V Sloveniji je v času pisanja tega članka le dvajset ljudi, ki so stari več kot sto let, če gre verjeti podatkom Seznama slovenskih stoletnikov. Pet od njih je moških, če vas ravno zanima. Zavidanja vredna doba, ni kaj, ampak 100 let je zavidanja vredna doba tudi pri avtomobilih. 102 leti pa še bolj, ker ravno toliko praznuje Citroën.
Seveda, tudi še katera druga znamka ima več kot 100 let, ampak je na začetku delala kaj drugega, Citroën pa že 102 leti izdeluje avtomobile. Tip A je bil prvi, njegov motor pa celo večji od marsikaterega sodobnega trivaljnega mlinčka. 1,3-litrski je bil, s štirimi valji in močjo kar 17 ’konjičkov’. Ampak teh prvih avtov se ne spomnite, gotovo pa poznate spačka oziroma 2CV. Dovolj udoben, da se kokošja jajca na poti v mesto niso razbila, in dovolj prostoren, da sta lahko oba potnika med vožnjo na glavi nosila cilindra.
Še nekaj je zelo zanimivo, sploh pri čisto novem električnem C4. Nekateri se boste morda vprašali, ali je sedaj tudi Citroën začel izdelovati električne avtomobile, drugi pa se boste spomnili, da je s tem začel že pred skoraj tridesetimi leti. Leta 1993 je nastal električni stroj Citroën AX electrique, čisto pravi električar, ki je lahko naredil okoli 70 kilometrov in dosegel hitrost 91 km/h. Menjalnika ni imel, zato tudi ne sklopke – stopil si s plina in avto je začel rekuperirati energijo. Kot danes.
Če smo čisto natančni, je Citroën že leta 1989 pokazal električna C15 in C25, obeh skupaj pa so naredili le nekaj sto in se očitno veliko naučili za izdelavo AX-a. Leta 1996 je prišel električni saxo, leto pozneje berlingo in leta 2010 novi berlingo electric. In vse od takrat imajo kakšno električno vozilo na zalogi, resno pa od zdaj naprej.
Novi C4 je čisto nov in prvič hkrati s klasičnim novim modelom na ceste prihaja še povsem električni Ë-C4. Prihaja pa še povsem električni berlingo – prihodnjič več o obeh novincih.
Sponzorirana vsebina
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV