Sicer se v elektronskem svetu skoraj nobena globalna sprememba ne zgodi čez noč in tudi DVD nosilci ne bodo kar tako izpuhteli s prodajnih polic. Je pa logično, da bodo proizvajalci, producenti in distributerji medijskih vsebin brez proizvodnih in transportnih stroškov dodobra obogateli, pa tudi uporabniki naj bi imeli od tega korist v obliki nizkih cen. Za kaj torej gre?
Nekaj pomembnih igralcev v ameriški zabavni industriji se je združilo v interesno skupino, imenovano DECE (Okolje digitalnih zabavnih vsebin). Sicer ni vsaka odločitev v ZDA pomembna za cel svet, vendar bi združenje lahko pomenilo najpomembnejši premik naprej v zabavni industriji. Predstavniki filmske produkcije Warner Bros, ponudnika filmov po spletu Netflix, programskeg mastodonta Microsofta, največjega proizvajalca računalnikov na svetu HP, trgovinskega velikana Best-Buy in nekaterih drugih so začeli kampanijo za nadomestitev DVD ploščkov (nič se ne govori o BluRayih!) s standardom pretakanja vsebin preko spleta, ki so ga poimenovali Ultraviolet.
Jasno je, da v luči najnovejše mode procesiranja podatkov 'v oblaku' gore optičnih medijev ne morejo obstati, vsaj na ravni visoko potrošnih proizvodov, kot so film, TV oddaje in glasba ne. Pred leti je ameriški Apple s svojim iTunesom že začel spreminjati podobo kompaktnih plošč (CD) in prodajo glasbe preusmeril čez svoje spletne mline. Vemo, kam je vse to pripeljalo (verjetno Apple tudi zato še ni pristopil k združenju DECE). Z večjimi hitrostmi spletnega prenosa pa se odpira možnost distribucije tudi na področju večjih količin podatkov, med katerimi so daleč najpomembnejše HD videovsebine. V tem grmu torej tiči 'poslovni' zajec.
DECE so oznanili, da bo večina ponudnikov vsebin počasi (letos) kupila licenco za tovrstno prodajo vsebin in da bi lahko pričakovali prve videoprodukte na digitalnih policah že letošnjo jesen v Kanadi in Veliki Britaniji. Kot osnovnega uporabnika si pri DECE predstavljajo gospodinjstvo, kjer bi lahko do 12 naprav pod enim uporabniškim imenom pretakalo vsebine s spleta. Seveda se na tej točki postavlja vprašanje, kako bodo distributerji uspeli zavarovati material, da ga ne bodo uporabniki prenašali naprej. To naj bi zagotovili s posebnimi certifikati, podobnimi DRM certifikatom, ki jih je Microsoft dokaj neuspešno poskušal implementirati pred šestimi leti. Kritiki zagotavljajo, da bo tovrstni zaklep materiala neuspešen, saj je piratom do sedaj uspelo prodreti skozi vsako 'ograjo'. Tudi prvi programski sklop za nakup aplikacij preko spleta Mac App Store, ki ga je pred kratkim predstavil Apple, je nekdo že uspel 'odkleniti', kar pomeni, da naj bi večina aplikacij na omenjenem trgu bila na voljo piratom za presnemavanje in 'krekanje'. Distributerje torej čaka še veliko dela.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV