Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Vojaški laser v sekundi prežge šest metrov jekla

S.R.
23. 02. 2011 10.24
6

Ameriška mornarica je s svojim novim laserjem, ki ga razvijajo že nekaj časa, postavila nov rekord v delovanju, s čimer so še korak bližje končnemu cilju. Mornarica želi laser namreč namestiti na bojne ladje in z njim prestrezati rakete.

Za močan laser je seveda potrebno tudi ogromno energije. V najnovejšem rekordnem preizkusu so znanstveniki v laboratoriju Jefferson v ameriški zvezni državi Vancouver laser s prostimi elektroni namreč 8 ur nepretrgoma napajali s kar 500 kilovolti napetosti. Rezultat pa je bil izjemno močan laser, ki lahko v sekundi prodre skozi 6 metrov jekla.

Pred tem je imel prototip omejitev 320 kilovoltov, tako da gre za edinstven dosežek, za katerega je bilo potrebnih šest let trdega dela. Admiral Nevin P. Carr obrazloži, da se ''hitro približujejo zgornji meji sposobnosti sestreljevanja raket z običajnimi prestrezniki,'' zato je močan laser za prestrezanje še toliko bolj pomemben. Vojska namreč v sedanjem arzenalu nima naprave, ki bi bila blizu moči laserja s prostimi elektroni. Kaj pa najnovejši dosežek v praksi pomeni za mornarico in vojskovanje nasploh? Quentin Salter iz mornariškega centra za raziskave pravi, da test pomeni prehod k ''zmogljivejšim laserjem,'' in hkrati upa, da bodo laserji s prostimi elektroni kmalu delovali z močjo ''enega megavata ali več''. Zaenkrat pa moč laserja še ostaja pri 'skromnih' 14-ih kilovatih, medtem, ko je za učinkovito delovanje, potrebnih vsaj 100 kilovatov. Naslednji korak je seveda dodatno izboljšanje laserja in preobrazba celotnega sistema v orožje.

Prav v ta namen je podjetje Boeing od ameriške mornarice prejelo 163 milijonov dolarjev. Njihova naloga je laser izboljšati in ga spraviti v majhen 'paket', ki ga bodo brez težav namestili na rušilce. Z laserjem pa mornarica v prihodnosti ne namerava sestreljevati le raket, temveč ga bo uporabila tudi za sledenje tarčam in za ladijsko komunikacijo, za kar pa bo laser deloval s precej manjšo močjo. Kljub temu pa bo še vedno izredno natančen. Boeing naj bi zastavljene cilje izpolnil do leta 2015. Moči enega megavata pa se bodo približali okoli leta 2020. Čeprav so sprva pričakovali še daljši razvoj, pa je ravno omenjeni rekordni preizkus razvoj skrajšal za kar nekaj let.
Vojska sicer laserje že uporablja v različne namene, laser s prostimi elektroni pa je nekaj novega, predvsem zaradi vira energije. Vojska namreč običajno uporablja laserje s kristali in steklom, ali pa kemične laserje, ki velikokrat vsebujejo nevarne tekočine. Laser s prostimi elektroni je drugačen, saj za delovanje potrebuje le elektrone, ki jih je mogoče ustvariti le s pomočjo energije.

Tak laser porabi precej manj energije kot sedanji oborožitveni sistemi, zato bojnih ladij ne bo prav nič upočasnil. Predstavniki mornarice pravijo, da lahko poleg vseh prednosti, omenjeni laser deluje tudi na različnih valovnih dolžinah, tako da bo (poleg za prestrezanje raket) uporaben še v drugih situacijah. Poleg tega laser s prostimi elektroni ni občutljiv na vremenske razmere, kar je ena glavnih slabosti laserjev z lečami, ki pod določenimi pogoji močno oslabijo. Prav zato je laser s prostimi elektroni popolno ladijsko orožje.
Raziskovalci zaenkrat vsak mejnik vzamejo kot znak, da se stari premikajo v pravo smer, za leto 2012 pa je mornarica zaprosila še za dodatnih 60 milijonov dolarjev, ki bodo zagotovo skrajšali razvoj laserja z močjo enega megavata.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648