta bila klasični in električni citroën C4. Prvi z 1,2-litrskim bencinskim motorjem, ročnim menjalnikom in drugo najbogatejšo opremo shine. Cena 22.050 EUR. Drugi z elektromotorjem in enako opremo, cena pa 37.950 EUR. Preden zavzdihnete, da je razlika ogromna, najprej izračunajmo razmerje.
Pri električnem lahko odštejete subvencijo in bencinskemu dodate samodejni menjalnik. Torej sta oba skoraj identično močna, oba 'prestavljata' sama oziroma vi s tem nimate dela, bencinar po pribitku menjalnika stane 24.150 EUR, električni C4 pa po odštetju subvencije 33.450 EUR. Torej je dražji za točno 9.300 EUR. Za izračun amortizacije te razlike pa smo se morali zapeljati.
Z obema smo prevozili 100 kilometrov in spremljali porabo, torej, koliko bencina popije bencinar in koliko kWh elektrike porabi električni. Seveda je tudi pri izračunu en kup potencialnih spremenljivk. Kje boste polnili avto, je pri štromarju precej pomembno. Daleč najceneje bo doma in občutno dražje na primer na hitrih polnilnicah, zato je treba imeti doma še polnilno postajo. Vam jo pri Citroënu 'častijo' ob nakupu avtomobila, kar je spet en dodaten plus.
Pri bencinarju je razlika glede na mesto polnjenja manjša. Pač, na avtocesti je bencin dražji, ampak to niti ni tako pomembno, ker je črpalk dovolj, da boste že našli cenejšo blizu doma.
Poraba bencinskega C4 je bila po 100 prevoženih kilometrih točno 6,2 litra. Ob najnižji ceni ob snemanju, ki je bila 1,185 EUR, to pomeni, da 100 prevoženih kilometrov stane 7,347 EUR. Glede na to, da pri Citroënu na baterijo električnega ponujajo 8 let garancije oziroma do 160.000 kilometrov, lahko naredimo cenovno primerjavo za celotno kilometrino. Bencinski C4 bo v 160.000 prevoženih kilometrih zahteval za 11.755 EUR bencina.
Pri električnem je več odvisno od mesta polnjenja in ponudnika energije, pa tudi od ure običajnega polnjenja. Tudi pri elektriki smo izbrali najnižjo ceno. Kilovat električne energije po nočni tarifi je v časi snemanja stal 7,3 centa z vsemi upoštevanimi dodatki, kot so omrežnina in dajatve. V 100 kilometrih je avto porabil 17,6 kilovatne ure elektrike in to je stalo 1,28 EUR. V 160.000 prevoženih kilometrih pa 2.055 EUR. Skoraj 10.000 EUR (9.700) manj, kar bi pomenilo, da je na daljši rok električni torej celo cenejši.
Seveda govorimo o idealnem scenariju in če bi res prevozil točno toliko. In jasno, polnjenje na hitrih polnilnicah je občutno dražje. Na Petrolu je recimo kilovatna ura vsaj 38 centov, če ste priključeni več kot uro, se potem vrednosti še povečajo, skratka, polnite doma in bo poceni, sicer pa predrago za utemeljitev lastništva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV