Tajski boks je pri nas bolj slabo znan, vendar gre za izjemno razburljivo borilno veščino, ki dovoljuje praktično vse načine borbe, razen udarcev, ko je nasprotnik na tleh, in udarcev z glavo. Se pravi, da lahko borci prijemajo nasprotnikove noge, udarjajo tako z rokami kot nogami, komolci in koleni. In prav zaradi tega je tajski boks tako zanimiv.
Pogovarjali smo se s trenerjem slovenske ekipe Iztokom Vorkapićem, ki nam je zaupal nekaj skrivnosti tajskega boksa. Zaupal nam je, da pri sparingu nikoli ne trenirajo udarcev s komolcem, saj so tako močni, da lahko zdrobijo lobanjo.
Franci pa ni le izjemen borec, je tudi izjemen človek, ki je svojo dušo zapisal športu in ta mora zanj ostati čist. Ko smo ga vprašali, ali je svoje veščine kdaj uporabil zunaj ringa, je preprosto zamahnil z roko in dejal, da se s takšnimi neumnostmi ne ukvarja.
Franci, ki je tudi trener kluba NAK MUAY, v glavnem trenira dvakrat na dan. Dopoldanski trening je osredotočen na moč, spretnost in utrjenost telesa, njegov trener je Matej Dremelj, večerni trening pa izpopolnjuje Francijevo borilno tehniko.
Franci je v kategoriji do 91 kilogramov, kjer v glavnem dominirajo države vzhodnega bloka, medtem ko so Tajci praktično nepremagljivi v lažjih kategorijah. Čeprav prihaja iz držav nekdanje Sovjetske zveze ogromno izvrstnih borcev, bo Franci v ožjem krogu favoritov. Nenazadnje je na prejšnjih dveh svetovnih prvenstvih osvojil srebrno in bronasto medaljo. In to pomeni, da mu manjka samo še ena.
Preden se je slovenska ekipa odpravila v Uzbekistan, kjer bo potekalo svetovno prvenstvo, smo obiskali trening našega najboljšega borca v tajskem boksu Franca Grajša in posneli enega njegovih zadnjih treningov, kjer pa je bil Franci malce poškodovan.
In kot je dejal njegov trener Iztok Vorkapić: „Paziti moramo tudi na treningih, časa za regeneracijo namreč ni več.“
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV