Takšne improvizirane bombe so že nekaj časa najljubše orožje gverilskih borcev, z njimi pa nimajo težav samo Američani, temveč tudi vlada v Kolumbiji, kjer te naprave s pridom uporabljajo teroristi in uporniki.
Za prečesavanje kar največjega števila frekvenc je nujno uporabljati kratke impulze z zelo hitrim odzivnim časom, na žalost pa ima takšen zajem velikega števila frekvenc tudi negativne učinke, saj tarčo dejansko doseže le delček impulza. To pomeni, da ob dosegu tarče impulz ni več dovolj močan za detonacijo mine. Raziskovalca pa sta kmalu spoznala, da kljub množici različnih min vse uporabljajo razmeroma ozek nabor frekvenc, zato sta razvila sistem, ki se osredotoča le na te frekvence in tako porabi precej manj energije. Vega in Mora sta svojo napravo nato v praksi preizkusila na pravih minah, ki so jima jih priskrbeli strokovnjaki za onesposabljanje bomb. Mine sta uspela sprožiti na povprečni razdalji 20 metrov. Napravo sta razvijala dve leti, sedaj pa že razvijata pomanjšano verzijo, ki bo delovala v vseh vremenskih razmerah in bo tako bolj primerna za uporabo na terenu.
Seveda pri ogromnem številu različnih eksplozivnih teles ostaja vprašanje, kako učinkovita bo dejansko ta naprava, vsekakor pa bo v veliko pomoč ljudem, ki pri onesposabljanju bomb vsakodnevno tvegajo svoja življenja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV