Moskisvet.com
Wiki in hack

Visoki obrati

WikiLeaks in DDoS napadi

R.B.
18. 12. 2010 16.25
5

Najbolj slavno trobilo zaupnih informacij ima očitno za hrbtom tudi (že) slavno hekersko skupino Anonymus, ki se je v senci dogajanja okoli WikiLeaksa odločila vrniti udarec z že znanimi DDoS napadi.

WikiLeaks je po preteklih dogajanjih marsikomu stopil na prste, saj se je podrlo že veliko 'domin'. ZDA, ki so najbolj na udaru zaradi odkritij njihovega 'umazanega' širjenja demokracije z diplomacijo 'pod mizo', so že povlekle nekaj vzvodov za onemogočanje 'whistleblowerja' v ZDA in drugod. Prvi se je oglasil Amazon, ki je prej na svojih strežnikih gostil WikiLeaks, sedaj pa jih je preprosto 'odklopil'. Kmalu so se ameriški administraciji ponižno poklonili še spletni plačilni posrednik PayPal in dva največja ponudnika plastičnega denarja, MasterCard in Visa. Američani najprej poskušajo 'izdajalce' odklopiti od finančne pomoči, zato da bi jim onemogočili plačevanje za gostovanje svoje spletne strani.

Cyber orožje, nizkoorbitalni ionski top
Cyber orožje, nizkoorbitalni ionski top FOTO: Google

Skupina hekerjev Anonymus ni tako anonimna, saj je v akcijo stopila že v primeru poskusov utišanja največje torrent strani na svetu Pirate Bay in proti scientološki cerkvi. Po zadnjih navedbah časnika Guardian naj bi bili anarhistična skupina, ki pa je zelo hierarhično urejena in jo po nekaterih navedbah vodi le 12 izkušenih hekerjev.  Sicer pa naj bi Anonymus sestavljalo okrog 1000 članov, ki med seboj komunicirajo prek IRC-kanalov. Le redki imajo dostop do botnetov, velikanskih skupin zombi računalnikov, s katerimi poleg ostalih načinov uporabljajo uveljavljen način preplavljanja spletnih strežnikov z DDoS napadi (distributed denial-of-service), ki lahko dodobra upočasnijo ali celo uničijo celotna poslovna omrežja. Kaj so sploh DDoS napadi?

Kot že samo ime pove, so namenjeni odpovedi storitev, na katere so usmerjeni. Povečini so namenjeni podjetjem, ki so večinoma odvisni od spletnega poslovanja. Napadalec s posebnimi programi (ki so dostopni tudi zastonj na spletu) in kupom pomočnikov (vmesnih računalnikov, ki jih imenujejo 'zombiji') dobesedno zbombardira bodisi poštni predal ali pa kar trde diske prek z raznimi sporočili, datotekami ali zahtevami okviru spletnih protokolov TCP, UDP in HTTP. Ker je napadalec lahko povezan s tisoči ali celo s 100 tisočimi računalniki, ima velikansko 'ognjeno' moč, kar je zelo slab znak za napadeno omrežje in serverje, povezane vanj.

Hekerji kot orožje uporabljajo tudi malware.
Hekerji kot orožje uporabljajo tudi malware. FOTO: Google

Po navedbah spletno-varnostnega podjetja Symantec je zadnje čase zelo popularno DDoS orodje z zelo zanimivim imenom 'low orbit ion cannon' (nizkorobitalni ionski top), ki je prosto na voljo na spletu. S topom in podobnimi orodji se dandanes preplavlja spletne strani Vise, MasterCarda, Amazona, odvetniških pisarn in njihovih klientov, ki se borijo proti spletnemu piratstvu in drugim 'zlim kapitalističnim silam'.

Sicer pri Anonymusu trdijo, da nimajo zelo veliko skupnega z WikiLeaksom, vendar je tu ena zelo pomembna skupna lastnost; boj za dostop do informacij kjer koli na svetu in za vsakogar. Dokler bodo oblasti in podjetja preganjala svobodo do dostopa informacij, bodo razni spletni revolucionarji in anarhisti z DDoS in drugimi hekerskimi napadi poskušati vzpostaviti ravnotežje.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549